titreme.gen.tr https://www.titreme.gen.tr Titreme, Titreme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, titreme.gen.tr Mon, 13 Jun 2016 00:00:00 +0000 Fri, 28 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Şiddetli Üşüme Titreme https://www.titreme.gen.tr/siddetli-usume-titreme.html Sun, 11 Nov 2018 13:33:54 +0000 Şiddetli Üşüme Titreme,Kış aylarının gelmesiyle birlikte bir kısım hastalıklardan kaynaklı olarak kişilerin şiddetli üşüme ve titreme problemi ile hastahanelere başvuruda bulunduğu görülmüştür. Özellikle grip ve nezle Şiddetli Üşüme Titreme,Kış aylarının gelmesiyle birlikte bir kısım hastalıklardan kaynaklı olarak kişilerin şiddetli üşüme ve titreme problemi ile hastahanelere başvuruda bulunduğu görülmüştür. Özellikle grip ve nezle gibi rahatsızlık çeken kişilerin bu hastalıkların etkisi ile bünyeleri zamanla zayıf düşer. Bu yorgunluğun etkisi ile kişilerin şiddetli üşüme, titreme ve baş ağrısı ile birlikte terleme gibi rahatsızlıklar baş gösterir. Bunun temel nedeni vücuda giren mikropların vücudu esir alması ile bedeni olumsuz olarak etkilemesinden kaynaklıdır. Oluşan bu şiddetli üşüme ve titremeler bir mikropsal enfeksiyondan kaynaklı olarak kişiler üzerinde olumsuz etkilemektedir. Bununla birlikte bu işime ve titremelerin dindirilmesi amacıyla bir kısım dinlendirici ve enerji takviye edici ilaçlar yardımı ile tedavisi mümkündür. Alınacak ilaçların yardımı ile şiddetli üşüme ve titremeye neden olan enfeksiyonlar yok edilerek kişinin sağlığına kavuşması sağlanmış olur. 

Kronikleşen Şiddetli Üşüme ve Titremeler,

Bir kısım hastalar üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde hastaların enfeksiyonlar olmamasına rağmen şiddetli üşüme ve titreme rahatsızlıkları oluştuğu görülmüştür. Bunun temel nedenin de ise psikolojik nedenler yer almaktadır. Bir kısım sinir hastaları yaz ayı olmasına rağmen sürekli şiddetli üşüme ve titreme gibi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu rahatsızlığın giderilmesi amacıyla sorunun temeline inilerek kronik bir hal alan üşüme ve titreme rahatsızlığı giderilmelidir. Bu hastalar sürekli üşüdüklerini ve yorgan altında çıkmayarak sıcak olmaya çalışmaktadır. Bununla birlikte bu hastalarda bilinç altından gelen bir kısım telkinlerden kaynaklı titremelerin oluştuğu görülmüştür. Oluşan bu titremeler, üşümeden kaynaklı olarak düşünülerek kişinin bedeninde yer alan uzuvların titremesine neden olmaktadır. Bunun tedavisi yapılacak psikolojik tedavi ve ilaçlar ile sağlanmaktadır. 

Şiddetli Üşüme TitremeŞiddetli Üşüme ve Titreme Tedavileri,

Uzman hekime başvuruda bulunulması halinde şiddetli üşüme ve titremenin bir gribal enfeksiyondan kaynaklı mı yoksa kronik rahatsızlıktan mı kaynaklı olup olmadığı tespit edilir. Şayet şiddetli üşüme ve titreme bir girip veya nezleden kaynaklı ise nane limon gibi grip hastalıklarına iyi gelen bitkisel ilaçlar yardımı ile kişi terleme yoluyla bu hastalığı üzerinden atabilir. Bunun yanı sıra uzman hekimin bildirmiş olduğu ilaçların tüketilmesi sayesinde rahatsızlığın tedavisi mümkündür. Şayet kişi soğuk almasından kaynaklı rahatsızlığı giderici ilaçları uzman hekim kontrolünde kullanması halinde kısa süre içerisinde rahatsızlığından kurtulur. Ancak kişi kronik bir rahatsızlıktan kaynaklı olarak şiddetli üşüme ve titreme durumu söz konusu ise bu durum psikolojik nedenlerden kaynaklıdır. Böylesi bir durumda hasta psikolojik tedavi görmesi ve bir kısım ilaçları kullanması halinde şiddetli üşüme eyleminden kurtulur. Bunun yanı sıra istem dışı vücudun titremesi bu tedavi yöntemleri sayesinde kısa süre içerisinde son bulacaktır. Bu hususla şiddetli üşüme ve titreme rahatsızlığı olan bir kimse rahatsızlığının ilerlememesi amacıyla konuyu uzman hekime bildirmelidir. Böylece hastalığa neden olan etmenler ortadan kaldırılarak kişinin daha vahim hastalıklar ile karşı karşıya kalması engellenmiş olur. Eğer kişide ki şiddetli üşüme ve titremeler yapılan tedavilere rağmen devam etmekte ise konu uzman hekimlere bildirilerek farklı tedavi yöntemleri uygulanmasında fayda bulunmaktadır. 
]]>
Bebeklerde Uykuda Titreme https://www.titreme.gen.tr/bebeklerde-uykuda-titreme.html Sun, 11 Nov 2018 20:14:37 +0000 Bebeklerde uykuda titreme, Yeni doğan bebeklerde bir çok tepkime hareketi doğuştan kazanılan bir yetidir. Bunlardan birisi emme yetsi diğeri ise tepkime yani titreme şeklinde görülen yetilerdir. Yeni doğanlarda yaşanan bu titremeler Bebeklerde uykuda titreme, Yeni doğan bebeklerde bir çok tepkime hareketi doğuştan kazanılan bir yetidir. Bunlardan birisi emme yetsi diğeri ise tepkime yani titreme şeklinde görülen yetilerdir. Yeni doğanlarda yaşanan bu titremeler bir çok şekilde görülebilir. Emerken uyurken veya uzanırken kendiliğinden olan bu tepkimeler aslında dışarıdan duydukları yada hissetikleri durumlara veya seslere verdikleri bir tepkidir. 
Bebeklerde en çok titreme çeşitleri emerken yada uykuda görülür. Bununda sebebi bebeğin hem emerken hemde uyurken beyninin bütün seslere ve hareketlere açık olmasıdır. Bazen bu titremeler altta başka bir hastalığın habercisi de olabilir, bazende normal olarak görülen seslere karşı duyarlılık olabilir. Her iki durumuda düşünerek bebeğin mutlaka hekime gösterilerek teşhisinin konması gerekir. 

Bebeklerde uykuda titremenin nedenleri;
 • Üst ve alt solunum rahatsızlıkları,
 • Zatürre, grip, nezle gibi hastalıkların olması, 
 • Uykuda yüksek ses duyma,
 • Rüya görme,
 • Enfeksiyonel rahatsızlıklar,
 • Soğuk kış havalarında,
 • Bebeğin annesini hissetmesi, uykuda titremenin nedenlerinden olabilir. 

Titreme insanın her yaşında başına gelebilir ancak bu durum bebeklerde biraz daha sık gözlemlenir. Tepkimeleri ani ses ve hareketlere göre değişir. Uykuda titremede hastalıklar dışında olan titremeler genellikle dışarıdan ani ve yüksek seslerden kaynaklanır. Bu durum aslında bebeğinizin bir çok konuda sağlıklı ve normal olduğununda göstergesidir. yeni anne olan kişilerde bu durum bazen ürkütücü olabilir ama aslında bebeğin duyu organlarının çalıştığının göstergesi olur. Her ne kadar ani titreme hareketleri anneleri korkutsa da bebek aslında o esnada dışarıdan gelen seslere yada uykuda gördükleri rüyalara tepkiler vermektedir. 

Bebeklerde Uykuda TitremeBebeklerde görülen uyku titremeleri; 

Tüm bedene elektrik verilmiş gibi genel olmaktadır. Bazende sadece ayaklarda gözlemlenebilir. Bebeklerde uykuda titreme bir çok ebeveyn tarafından korku ile karşılanır. Bazı bebeklerde bu titreme olayı çok hat safhada olabilir. Bu durum bebeğin hasta olmasından ziyade ne kadar hassas bir yapıda olduğunun göstergesidir. Böyle hassas bebeklerin kucağa alınırken, kucakta tutulurken, uyutulurken ve uyuduktan sonra yatağına bırakılırken çok dikkat edilmesi gerekir. Bu hassasiyeti bilen ebeveynler en azından uyku saatlerinde bebeği kucağa almadan yatağında uyutmayı alışkanlık edinmeleri gerekir. Çünkü bebek kucağınıza çok alıştığı için sizi hissetmediği anlarda da bu titremeyi uyku anında verebilir. Kokunuza ve size çok düşkün olan bebeklerin ilk verdiği uyku titremeleridir. Bazı bebeklerde doğar doğmaz ortalama üç ay boyunca devam eden uyku titremeleri vardır. Hatta uyanıkken emerken veya onu kucağınızdan bıraktığınızda olan titremelerdir. Bu durum o bebeğin çok heyecanlı olduğunu gösterir. Aynı zamanda yeni doğan bebeğinizin henüz sinir sisteminin gelişmediğinin de göstergesidir. 

Unutmayın bütün ebeveynlerin her şeyi bilmesi imkansızdır. Bebeğinizin sağlıklı büyümesi ve gelişimini normal olarak tamamlayabilmesi için size, uykuya ve emmeye ihtiyacı vardır. Bebeğinizde gördüğünüz titremeler zaman içerisinde yok olacaktır. Buda bebeğinizin sinir siteminin tamamen oluşması ile olur. Bütün bebeklerin doğduktan sonra sinir sistemi tamamen oluşur. Sağlıklı güzel günleriniz olsun. 
]]>
Çocuklarda Titreme https://www.titreme.gen.tr/cocuklarda-titreme.html Mon, 12 Nov 2018 05:52:36 +0000 Çocuklarda Titreme; Bebeklerde yada çocuklarda bazen farklı nedenlerden dolayı titreme, üşüme şeklindeki olaylar meydana gelebilmektedir. Titreme problemi anne ve babaların genellikle paniğe kapılmasına sebep olmaktadır. Titre Çocuklarda Titreme; Bebeklerde yada çocuklarda bazen farklı nedenlerden dolayı titreme, üşüme şeklindeki olaylar meydana gelebilmektedir. Titreme problemi anne ve babaların genellikle paniğe kapılmasına sebep olmaktadır. Titremenin bilinen sebepleri, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıkları şeklinde bilinmektedir. Özellikle de soğuk olan kış günlerinde oldukça sık rastlanılmakta olan grip, nezle, faranjit şeklindeki farklı soğuk algınlığı rahatsızlıklarından dolayı çocuklarda titreme problemi daha çok meydana gelmektedir. Titremenin altında yatan sebebe yönelik olarak yapılan tedavi yolları farklılık gösterebileceğinden dolayı, doğru olan tetkik için uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.  

Çocuklarda titreme sebepleri; 

Soğuk hava koşullarının hakim olduğu zamanlarda, virüslerden kaynaklı olan üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarına oldukça fazla rastlanmaktadır. Bu tür olaylarda anne ve babaların çocuğun sağlığı bakımından dikkatli olması gerekmektedir. Soğuk olan günlerinde virüs enfeksiyonlarına bağlı olacak biçimde zatürre, soğuk algınlığı ve bronşit rahatsızlıklarının görülme durumu daha fazladır. Bu tür rahatsızlıklara bağlı olarak çocuklarda titreme problemi meydana gelmektedir. 

Çocukta titreme sorunu daha fazla soğuk algınlığı rahatsızlıklarının oluşması yada neticesi şeklinde meydana gelmektedir. Fakat çocuklarda meydana gelen her titreme her daim soğuk algınlığını işaret etmeyebilir. Titremenin altında yatan sebebin hemen tespit edilmesi gerekmektedir. 

Çocuklarda TitremeÇocuklarda titremeyi önleme yolları;

Anne ve babaların mevsim farklılıklarına karşı, bebeği kalın ve sıkı bir şekilde giydirmesi önerilir. Bebeğin yada çocuğun bağışıklık sisteminin zayıflaması, soğuk algınlığına yakalanma olasılığını oldukça yükseltir. Vitamin takviyesi yapılması bağışıklık sistemi bakımından mühim olduğundan dolayı, bebeğin beslenme programlarına oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

]]>
Kediler Neden Titrer https://www.titreme.gen.tr/kediler-neden-titrer.html Tue, 13 Nov 2018 05:23:33 +0000 Kediler neden titrer Kedilerin titremesi, kedilerde birçok rahatsızlığın sebebi veya belirtisi olabilir. Kediler çok nazik ve hassas canlılar oldukları için vücudunda oluşmuş olan herhangi bir rahatsızlıktan dolayı titri Kediler neden titrer Kedilerin titremesi, kedilerde birçok rahatsızlığın sebebi veya belirtisi olabilir. Kediler çok nazik ve hassas canlılar oldukları için vücudunda oluşmuş olan herhangi bir rahatsızlıktan dolayı titriyor olabilir. Aynı zamanda psikolojik etkenlerde titremesine neden olabilir.

Kediler neden titrer
 • Kedilerin titremesi psikolojik olabileceği gibi; kusma öncesi, nörolojik sorunlar, anksiyete, beyin tümörleri ve aşırı ağrı (kırıklar, travma gibi) çekilmesinde de titreme meydana gelir. Kedinin vücudunda bir kaç kırık varsa ve çok fazla acı çekiyorsa titremeler çok uzun sürmektedir.
 • Hipoglisemi, kimyasal herhangi bir madde ile zehirlenme, yabancı bir madde yutma veya bitki yeme durumlarda da titreme meydana gelebilir.
 • Korku ve heyecanda kedinin titremesine neden olabilir.
Kediler Neden TitrerKedilerin titreme nedenleri,

Zehirlenmenin türüne göre uygulanacak tedaviler farklılık gösterdiğinden mutlaka veteriner bir hekime başvurulmalıdır. Örneğin kimyasal bir madde ile zehirlenme ile bozuk bir gıda alımı sonucu zehirlenmede uygulanacak tedaviler farlılık göstermektedir. Ancak basit bir iki müdahale ile evde yapacağınız karışım ile olayın riskini azaltmak mümkündür.

Bozuk gıda alımlarında, temizlik maddelerin yutulması durumunda, fazla miktarda ilaç yutulması durumlarında toksik etki yapan maddelerin vücutta uzaklaştırılması işlemi için yapılacak en önemli iş hemen kusturmak olacaktır. Bu amaçla yarım çay bardağı ılık suya
2 çorba kaşığı tuz atarak karıştırın ve bu karışımı içirin, içtikten sonra kolayca kusmasını sağlayacaktır.

Eğer zehirlenmeye neden olan maddenin yanıcı özelliği varsa ( örneğin asitler ve alkaliler gibi) kediyi kusturmak çok sakıncalıdır. Acil olarak uzman bir veterinere başvurulmalıdır. Veteriner hekim maddenin cinsine göre hangi ilacı kullanacağınız ve tedavi şekli hakkında bilgi verecektir. Asit ve alkali maddeler olarak çamaşır suyu, tiner ve deterjanların büyük bir kısmı gösterilebilir. Zehirlenmeye neden olan kimyasal madde biliniyorsa kutusu ile birlikte veterinere gitmeniz oldukça önemlidir. Bu işlem zehirlenme olaylarında oldukça önemli olup, tedaviyi önemli olarak etkilemektedir.

Kedilerin titremesi ne zaman oluyorsa ilk titremeden itibaren takibe alınmalı ve ilk titremeden sonra kusma olmuşsa, kusmadan sonra iyileşme olup olmadığı takip edilmelidir. Titreme ile birlikte kasılma, koma, güç nefes alıp vermek gibi belirtiler de başlamışsa hızlı bir şekilde veteriner bir hekime başvurulmalı ve acil tedaviye başlanmalıdır.  ]]>
Heyecandan Titremek https://www.titreme.gen.tr/heyecandan-titremek.html Wed, 14 Nov 2018 04:09:30 +0000 Heyecandan titremek: Heyecanlı durumlarda vücudun titremesi doğaldır ve çoğu kişide gözlemlenir. Titremek, isteksiz olarak vücutta tekrarlanan ritmik sarsılma hareketleridir. Vücudumuzda zaman zaman ortaya çıkan ve heyecan, korku, Heyecandan titremek: Heyecanlı durumlarda vücudun titremesi doğaldır ve çoğu kişide gözlemlenir. Titremek, isteksiz olarak vücutta tekrarlanan ritmik sarsılma hareketleridir. Vücudumuzda zaman zaman ortaya çıkan ve heyecan, korku, kaygı, endişe anlarında tekrarlayan bir sorundur.Titreme isteksiz bir şekilde vücutta belirir ve bu titreme duygusunu kontrol altına almak hiçte kolay değildir. Titreme bir anlamda vücudun olaylara karşı tepkisidir. Titremenin pek çok sebebi vardır en sık titremeye sebep olan unsurlar ruhsal gerginlikler, kas yorgunlukları ve çeşitli hastalıklardır. Titremeye sebep olan başlıca hastalıklar parkinson hastalığı, hormonal değişimler, beyincik hasarları ve ateşli hastalıklardır. Titreme vücudun her bölgesinde olabilir ama daha çok ellerde ve bacaklarda gözlemlenir. Gün içerisinde isteksiz ritmik olarak tekrarlayan sarsılma hareketleri titreme olarak adlandırılır ve bazen tüm vücudun sarsılmasına sebep olur. Aşırı stres, kaygı, endişe, heyecan, korku gibi psikolojik durumlar vücudumuzda heyecandan  titreme oluşmasına sebep olur. Özellikle sinir ve heyecan anında el ve bacaklarda titremeler dışarıdan başka bir insanın fark edebileceği durumlara gelebilir.

Vücutta titreme neden olur:
 • Pskolojik hastalıklar ve durumlar: Geldiğimiz devrin en büyük sorunu olan stres, kaygı ve endişe gibi yoğun hisler vücutta bir takım psikolojik rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bazen önemli bir toplantı sırasında bazen de sunum yaparken heyecandan ve stresten vücutta en çokta ellerde titreme oluşur. Yoğun stres ve iş temposu altında çalışan kişiler kalabalıkta bir sunum yaparken titreme sorunuyla karşılaşabilir. Psikolojik etkenlerin kontrol altına alınması derin ve düzenli nefes alımı titremeyi ve heyecanı azaltır.
 • Kullanılan ilaçlar: Genellikle psikolojik rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar vücutta titremeye sebep olur.Bu tür ilaçlar özellikle merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlardır.Bu ilaçları kullanan hastalar ellerdeki ve  vücuttaki titremeden rahatsızlar ise doktora baş vurup şikayetlerini dile getirmelidir. Doktorunuzun size uygulayacağı en uygun tedavi şekline göre davranılmalıdır.
 • Vücuttaki çeşitli hastalıklar: Vücutta var olan bir takım rahatsızlıklar da elde ve vücutta titremeye sebep olur. Vücutta titremeye yol açan en büyük hastalık parkinsondur. Parkinson ilerleyen yaşlarda vücutta kendini gösterir. Karaciğer yetmezliği, troid bezi rahatsızlıkları gibi birçok hastalıkların belirtileri sonucunda titreme sorunu vardır. Bunun için helede ellerde olan titremelerin sebepleri doktor kontrolü altında saptanmalıdır.
Heyecandan TitremekHeyecan ve stresten kaynaklı titremeleri engellemek zordur fakat en aza indirmek mümkündür bunun için yapılması gerekenler:
 • Heyecan stres korku ve kaygı gerektiren durumlarda soğuk kanlı ve sakin davranmak
 • Düzenli spor yapmak
 • Sorunlar karşısında ruhsal açıdan beyin egzersizleri yaparak sinir sistemindeki kontrolü ele geçirmek, sakinliğe ve sağ duyuya yönelmek
 • Stres anlarında vücutta titreme başladığında düzenli ve derin nefes almak
 • Dengeli ve sağlıklı beslenmek
 • Düzenli ve sağlıklı bir uyku 
 • Vücudun su ihtiyacını tam olarak karşılayabilmek.
]]>
Sinirden Titremek https://www.titreme.gen.tr/sinirden-titremek.html Thu, 23 Jan 2020 04:11:43 +0000 Sinirden Titreme, titreme istemsiz olarak meydana gelen ince ve ritmik sarsılma durumudur. Bedenin her yanı için görülme ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle sinirlenme, heyecanlanma ve stres anında kendini çok net belli eder. Sinirden Titreme, titreme istemsiz olarak meydana gelen ince ve ritmik sarsılma durumudur. Bedenin her yanı için görülme ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle sinirlenme, heyecanlanma ve stres anında kendini çok net belli eder. Titreme olayı en çok ellerde meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra bacak ve boyun bölgelerinde de titreme olma ihtimali yüksektir. Titremelerin temel sebebi aksiyete sorunudur. Yani aşırı heyecan, stres, korku ve sinirlenme gibi durumlarda titremeler meydana gelmektedir.

Sinirlenme durumu ve titreme halinin yaşanması

Kalıtsal olarak da (irsi, ailevi) meydana gelen el titremelerinin çözümü bulunmuş değildir. En sık rastlanılan titreme türü bu şekilde meydana gelmektedir. Ancak bu durumun yanı sıra sinirlilik hali de titremeyi tetikleyen durumlar arasındadır. Kişi bir olay ya da durum ile karşılaştığı zaman sinirlenmesi halinde ne yapacağını şaşırabilmektedir. Bu yüzden de el ile ayaklarında ve bacaklarda meydana gelen titremeler görülmektedir.

Titreme durumu özellikle duygu boşalmalarında kendini göstermektedir. Heyecanlanma anında el ve ayaklarda titreme olur. Sinir, öfke ve kaygı gibi olumsuz durumlarda da titreme meydana gelmektedir. Kişi bir duruma aşırı öfke ve sinir duyması halinde adrenalin hormonu salgılama oranı birden bire yükselir. Bu durum beraberinde sinir sistemi yapılarının uyarılmasına neden olur. Böylelikle de kaslarda istemsiz bir şekilde meydana gelen titreme olayı söz konusu olmaktadır.

Stresli bir yaşam ve sinirlenme durumu

Aşırı stresli bir iş yaşamı olan bireylerin sıklıkla karşılaştığı bir durum olan sinir sonrası titreme olayı kişinin kendisine hakim olamamasından kaynaklanmaktadır. Sinirlenen kişi ne yapacağını bilmez. Hareketlerinde nasıl bir tavır sergilediğinin farkına varmaz. Öfke ve sinir krizleri geçirmesi üzerine farkında olmadan ellerde ve tüm vücutta titreme meydana gelir. Kişinin yapmış olduğu iş hayatı yoğun stres, heyecan ve kaygı gibi durumlar yaratması sebebiyle istemeyerek de olsa sinirlenmesi gayet doğal bir durumdur.

Sinirlenmenin tedavisi

Sinir aynı zamanda stres ve heyecanlanma gibi durumların görüldüğü bir anksiyete durumudur. Anksiyeteler için başa çıkma yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanması halinde kişide sinirlenmelerin önüne geçilebilir. Bu sayede de sinirlenme sonrası meydana gelen titreme durumları da ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır.

Sinirden titremeye ilaç tedavisi

Anksiyeteleri önlemek için iki yöntemin kullanıldığı bilinmektedir. Bu yöntemlerden birincisi ilaç tedavisidir. Anksiyete durumunda meydana gelen sinirlenme halini yatıştıracak bir takım ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde hasta kendini daha da rahatlamış hissedecektir. Aşırı sinirli olma durumu tamamen olmasa bilene yüksek bir oranda azaldığı görülecektir. Bu bahsetmiş olduğumuz ilaçları kullanması halinde gevşeme ve rahatlama durumları meydana geldiği için hastada sinirlenmeden kaynaklı titremelerde meydana gelmez. Ancak alacağımız ilaçlara da dikkat etmek gerekir. Özellikle sinirlenmeyi önleyici olarak piyasada satılan (internet ortamı) ilaçları kendi kafamıza göre kullanmamamız gerekir. Aksi halde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bunun yanı sıra anksiyete durumu ortadan kaldırmak zannedildiği kadar zor bir durum olmadığı için doktora gitmekten çekinmemeliyiz. Anksiyeteden kaynaklı rahatsızlıklar için ilaç yazma işlemi ya uzman psikologlar tarafından yapılmaktadır ya da psikiyatrlar yazabilmektedirler. Normal bir branştaki doktorun yazmış olduğu ilaçlar yalnızca rahatlamaya ve gevşemeye yönelik ilaçlar olup etkisi uzun süreli olmamaktadır.

Sinirden Titremek

Sinirden titreme terapi yöntemi

Anksiyeteyi önlemek adına uygulanan bir diğer yöntem ise hastaya terapi yöntemlerini uygulamaktadır. Bu terapi yöntemlerinden de aksiyeti önlemek adına biliş]]> Rüyada Titremek https://www.titreme.gen.tr/ruyada-titremek.html Wed, 14 Nov 2018 20:32:59 +0000 Rüyada titremek, Rüya sahibinin hayatında bir takım korkuları olduğuna işaret etmektedir. Rüyada titremenin bir çok farklı anlamı vardır. Vücutta titreyen her bir bölge farklı bir anlama gelmektedir. Rüyada titremek rüya sahi Rüyada titremek, Rüya sahibinin hayatında bir takım korkuları olduğuna işaret etmektedir. Rüyada titremenin bir çok farklı anlamı vardır. Vücutta titreyen her bir bölge farklı bir anlama gelmektedir. Rüyada titremek rüya sahibinin insanlardan sakladığı bir olayın ortaya çıkmasından korktuğuna işaret etmektedir. Ayrıca kişinin bir takım sıkıntı çektiğine ve yaşadığı bu sıkıntıların sürekli devam edeceğinden korkmasına işaret etmektedir. Rüyada titrediğini görmek kişinin hayatında bir çok sıkıntıları olduğuna ve bu sıkıntıların sonucunda bedensel veya ruhsal bir hastalığa sahip olma endişeleri olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca kişi etrafında çok sevdiği birini kaybetmekten veya onun kendisi ile ilgili iyi düşüncelerinin yok olmasından korktuğuna işaret etmektedir. 


Rüyada üşüyüp titremek; Bir kimse rüyasında üşüdüğü için titrediğini görmesi kişinin bir takım maddi sıkıntılar çektiğine ve bu sıkıntılardan dolayı aile huzurunun bozulduğuna işaret etmektedir. Ayrıca rüyada üşüdüğü için titremek iş hayatında yanlış kararlar almaya ve bu kararlar neticesinde iflas edeceğine işaret etmektedir. Ayrıca edilen zararı düzeltmeye çalışırken etrafındaki insanların zarar etmelerinden korkmasına yorumlanmaktadır. 

Rüyada ellerinin titrediğini görmek; kişinin elleri ile ilgili bir sorun yaşamaktan korktuğuna ve ne işe el atsa zarar gördüğüne inanmasına işaret etmektedir. Ayrıca kişinin uzun zamandır sıkıntı çekip planladığı işi yapmaya kalkıştığında zarar etmekten korktuğuna işaret etmektedir. Ayrıca rüyada ellerin titremesi kişinin eşine karşı bir güvensizlik yaşadığına ve terk edilmekten korktuğuna işaret etmektedir. Kaybetme korkusu kişide ağır basmakta ve bu nedenle ailesindeki ve etrafındaki insanları fazla bunalttığına işaret etmektedir. 

Rüyada sebepsizce titremek; Kişinin kendine olan güveninin olmadığına ve sosyal hayatında silik bir insan olduğuna işaret etmektedir. Kişide olmayan öz güven yüzünden etrafındakilerin dalga geçmelerinden korkmasına işaret etmektedir. Ayrıca rüyada hiç bir sebep yokken titremek ailede hiç taktir görmeyen bir kişi olduğuna inanmakla birlikte herhangi bir işe başlamaya cesaret edememeye işaret etmektedir. Rüya sahibinin sebepsizce sırtının titrediğini görmesi kişinin hayatında çok güvendiği birinin kendisinin arkasından iş çevirmesine işaret ettiği gibi, rüya sahibinin sırtından sırtından vurulma korkusu yüzünden kimse ile dostluk kurmadığına ve insanlardan uzak kalmayı tercih etmesine işaret eder. 

Rüyada TitremekRüyada korkudan titremek; Kişinin dünyevi mallara çok değer verdiğine ve bu malları kaybetmekten korktuğuna işaret etmektedir. Ayrıca rüyada korkudan titremek kişinin sürdüğü sefadan bolluk ve bereketten azalacak korkusuyla hiç bir kimseye yardımda bulunmadığına işaret eder. Ayrıca rüya sahibi eğer mevki ve mertebe sahibi ise Bulunduğu mevkiyi kaybetme korkusuna işaret etmektedir. Bazen bu gibi rüyalar kişinin yanlışta olduğunu ve bu yanlışlardan dönmediği taktirde maddi ve manevi büyük kayıplar yaşayacağına işaret ettiği gibi yanlışlardan dönmek içinde bir mesaj olarak yorumlanmaktadır. Bazı İslami rüya tabiri yapan kişilere göre rüyada titremek kişinin maneviyattan uzaklaştığına ve bu nedenle korkular yaşadığına işaret etmektedir. Ayrıca kişinin sadaka konusunda cimri olduğuna işaret eder. Kişinin Allah'a yönelip korkularından kurtulması gerektiğine bol miktarda sadaka hayır ve hasenat yapması gerektiğine işaret etmektedir. 
]]>
Beyinde Titreme Hissi https://www.titreme.gen.tr/beyinde-titreme-hissi.html Thu, 15 Nov 2018 03:38:54 +0000 Beyinde titreme hissi, nörolojik rahatsızlıkların bir belirtisi olarak kişide herhangi bir darbe alması sonucu meydana gelebileceği gibi yediği yiyeceklerden de kaynaklanmaktadır.  Bunun yanı sıra beyinde titreme hissinin ya Beyinde titreme hissi, nörolojik rahatsızlıkların bir belirtisi olarak kişide herhangi bir darbe alması sonucu meydana gelebileceği gibi yediği yiyeceklerden de kaynaklanmaktadır.  Bunun yanı sıra beyinde titreme hissinin yaşanması başka bir hastalığın belirtisi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bu ve benzeri durumlarda beyinde sallantı, titreme ve uyuşma hissi yaşarız. Bu titreme hissi sanki beynimizin hücre çeperi duvarına değerek kafatasına değdiğini düşünebiliriz. Bu durum kısa süreli ve ağrılı bir titreme şeklinde kendini gösterebileceği gibi uzun süreli olup yavaş titremelerden de meydana gelebilmektedir.

Beyinde yaşanan titreme hissinin belirtileri ve nedenleri

Yaşanan beyin titreme hissi ya da sarsıntı hali kişide olumsuz etkiler bırakmaktadır. Bu olumsuz durumlardan bir tane baş ağrısıdır. Eğer beyinde titreme hissi oluyorsa bu durum baş ağrısından kaynaklanıyor olabilir. Baş dönmesi ve baş ağrılarının yaşanması beynimizde sanki sarsıntı ve titremenin olduğu hissini yaratmaktadır.

Gıda zehirlenmelerine dikkat etmenin önemi

Beyin sarsıntılarının bir diğer nedeni ise mide ağrıları ve bulantılı haldir. Bu durum kişinin tüketmiş olduğu gıdalardan ötürü oluşmuş olabilir. Tarihi geçmiş ya da bayatlamış bir besin tüketen bir birey mide rahatsızlıkları geçirmektedir. Bu durum beynin de uyarılmasına neden olur. 

Aşırı sıcak ve soğuğun etkisi

Beyin titremelerinin bir diğer nedeni aşırı sıcak ya da aşırı soğuk ortamlarda uzun süre kalmaktan ötürü kaynaklanmaktadır. Kişi özellikle yaz aylarında uzun süre güneş altında kalması sonucunda birçok rahatsızlık yaşamasına sebep olur. Aşırı sıcak beyne etki yapmaktadır. Beyinde aşırı sıcaktan ötürü uyarılmalar meydana gelmektedir. Beyin titreme ve sarsıntı geçirebilir. Bu durumda bir an önce doktora gözükmek oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra aşırı soğuklar da beyinde olumsuz etki bırakmaktadır. Özellikle kış aylarında beyin ile birlikte tüm vücut soğuğa maruz kalmaktadır. Bu durum beyne etki yapmaktadır. Beyinde titreme hissi meydana gelebilir. 

Kullanılan ilaçlar ve yan etkileri

Beyinde yaşanan titreme hissinin bir diğer nedeni ise kişinin kullanmış olduğu ilaçların etkisi büyüktür. Kişi eğer doktoru tarafından önerilen ilaçları düzenli bir biçimde almaz ise olumsuz sonuçlar doğurabilir. Yanlış zamanlarda alınan ilaçlar beyinde uyarılmalara ve olumsuz durumlara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra doktor tavsiyesinden uzak, kulaktan dolma bilgilerle alınan yanlış ilaç kullanımı da beyin titremesi yaşamanıza neden olur. Beyinde yaşanan bu olumsuz durum aynı zamanda aşırı terlemelere ve baş dönmelerine de neden olmaktadır. Bu duruma dikkat etmeliyiz. 

Beyinde Titreme Hissi

Beyin titremesi nörolojik etkileri

Nörolojik açıdan rahatsızlığı bulunan hastaların beyin titremeleri yaşaması mümkündür. Bu bakımdan dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle de anksiyete sorunu olan bireyler aşırı kaygı, heyecan ve stres yaşaması sebebiyle sürekli olarak beyin tarafından uyarılmaktadır. Belirli bir noktadan sonra bilinçsizce yapılan hareketler hastaya olumsuz durumlar yaratmaktadır. Hastanın bütün vücudunda terlemeler meydana gelebilir. Bunun yanı sıra beyinde titreme hissi yaşaması mümkündür. Bu durumun yanı sıra tüm vücutta titreme ve sarsılma hissi yaşaması mümkündür. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey danışmış olduğumuz psikiyatrı aramak gerekir.

Beyin titremesi tedavisi

Beyinde yaşanan titreme hissinin tedavisinin yapılabilmesi için titremeye sebep olan durum ya da olayın tespit edilmesi gerekir. Ayrıca titremenin ne tür aralıklarla meydana geldiği de önemlidir. Bunun yanı sıra tüketmiş olduğumuz besinlere de dikkat etmeliyiz. Bu durumların yanı sıra tedavi amaçlı olarak dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli spor yapmayı tav]]> Ani Üşüme Ve Titreme https://www.titreme.gen.tr/ani-usume-ve-titreme.html Thu, 15 Nov 2018 04:44:38 +0000 Ani Üşüme Ve Titreme, son zamanlarda sık sık karşılaştığımız ve en küçükten en büyüğümüze kadar hemen hemen herkesin başından geçen üşüme, ateşlenme ve titreme nöbetleri durumu gibi şikayetler yaşanmaktadır. Ani Üşüme Ve Titreme, son zamanlarda sık sık karşılaştığımız ve en küçükten en büyüğümüze kadar hemen hemen herkesin başından geçen üşüme, ateşlenme ve titreme nöbetleri durumu gibi şikayetler yaşanmaktadır. Bu olumsuz durumlar birbirlerini etkiledikleri gibi kişide de olumsuz sonuçlar ve hastalıklar doğurmaktadır. Özellikle de çocuklarda ani üşüme, ürperme, ateşlenme ve titreme durumu daha sık meydana gelmektedir.

Uzmanlar tarafından ani üşüme, ateş çıkması, titreme nedenleri hakkında detaylı bilgi almak ve konuda bilinçli davranmak gerekmektedir. Bu sayede başınızdan ani üşüme ve titreme gibi rahatsızlıklar meydana gelmesi halinde nasıl davranmanız gerektiğini bilirsiniz.

Ani üşüme ve titreme nedenleri

Ani yaşanan üşümeler, ateşlenmeler ve titreme durumunun nedenleri genellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte oluşan nezle gibi soğuk algınlığına neden olan hastalıklardan dolayı meydana gelmektedir.

Bunun yanı sıra gribal enfeksiyon kapmalarının yaşanması halinde ani üşüme hissi, ateşin yükselmesi ve titreme nöbetlerinin yaşanması mümkündür. Genellikle kışın gelmesi ile birlikte meydana gelen hastalıklardan birisi de bademcik iltihaplanması rahatsızlığı durumudur. Bademcik iltihaplanması problemi de beraberinde ateş yükselmelerine, aniden beliren üşümelere ve titremeleri sebep olmaktadır. Bademcik iltihaplanması sorunu sebebiyle bu ve benzeri şikayetler sıklıkla yaşanmaktadır.

Ani Üşüme Ve TitremeÜrperme ile oluşan ani üşüme ve titreme hissi

Vücutta meydana gelen ani ürpermelerle üşümeler arasında belirli bir farkın olduğunu da unutmamak gerekir. Çoğu kez bu iki durum birbirine benzer gibi gözükse bilene aralarında önemli farklar vardır. Ürperme hali bireyin ısı farklılıklarına karşı ani tepki vermesi durumu olarak tanımlanabilir. Bazı bireylerde aniden oluşan bir soğuk hava esintisi halinde ya da cereyanda kalma durumunda ürpertinin oluşması ile birlikte kollarda yer alan tüylerin de diken diken olması yaşanabilir. Bu yaşanan ürpertiye vücut alışıncaya kadar belli bir geçmesi gerekir. Eğer geçmez ise sıkıntı var demektir. İşte bu gibi durumlarda rahatsızlığın olduğu anlaşılmaktadır. Bunun içinde genel muayene olmak şarttır.

Ayrıca bazı ürperti durumlarında ise, ileri düzeyde ani üşümeler ve titremeler meydana gelmektedir. Ürpermenin yaşanması ile birlikte dişler birbirine sıkıca çarpabilir. Ateş yükselmeleri görülebilir. Bu ürperme durumunda ileri derecede grip sorunu gibi ateşli rahatsızlıkların yaşanması muhtemeldir. Bu durum hastalığa sebep olan virüsün bütün vücuda yayılmasından kaynaklanmaktadır. Beyinde bedenin ısı sistemini düzenleyen hipotalamus kısmı pek çok farklı sebeple birlikte uyarılabilir. 

Panik atak ile ani üşüme ve titreme hissi

Psikolojik sorunlardan birisi olan panik atağın yaşanması ile birlikte ani üşüme ve titreme hissi meydana gelmektedir. Panik atak ile birlikte bu tür belirtilerin yaşanması doğaldır. Bu sorunun yaşanmasının en önemli özelliği hiç beklenmedik bir zamanda nedensiz ve aniden oluşan sıcak basma durumu ya da terlemeler meydana gelebilir. Bunun yanı sıra ürperme, üşüme ve tüm bedende sarsılma söz konusu olabilmektedir. Oluşan panik atak yaklaşık olarak 20-25 dakika içinde meydana geldiği gibi kendiliğinden geçer gider. Bu benzeri üşüme ve ürpermelerin yaşanmasının birçok sebebi bulunmaktadır. 

Psikolojik sorunların yaşanması ile oluşan ani üşüme ve titreme

Vücutta meydana gelen ani üşüme ile titreme hissinin nedeni tespit edilemezse bu sorunların altında yatan psikolojik nedenlerin araştırılması gerekir.

Ani üşüme ve titreme tedavisi

Yukarıda saymış problemlerden ötürü yaşanan ani üşüme ve titreme hissine karşı hiç vakit kaybetmeden alanında uzman bir hekime danışmanız gerekir. Kendi başınıza çözebileceğiniz bir durum söz konusu değildir. Ancak bitkisel yöntemler ile ilaç kullanarak iyileşmeniz mümkündür. Böyle bir şikayet ile karş]]> İç Titremesi https://www.titreme.gen.tr/ic-titremesi.html Thu, 15 Nov 2018 11:34:17 +0000 İç titremesi, adından da belli olduğu gibi insanların birdenbire içlerine bir ürperti hissi gelmesi ve bunun sonucunda insanların anlık titremelere maruz kalmasıyla oluşmaktadır. İç titremesine neden olan bazı etmenler vardır. İç titremesi, adından da belli olduğu gibi insanların birdenbire içlerine bir ürperti hissi gelmesi ve bunun sonucunda insanların anlık titremelere maruz kalmasıyla oluşmaktadır. İç titremesine neden olan bazı etmenler vardır. Bunlardan bir tanesi panik ataktır. Panik atak hastalığı tüm dünyada önemi giderek artan ve dikkatli olunmasını gerektiren bir hastalık türüdür. Bu önemi kazanmasının temel nedeni giderek yaygınlaşması ve toplum sağlığını ciddi derecede tehdit eder duruma gelmesinden kaynaklıdır. Hastalığın en büyük başka bir özelliği de kolay bir şekilde tedavi edilebilir olmaması ve beklenmedik zamanlarda tekrardan ortaya çıkabilmesidir. Panik atak ne kadar kolay bir hastalık olarak görülse de aksine hiç öyle kolay bir hastalık değildir. Panik atak geçiren hastalara soru sorulduğunda hastalığı tarif etmesi mümkün bile olmamıştır. 


Çok şiddetli ve sarsıcı bir şekilde aniden ortaya çıkabilmektedir. Örnek olarak sanki kalp yerinden fırlayacakmış gibi bir kalp atımı ve buna eşlik eden beyinde uğultu, basınç ve sanki tansiyon çok yükselmiş gibi bir his ortaya çıkabilmektedir. Bunlarla birlikte düşüncelerde bulanıklaşma ve giderek kişinin benliğini saran ölüm korkusu ile birlikte nefes düzensizlikleri yaşayarak nöbet gittikçe şiddetlenir. Hasta boğazına dilinin kaçtığını düşünür ve nefes alamaz hale geldiğini zanneder. Aslında nefes alıyordur. En sonunda hasta bayılma hissi, acil yardım arama ve tekrardan ölüm korkusu hissedebilir. Bunun gibi yaşanan fiziksel belirtiler çok çeşitli bir şekilde oluşabilir. İç titremesi, panik bozukluğunun yani panik atağın başlıca bir belirtisidir. İç titremesinin başka bir nedeni travma sonrası stres bozukluğudur. Travma; bir bireyin fiziksel ve ruhsal dünyasını değişik biçimlerde sarsan her türlü olaya verilen addır. Yaşama karşı, vücudun bütünlüğüne karşı, kişinin en sevdiklerine ve inanç sistemine karşı tehdit oluşturan bütün olayların hepsine travma adı verilebilir. Kişinin kişisel travma geçirmesine; trafik kazası, taciz, tecavüz, aile içi şiddet, istismar, işkence, ani hastalıklar veya sakatlıklar, uzun süre işsizlik veya yakın birinin kaybı gibi olaylar neden olabilir. Bazen doğal afetler, bulaşıcı hastalıklar, savaş, terör, ekonomik krizler de kişiye travma yaşatabilir. Bu tür travma çeşitlerine toplumsal travmalar denir. Bundan başka kişiye iç titremesi yaşatan başka bir olay ise obsesif kompulsif bozukluktur. 

Obsesyon yani saplantı, irade dışı gelen ve bireyi tedirgin eden, benliğe yabancı, bilinçli çaba ile kovulamayan, tekrarlayıcı düşüncelerdir. Kompülsüyonun Türkçe anlamı zorlantı demektir. Tanım olarak kompülsüyon ise çoğu kez saplantılı düşünceleri yok etmek için yapılan, irade dışı yineleyen hareketlerdir. Tam olarak obsesif kompulsif bozuklukta bazı düşünceler kişiye saçma sapan gelmesi yüzünden kişi bu tür düşünceleri bastırmaya çalışır. Fakat bu düşünceler kişi ne kadar bastırmaya çalıştıkça kişinin zihnine daha çok gelir ve kişi bazı davranış ya da farklı düşüncelerle bunu bastırmaya çalışır. Kısa obsesif kompulsif bozukluk budur. Fobiler de bir başka neden olarak iç titremesine sebebiyet verebilir.

İç Titremesi Diğer Belirtileri: İç titremesinin yanında başka belirtiler de görülebilir. Bunlardan mideye bir şey çöküyor hissi, ellerde aşırı terleme ve hastanın her tarafında sıcaklık hissetmesi gibi belirtiler en çok görülen belirtilerdendir. Bunlardan başka hızlı ve şiddetli kalp atışları, diz ve bacaklarda güçsüzlük ya da esneklik, ağız kuruluğu, boğaza yumruk oturmuş hissi, göğüste basınç, hızlı nefes alıp verme, bulantı veya ishal, baş dönmesi, sersemlik, göz kararması, gerçeklik dışı hissi, net olarak düşünememe, bulanık görme, kısmen felce uğramış gibi hissetme, ayrılma veya hayal gibi hareket etme duygusu, çarpıntılar veya düzensiz kalp atışları, midede titreme heyecanı gibi belirtiler de görülebilmektedir. Göğüste basınç hissedilmesinden dolayı göğüs bölgesinde ağrı da hissedilebilir. Bayılma hissi, soğuk ve ıslak eller de iç titremesinin yanında görülen başlıca belirtiler]]> Bebeklerde Bacak Titremesi https://www.titreme.gen.tr/bebeklerde-bacak-titremesi.html Fri, 16 Nov 2018 06:44:41 +0000 Bebeklerde bacak titremesi, Bebekler dünyaya gelmelerinden itibaren farklı şekillerde hareketler yapmaktadırlar. Yeni doğmuş bebeğin bu hareketleri bebeğin ailesi tarafından dikkatle izlenmelidir. Bebeğinizi iyi gözlemlemek çok ön Bebeklerde bacak titremesi, Bebekler dünyaya gelmelerinden itibaren farklı şekillerde hareketler yapmaktadırlar. Yeni doğmuş bebeğin bu hareketleri bebeğin ailesi tarafından dikkatle izlenmelidir. Bebeğinizi iyi gözlemlemek çok önemlidir. Bebeğin vücudunun çeşitli bölgelerinde meydana gelen istemli yada istemsiz bazı hareketler olabilir. Bunlardan biriside ayak titremesidir. Bebeklerde ayak titremesinin sebebi uzmanlar tarafından iç güdüsel hareketlerden biri olarak görülürken, bebeklerin istemsiz bir şekilde yaptığı hareket olarak kabul edilmektedir. Bu reflekslerin ilk aylarının ardından yavaş yavaş kaybolacağını belirten uzmanlar bebeklerinde ayak titremesiyle karşılaştıklarında panik yapmadan bu durumun geçici olduğunu bilmeleri gerektiğini söylemektedirler. 

Bebeklerde Bacak TitremesiBebeklerde bacak titremesi görüldüğünde yapılması gerekenlerde:
 • Masaj, Ailenin bebeklerde bacak titremesi durumunda sakin olup bebeğin ayaklarını yumuşak bir şekilde okşayarak hafif hareketlerle masaj yapması gerekir. Bu şekilde yapılan masaj bebeğin rahatlamasını sağlamakta ve ayak titremesine durmasına kontrollü bir şekilde yardımcı olacaktır. 
 • Oda sıcaklığı, Bebeğin üşüyor olabileceğine düşünecek olursak oda sıcaklığının ayarlanmasında fayda vardır. Bebeğin uyuduğu odada oda sıcaklığını ölçen bir termometre bulundurarak oda sıcaklığını takip edebilirsiniz. 
 • Kullanılan giysiler, Bebeğin kullandığı kıyafetlerin pamuk olup yumuşak ve rahat kıyafetler seçilmesi bebeğin sağlığı açsısından önemlidir ve rahat bir kan dolaşımı içinde gereklidir. Bu durum bebeğin hareketlerinin doğal olduğunun ve gelişim gösterdiğini ön plana çıkarır. Hala içinizde bir problem olduğuna dair bir sıkıntı var ise çocuğunuzu bir uzmana gösteriniz.
]]>
Ani Titreme https://www.titreme.gen.tr/ani-titreme.html Fri, 16 Nov 2018 09:13:02 +0000 Ani Titreme; Belirli olan aralıklar ile istemsiz bir biçimde tekrarlanmakta olan hareketlere denmektedir. Bazen ani bir şekilde vücutta seğirmeye benzer fakat tamamen kas hareketlerinden meydana gelen istemsiz bir şekilde tekrarlanan Ani Titreme; Belirli olan aralıklar ile istemsiz bir biçimde tekrarlanmakta olan hareketlere denmektedir. Bazen ani bir şekilde vücutta seğirmeye benzer fakat tamamen kas hareketlerinden meydana gelen istemsiz bir şekilde tekrarlanan hareketler meydana gelebilir. İstemsiz bir biçimde tekrarlayan bu hareketlerin ne kadar fazla bir şekilde gerçekleştiği titremenin cinsine göre farklılık gösterir. Dinlenme veya çalışma sırasında meydana gelen bu titremeler, vücudun herhangi bir kısmında meydana gelebilmektedir.

Ani titreme sebepleri; 

Çoğunlukla vücutta ani bir şekilde başlayan titremelerin sebebi ruhsal bir şekilde olan bozukluklar şeklinde meydana gelmektedir. Yoğun bir şekilde oluşan gerginlik, stres, sinir, yoğun bir şekilde oluşan heyecan şeklindeki yoğun olan duyguların hissedilmesi vücutta ani bir şekilde başlayan titremelere sebep olabilmektedir. Özellikle de sinir hastalığı bulunan insanlarda istemsiz bir şekilde olan hareketler sık bir şekilde meydana gelmektedir. Duygusal ve çok çabuk bir şekilde heyecanlanan insanlarda titremeler daha fazla meydana gelmektedir. Yoğun olan duygular oluşması kaslar üstünde istemsiz olan hareketlere sebep olmaktadır.

Yoğun olan duygu haricinde ise sinir ve kas yorgunlukları, parkinson hastalıkları ve hormonal olan farklılıklar vücutta ani olan titremelerin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Sinir ve kaslarda oluşan yorgunluklar, beklenmedik vakitlerde kas çevrelerinde seğirmelere sebep olduğundan dolayı ani olan titremeler meydana gelir. Hormonal olan farklılıklar da kasların istemsiz bir şekilde hareket etmesi mevzusunda oldukça etkilidir.

Ani TitremeTitreme türleri;
 • Dinlenme titremesi: Dinlenme durumundayken ani bir şekilde başlayan titremeye denmektedir. Daha fazla parkinson hastalığı olan insanlarda görülür.
 • Kinetik olan titreme: Hareket veya iş yaparken ani bir şekilde başlayan titremeye denmektedir.
 • Duruş titremesi: İnsan belirli olan hareket durumunu korumaya çalışırken ani bir şekilde başlayan titremelere ise duruş titremesi denmektedir. Bu olay daha fazla beyincik ve sinir sistemi hastalıkları bulunan insanlarda meydana gelmektedir.

Vücutta meydana gelen titremeler bazen genetik bir şekilde meydana gelebilmektedir. Titremelere yönelik olarak çoğunlukla B vitamini tedavisi yapılmaktadır. Eğer titreme çok fazla ve uzun bir zaman hissediliyor ise doktora başvurulması gerekmektedir.

]]>
Bebeklerde Ayak Titremesi https://www.titreme.gen.tr/bebeklerde-ayak-titremesi.html Fri, 16 Nov 2018 11:37:06 +0000 Bebeklerde Ayak Titremesi, Bebekler dünyaya gelmelerinden başlayarak değişik olan biçimlerde hareketler yapmakta ve yapılan bu hareketler ile özellikle bebeğin ailesince dikkatli bir şekilde takip edilmektedir. Vücudun çeşitli Bebeklerde Ayak Titremesi, Bebekler dünyaya gelmelerinden başlayarak değişik olan biçimlerde hareketler yapmakta ve yapılan bu hareketler ile özellikle bebeğin ailesince dikkatli bir şekilde takip edilmektedir. Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan istemli veya istemsiz bir şekilde oluşan bazı hareketler yer almaktadır. Bu durumlardan biri de ayaklarda oluşan titremedir. 

Bebeklerde ayak titremesinin sebepleri; Uzmanlar tarafından içgüdüsel olan hareketlerden biri şeklinde meydana gelen ayak titremesi, bebeklerin istemsiz bir biçimde yapmış olduğu hareketler arasında bulunmaktadır. İçgüdüsel bir şekilde olan reflekslerin bebeklerin ilk aylarından sonra yavaş bir şekilde kaybolmaya başlayacağı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Böyle bir olayla karşılaşıldığı zaman panik yapmanın gereksiz bir şey olduğunu belirtmektedirler.

Ayak titremesi ile beraber karşımıza çıkan öbür hareketler hareketler ise çene titremesi, alt dudağın içe kısma doğru dönmesi, düzenli bir şekilde meydana gelmeyen solunum, öksürme, hıçkırık, uyuma sırasında ses çıkarma ve irkilme istemsiz bir şekilde meydana gelen öbür hareketler şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Bebeklerde Ayak TitremesiNeler yapılabilir

Bebeklerde oluşan ayak titremesi olaylarında sakin olmak ve bebeğin ayaklarını yumuşak bir biçimde okşamak gerekmektedir. Bu biçimde bebeğin rahatlaması sağlanmakta ve ayak titremesinin durmasının kontrollü olacak bir biçimde durması sağlanmaktadır. Bunun haricinde dikkat edilmesi gereken durum ise eğer oluşan ayak titremesi bebeğin üşümesinden dolayı meydana geliyor ise bebeğin oda sıcaklığında muhavaza edilmesi ve yumuşak olan giysiler giydirilmesi önerilmektedir. Ayrıca bebek tarafından başta ayak titremesi olmak üzere yapılmakta olan öbür hareketlerin doğal bir şekilde olduğunu ve bebeğin normal olan bir gelişim gösterdiğini ön plana çıkarmaktadır.

]]>
Diz Titremesi Neden Olur https://www.titreme.gen.tr/diz-titremesi-neden-olur.html Sat, 17 Nov 2018 01:25:22 +0000 Diz titremesi neden olur konusunda tıp alanında çeşitli açıklamalar yapılması mümkündür. yani dizlerde meydana gelen titreme ve beraberinde gelen bir boşalma hissinin tıpta farklı sebeplerle meydana geldiğini görebilmek mümkü Diz titremesi neden olur konusunda tıp alanında çeşitli açıklamalar yapılması mümkündür. yani dizlerde meydana gelen titreme ve beraberinde gelen bir boşalma hissinin tıpta farklı sebeplerle meydana geldiğini görebilmek mümkündür. Tıp dilinde "tremor" adı verilen irade dışında ortaya çıkan titremeler bir hastalık belirtisi olarak görülmektedir. İnsan vücudundaki farklı bölgelerdeki kaslarda meydana gelebilen bir durum olarak karşımıza çıkan titremelerin çok ilerlemiş durumlarda ve sürekli olarak gerçekleşmesi durumunda kişide Parkinson hastalığı ya da uyku hastalığı olduğunu görebilmek mümkündür. 

Diz Titremesi Neden OlurDiz Titremesi Sebepleri,
 • Aşırı duygusal, aşırı stres altında ya da moral bozukluğu gibi psikolojik durumlara bağlı olarak kişide diz titremesi meydana gelebilmektedir.
 • Uykusuzluk sorunu çeken ya da uykuya dalma süresi çok uzun süre gerektiren kişilerde diz titremesi sorunu ile karşılaşmak söz konusu olabilmektedir.
 • Kişinin beslenmesine dikkat etmemesi, tek yönlü bir beslenme tarzına sahip olması, sağlığı için gerekli vitamin ve mineralleri yeterince ve hepsinden almıyorsa bu gibi titreme sorunları ile karşılaşması söz konusu olabilmektedir.
Bu sorunlar kişide dizlerin titremesi sorunu oluşmasına neden olsa da bu sorunlar kişide Parkinson hastalığı gibi ileri derecede titreme rahatsızlığının oluşması anlamına gelen rahatsızlıklar oluşturacağı anlamına gelmemektedir. Diz titremesi neden olur konusunda siz de bu durumlardan birine sahipseniz diz titremesi sorununuzdan kurtulabilmek için öncelikle bu sorunlardan kurtulmanız gerekir. Bu sorunlardan kurtulduğunuz takdirde hala devam eden bir diz titremesi sorununuz varsa bu durumun nedeni devam eden bir böbrek hastalığınızın, şeker hastalığınızın ya da bilmediğiniz bir hastalığınızın olması olabilir. Bu yüzden mutlaka doktora gözükmeniz gerekmektedir.
]]>
Uykuda Titreme https://www.titreme.gen.tr/uykuda-titreme.html Sat, 17 Nov 2018 01:47:59 +0000 Uykuda titreme, özellikle çocuklarda karşılaşılan problemlerden biridir. Eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de karşılaşılan bu gibi durumların birçok zaman nedeni bulunabilse bile bazen yapılan araştırmalara göre uykuda Uykuda titreme, özellikle çocuklarda karşılaşılan problemlerden biridir. Eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de karşılaşılan bu gibi durumların birçok zaman nedeni bulunabilse bile bazen yapılan araştırmalara göre uykuda titreme rahatsızlığının nedeni bulunamamaktadır. Bu durum kişinin vücut ısısı ya da odanın sıcaklığının normal olmasına rağmen insanlarda karşılaşılabilen bir durumdur. Bu nedenle genellikle kişilerde bulunan bir sağlık probleminden kaynaklanarak ortaya çıkar. Uyku sırasında meydana gelen titreme, bazen çok ciddi bir şekilde hızlanarak korkutucu bir hal alabilir. Bu durumlarda bu kişilerin kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Birçok kişi uykuda titreme rahatsızlığını dikkate almaz ve bir doktora gitme gereksinimi bile duymazlar. Bu gibi durumlarda kişiler ileri ki zamanlarda çok daha önemli problemlerle karşılaşarak boşu boşuna daha zor tedavilere maruz kalırlar. Uykuda titreme çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Özellikle kollarda, ellerde ve bacaklarda meydana gelen titreme problemi bazen camın açık olmasına bazen ise klimaların açık kalmasına bağlı olarak da görülebilir. Uyumayan kişiler için oda sıcaklığı normal olsa bile aslında uyuyan insanların sıcaklığa daha fazla ihtiyacı vardır. Bu nedenle uykuda titreme sorun olan insanların öncelikle bu gibi etkenleri dikkate alarak sorunları çözmeye çalışması gerekmektedir. Eğer bu durumlara rağmen titreme iyileşme göstermiyorsa daha fazla zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmek gerekmektedir. 

Uykuda TitremeUykuda titreme neden kaynaklanır

Psikolojik etkenler: Genellikle kişinin gün içerisinde aşırı bir şekilde heyecanlanması, aşırı bir şekilde korkması ve buna benzer aşırı duygular yaşaması durumunda uykuda titreme meydana gelebilir. Bu durum özellikle çocuklarda en küçük şeylere bile aşırı duygular beslemeleri nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Psikolojik etkenlerden biri ise kişide meydana gelen aşırı stres durumlarıdır. Özellikle yoğun iş hayatı ve eğitim hayatı kişilerde bu duyguların artmasına neden olarak uykuda titreme rahatsızlığına neden olur.

Panik atak: Çok sık karşılaşılan bir hastalık olan panik atak hastalığı insanlarda yoğun bir şekilde korku ve endişenin bir araya gelmesiyle oluşan bir kriz halidir. Diğer hastalıklarda meydana gelen krizler kadar olmasa bile oldukça ciddi olan bu krizler yeni çağın hastalıklarından biridir. Panik atak krizinin kişinin uykusunda tutması durumunda aşırı bir şekilde titreme rahatsızlığı ortaya çıkar. 

Sinir ve Kas rahatsızlıkları: Kimi zaman insanların bedense olarak aşırı yorulmaları ya da aşırı çalışmaları durumunda kaslar istemsiz olarak çalışarak kasılmalara neden olur. Bu kasılmalar ise kişinin uykusunda ciddi bir titreme şeklinde anlaşılabilir. Yorgunluk nedeniyle meydana gelen titreme rahatsızlığı, genellikle kısa süreli olarak ortaya çıkmaktadır ve kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. 

Yukarıda belirtilen üç neden insanlarda çok sık karşılaşılan uykuda titreme nedenlerindendir. Uykuda titreme rahatsızlıkları ilerlediği zaman çok daha büyük tedavilere ihtiyaç duyar. Bu nedenle bu rahatsızlığın geciktirilmeden önlenmesi gerekmektedir. Bunun için doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin. Doktorunuza başvurmadan önce siz uyurken bir kişinin sizi gözlemlemesini isteyerek meydana gelen durumların doktora anlatarak daha kolay bir teşhis koyabilirsiniz. Bununla birlikte gün içerisinde vücudunuzda meydana gelen belirtileri ortaya çıkararak yine teşhisin konulmasında yardımcı olabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki teşhis konulmadan herhangi bir tedavi yapılamaz. 
]]>
Baş Titremesi Neden Olur https://www.titreme.gen.tr/bas-titremesi-neden-olur.html Sat, 17 Nov 2018 18:01:41 +0000 Baş titremesi neden olur stresten kaynaklı olarak titreme kasların az bir süreyle kasılmasından ötürü başın sağ ve sola sallanmasıdır. Kısaca istem dışı hareket bozukluğu olarakda geçer. Hastanın günlük yaşamını Baş titremesi neden olur stresten kaynaklı olarak titreme kasların az bir süreyle kasılmasından ötürü başın sağ ve sola sallanmasıdır. Kısaca istem dışı hareket bozukluğu olarakda geçer. Hastanın günlük yaşamını çok etkilemese de bazı zamanlarda hayat kalitesi düşürmektedir. Baş titremesinin ve sallanmasının birçok sebebi olabilir. İhmal edilmemesi muhakkak doktora gidilmesi gerekir.

Baş titremesi neden olur ve sebepleri;

Baş titremesine psikolojik etkenler 
İnsanlar arasında rahat davranamama, kendini kasma ve öz güven sorunu sıklıkla yaşayan kişilerde baş titremesi neden olur.  Kişilerin bu yaşamış olduğu duygular tetikleyici görevi görür. Bu duygulardan dolayı yaşanan baş titreme rahatsızlığı için psikoloji konusunda uzman bir doktora gidilmelidir.

 Baş titremesine uykusuzluk, bitkinlik, halsizlik ve yorgunluk,

İnsanda başta istem dışı kasılma ve sallama aşırı yorgunluktan dolayı  Baş Titremesi Neden Olurbaş titremesi neden olur. Yorgunluk ve halsizlikten oluşan baş titremesi ve kasılmaları için kişiye dinlenme tavsiye edilir. Ayrıca uyku uyumama ile ilgili olan uyku düzensizliği de bu rahatsızlık oluşumuna bir sebeptir. Kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için baş titremesi sorunundan kurtulmak için en önemli uyku düzeninin sağlıklı olmasıdır.

Baş titremesi ve sallaması kişide uzun süre devam ederse kesinlikle en kısa süre içinde konusunda uzman bir doktora başvurulmalıdır. Aksi takdirde far edilmemiş bir hastalık nedeni ile ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilecektir.
]]> Gebelikte Titreme https://www.titreme.gen.tr/gebelikte-titreme.html Sun, 18 Nov 2018 18:00:50 +0000 Gebelikte titreme  ya da ateş olarak karşımıza çıkan durum asla hafife alınabilecek ya da normal gibi görülebilecek bir durum değildir. Eğer gebelik sırasında böyle bir şikayetiniz bulunuyorsa vücudunuzda gebelik dışında y Gebelikte titreme  ya da ateş olarak karşımıza çıkan durum asla hafife alınabilecek ya da normal gibi görülebilecek bir durum değildir. Eğer gebelik sırasında böyle bir şikayetiniz bulunuyorsa vücudunuzda gebelik dışında yaşadığınız anormal bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Hamilelik sırasında kişinin daha kolay hasta olabileceğini görebilirsiniz. Çünkü hamile kişinin bağışıklık sisteminin doğal olarak baskılaması söz konusudur. Ancak ateşlenmek ve buna bağlı olarak titreme sorunu ile karşı karşıya olmak doğrudan gebelikle ilgili olan ciddi bir sorun olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Gebelikte Titreme Nedenleri

Gebelik sırasında kişide titreme sorunu tek başına görülebileceği gibi ateşle birlikte de görülebilen bir durumdur. Hamilelik sırasında böyle bir sorunla karşı karşıya kalındığı zaman bunun farklı sebepleri olabilmektedir. 

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu: Gebe kadınların yaklaşık olarak %10'unun gebelik döneminin herhangi bir noktasında idrar yolu enfeksiyonu ile karşılaştığını görebilmek mümkündür. Kişinin idrar yolları sistemi olarak bilinen üretra, idrar kesesi, üreter ve böbreklerine bir mikrobun girmesi ve üremesi enfeksiyon oluşmasına neden olur. Kısa sürede tedavi edildiği zaman herhangi bir sıkıntı olmasa da eğer tedavi edilmezse böbreklere sıçraması ve erken doğum, düşük, kilolu bebek ve sepsis gibi çeşitli sorunların oluşmasına neden olabilir.

Hamilelikte Grip: Hamilelik sırasında bağışıklık sisteminin baskılanmasına bağlı olarak kişinin daha çabuk hastalanabileceğini söylemiştik. Bu hastalıkların başında da özellikle salgın olarak karşımıza çıkabilen grip ve diğer soğuk algınlıkları çıkmaktadır. Üstelik hamilelik sırasında yaşanan grip sorunu çok daha ağrılı geçmekle birlikte gebelikte titreme ve ateşin en temel sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Hamilelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu: Burun boşlukları, sinüsler, yutak ve larinksin oluşturduğu üst solunum yollarında meydana gelen viral enfeksiyon gebelikte titreme ve ateşe neden olan diğer rahatsızlıklardır. Grip kadar şiddetli geçmediği gibi genellikle kendiliğinden iyileşebilen rahatsızlıklar olması ile birlikte 3-14 gün arasında iyileşmezse doktora gidilmesi faydalı olabilmektedir.

Hamilelikte Mide-Bağırsak Virüsleri: Mide ve bağırsak mikroplarının neden olduğu ishal ve kusma tedavi edilmediği takdirde hamilelik sırasında ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Sıvı kaybına bağlı olarak gelişen kasılmalar erken doğuma neden olabilecek ciddiyete sahip olabilmektedir. Ayrıca tansiyon düşmesi, baş dönmesi, halsizlik, bayılma ve elektrolit dengesizliği gibi sorunlara da neden olabileceğinden dolayı bu virüslere bağlı olarak gelişen hastalıkların kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

Gebelikte TitremeKoryoamniyonit: Koryon ve amniyon denilen ve bebeği çevreleyen zarların ve amniyon sıvısında bulunabilen bu bakteri enfeksiyonu yüksek ateş ve gebelikte titreme sorununa ek olarak terleme, çarpıntı, rahimde hassasiyet ve olağan dışı akıntılara neden olabilmektedir.

Septik Düşük: İltihaplı düşük olarakda bilinen bu durum, kürtaj ya da ilaçla düşük yaptırılması sonrasında rahim ve içerisinde enfeksiyon gelişmesi olarak tanımlanmaktadır. İlk üç ay içerisinde görülen bu durum yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, gebelikte titreme, şiddetli karın ağrısıyla krampları,  vajinal kanama, akıntı ve bel ağrısı gibi belirtilerle birlikte görülmektedir. Tedavi edilmediği zaman ölümcül olabilmektedir. 

Listeriozis: Hamilelik sırasında kirli su ya da yiyeceklerin tüketilmesine bağlı olarak oluşan bir enfeksiyondur. Hamilelerin ateş, kas ağrıları, bulantı, ishal ve titreme ile birlikte gördükleri bu rahatsızlıkta tedavi gerçekleştir]]> El Titremesi Neden Olur https://www.titreme.gen.tr/el-titremesi-neden-olur.html Sun, 18 Nov 2018 20:34:01 +0000 El titremesi neden olur, tıpta 'tremor' denilen titreme, vücudumuzdaki bazı kasların istem dışı ritmik olarak kasılması ve gevşemesi sonucu oluşan hareketlerdir. Birçok kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen titreme en El titremesi neden olur, tıpta 'tremor' denilen titreme, vücudumuzdaki bazı kasların istem dışı ritmik olarak kasılması ve gevşemesi sonucu oluşan hareketlerdir. Birçok kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen titreme en sık ellerde görülmektedir. El titremesinin sağlıklı bir kişide de görülebileceğini söyleyen uzmanlar, orta yaşta ve şiddetle yaşlılıkta sık olabileceğini belirtmektedirler. Kişinin iş ve sosyal yaşantısında utanıp içine kapanmasına sebep olabilen el titremesi yüzünden işini bırakan kişi sayısı oldukça fazladır.

Vücudun önemli organlarından biri olan ellerin, titremesi birden çok nedene bağlı olabilir. Örneğin; sinir sisteminin merkezini  etkileyen parkison, şeker hastalığı, hipertiroid, kurşun ve civa zehirlenmesi, karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlıklar ve bu hastalıklara bağlı olarak kullanılan ilaçlar titremeye yol açabilir. Durduk yere hiç sebep yokken basit bir dinlenme sırasında  titreme meydana gelebilir. Bu şekil titremeler tıbben normal kabul edilir. Çok fazla ellerin kullanılmasından ötürü oluşan yorgunluk sonrası titreme yaşanabilir ve dinlendikten sonra geçer. Bazen de psikolojik nedenlerden de titreme görülebilir. Bu şekil titremeler aniden başlar ve sıklıkla bayanlarda görülür. Aşırı miktarda tüketilen çay ve kahve gibi kafeinli içecekler, alkol, sigara, uyuşturucu maddelerinin kullanımı birçok el titremesinin sebeplerindendir. Özellikle kronikleşmiş stres ve endişe bozuklukları, öfke, sevinç, heyecan ve korku gibi vücudun salgıladığı adrenalin hormonunu etkileyen ani duygu geçişleri titreme meydana getirebilir. Vücuttaki şeker oranında yaşanan düşüşler, kasların ve sinirlerin enerji bulamamasına neden olur. Buna bağlı olarak el titremesi meydana gelir. Depresyon ve astım ilaçları kullanımı da yine ellerde titremeye sebep olabilir.

El Titremesi Neden OlurEl titremesi tedavisi:
Öncelikle eğer şüpheniz varsa altında yatan hastalık bulunup teşhis edilmeli. Çeşitli yollarla eldeki titremeler kontrol altına alınması mümkündür. Mesela; kafeinli içecekleri, alkolü, karbonhidratlı ve şekerli gıdaları azaltarak yaşam tarzınızda değişiklik yapın. Stressiz bir hayat için pozitif olun, egzersiz yapıp yeterli uyuduğunuzdan emin olun. Dinlenme sürenizi mümkünse uzatın. Eğer varsa mineral ve vitamin eksikliği için doktor kontrolünde ilaçlar kullanılmalıdır.
]]>
İstemsiz Titreme https://www.titreme.gen.tr/istemsiz-titreme.html Mon, 19 Nov 2018 09:22:47 +0000 İstemsiz Titreme, metabolizmik bir hastalık veya üşüme, korku gibi durumlarda gerçekleşen istemsiz kas hareketleridir. Genellikle kendiliğinden bir süre sonra geçen titremeler, önemli bir durum teşkil etmez. Ağır spor çalışmal İstemsiz Titreme, metabolizmik bir hastalık veya üşüme, korku gibi durumlarda gerçekleşen istemsiz kas hareketleridir. Genellikle kendiliğinden bir süre sonra geçen titremeler, önemli bir durum teşkil etmez. Ağır spor çalışmaları sonrası, soğuk havalarda dışarıda fazla vakit geçirme, çok soğuk suyla ıslanma, aniden gelişen korku, endişe, öfke durumlarında vücutta bazı kas gruplarında titreme görülebilir. Bahsi geçen durumun ortadan kalkması ile çoğunlukla titreme hali de ortadan kalkar. Bazı durumlarda istemsiz gelişen titremeler ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

İstemsiz Titreme Neden Olur:

Titreme, belli bir kas öbeğinde meydana gelen istemsiz kas hareketidir. Bazı ruhsal hastalıklarda veya alkolizm yaşayan insanlarda titremeye rastlamak mümkündür. Harabiyet oluşmuş kas öbekleri iyileşme döneminde titreme yapabilir. Bunun dışında beyin omurilik ve sinir sistemi hastalıklarında vücutta titremeler gözlenebilir ve bu hastalıklar ciddi hastalıklardır.

Asabiyete bağlı hastalıklarda; çoğunlukla kişinin asabiyet durumuna bağlı olarak ve zaman zaman da kullandığı ilaçların yan etkileri olarak istemsiz titremeler gözlenebilir.  Bu durumlarda genellikle doktor kontrolü ile titremenin engellenmesi veya kontrol altına alınması mümkündür. Alkolizm yaşayan hastalarda da titreme görülebilir. Özellikle alkol sebebi ile bedenin otokontrolünü kaybeden hastalar istemsiz titreme şikayetleri yaşarlar ve bu durum alkolizmin tedavi edilmesi sonrasında kendiliğinden geçer.

Sinir sistemi hastalıklarında; bazı hormonal değişiklikler sonrasında sinir sisteminde harabiyet oluşabilir ve bu da vücutta istemsiz titremeler yaratabilir. Bu gibi durumda uygulanması gereken tedavi titremeye değil sinir sistemine uygulanır.

Beyin omurilik hastalıkları; beyin ve omuriliği etkileyen hastalıklar sonucu vücutta istemsiz titremeler görülebilir. Bu hastalıkların başında multiple skleroz yani MS hastalığı gelir. Bu hastalık sırasında oluşan istemsiz titremeler ve kasılmalar kişinin tüm beden hareketlerini etkileyecek kadar önemli boyutlara ulaşabilir ve ciddi tedavi gerektiren bir hastalıktır. Multiple skleroz genetik aktarımla oluşabilen bir hastalıktır ve erken tanısında şikayetlerin azalması ciddi oranda sağlanabilir fakat tam anlamıyla tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Bunun dışında bazı beyin tümörleri de istemsiz titremeler sebep olabilir. 

Parkinson hastalığı; çok ciddi bir sinir sistemi hastalığıdır. Orta yaş üstünde ortaya çıkması yaygınken daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Genellikle vücudun küçük bir bölümünde ortaya çıkan seğirmeler şeklinde başlar ve tedavi edilmezse bütün vücuda yayılabilir. Hastalığa sahip kişinin neredeyse tüm beden kontrolü kaybolabilir. Hastanın tüm yaşamını etkileyen çok ciddi bir hastalıktır.

İstemsiz Titremeİstemsiz Titremede Tedavi Yöntemleri:

İstemsiz titremelerin hangi sebeple olduğunu tespit etmek en önemlisidir. Oluşan titreme herhangi bir hastalığa bağlı değilse kendiliğinden ortadan kaybolacaktır. İstemsiz titreme eğer bir hastalık neticesinde oluşmuşsa uygulanacak tedavi hastalığa yönelik olmalıdır. Bu durumda titreme de ortadan kaybolacaktır. Kas içine uygulanacak enjeksiyonlar büyük ölçüde titremeleri engellerken, parkinson gibi ciddi hastalıklarda elektroşok veya beyin pili gibi daha komplike tedaviler ile titremelerin engellenmesi amaçlanır.
]]>
Vücutta Titreme https://www.titreme.gen.tr/vucutta-titreme.html Mon, 19 Nov 2018 15:14:03 +0000 Vücutta titreme, günlük hayatta hepimizin bir kere bile olsa karşılaştığı, fakat sürekli tekrarlanması halinde ciddi hastalıkların habercisi olan, vücut kaslarının istemsiz bir şekilde hareket etmesi ve seyrimesi durumu olarak Vücutta titreme, günlük hayatta hepimizin bir kere bile olsa karşılaştığı, fakat sürekli tekrarlanması halinde ciddi hastalıkların habercisi olan, vücut kaslarının istemsiz bir şekilde hareket etmesi ve seyrimesi durumu olarak ifade edilmektedir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen vücut titremesinin devam etmesi durumunda, kişide ortaya çıkacak olan sağlık sıkıntılarının yanı sıra yaşam standartları da kötü bir şekilde etkilenmektedir. Özellikle el ve kollarda oluşan titremeler, günlük hayattaki yapılması gereken bir çok işe engel olabileceği gibi, tedavisi mümkün olan titremelerde tedavi mutlaka uygulanmalıdır. 

Vücutta Titreme Nedenleri,

Vücutta oluşan titreme birbirinden farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir. Kalıtsal olarak oluşan titremeler, yorgunluk, sinir ve gerginlik sebebiyle oluşan titremeler, parkinson hastalığından dolayı oluşan titremeler, kas yorgunlukları sebebiyle oluşan titremeler, beyincikte hasar oluşumu sebebiyle meydana gelen titremeler, hormonal değişimler ve duydu geçişleri sebebiyle oluşan titremeler gibi titremelerin yanı sıra sebebi bilinmeyen titremeler de zaman zaman karşımıza çıkmaktadır. Sebebi bilinmeyen titremelerin de aslında genetik sebeplere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. 

Vücutta Titreme Çeşitleri,

Üç farklı grupta incelenen titreme çeşitleri, tipi ne olursa olsun gündüz saatlerinde oluşur ve uyku halinde iken titreme olmaz. Çoğunlukla kişilerin ruhsal sıkıntıları, gerginlikleri, endişe halleri yada düşünceli oldukları durumlarda ortaya çıkar. 

İstirahat halinde oluşan titreme, titreme hastalıkları arasında en çok görülen çeşidi olarak bilinir. Vücuttaki titremeler genellikle elde ortaya çıksa da kol, bacak ve ileri durumlarda tüm vücudu kapsayan titremeler de görmek mümkündür. İstirahat halinde iken oluşan titreme, çoğunlukla ileri yaşlarda oluştuğu için yaşlılık hastalığı olarak da bilinmektedir. Genellikle parkinson hastalığı gibi bir sebepten dolayı ortaya çıkan bu titremeler, başka hastalıklarla da doğrudan orantılı olabilmektedir. 

İş yaparken oluşan titreme, yine sık rastlanan titreme vakaları arasında yer almaktadır. Genellikle kolları yukarı kaldırıldığı zaman kas yorulması ile birlikte seyrime şeklinde başlayan bu titremeler, herhangi bir farklı uğraş esnasında da ortaya çıkabilmektedir. Durur vaziyette iken bu titreme görülmez. Yapılan araştırmalar sonucunda iş yaparken ortaya çıkan titremelerin genetik özelliklere bağlı olarak ortaya çıktığı yani kalıtsal olduğu görülmüştür. Her yaş grubunda bu titreme oluşabilir, 20'li yaşlarda daha sık görülür. 

Hareket halinde iken oluşan titreme, diğer iki titreme çeşidinden farklı şekilde meydana gelir. Herhangi bir kaza, kafa travma, felç geçirme veya sinir sistemini etkileyen hastalıklar ardından görülen bu titremeler genellikle yaşlı kişilerde görülse de travmalar her yaş grubunda olabileceği için bir yaş sınırlaması çizilemez. 

Vücutta Titreme İle Oluşan Hastalıklar ve Tedavileri

İlaçla tedavi, parkinson hastalığı gibi hareket bozuklukları oluşturan hastalıkları ve meydana gelen titreme sorununu ortadan kaldırmak için en çok başvurulan tedavi yöntemleri arasında yer alır. Hastalık durumuna göre genellikle bu yöntem etkili olmaktadır. Sürekli devam eden titremeler için alınan ilaçların da sürekli kullanılması gerekir. Fakat böyle durumlarda faydalı olan ilaçlar, doz artımı ile yan etki göstererek yada bağışıklık kazanıldığı için artık etki etmeyerek zararlı hale gelebilir. Böyle durumlarda doktor kontrolünde olan hastalara çoğunlukla cerrahi işlemler önerilmektedir. 

Vücutta TitremeCerrahi müdahale, ilaçla tedavinin yetersiz olduğu durumlarda uygulan]]> Baş Ağrısı Titreme https://www.titreme.gen.tr/bas-agrisi-titreme.html Tue, 20 Nov 2018 14:45:15 +0000 Baş Ağrısı Titreme, Vücut aslında programlı bir makine gibidir. Siz vücudunuza ne kadar az yük yükler ve ne kadar dikkatli olursanız o kadar da hastalıktan uzak olursunuz. Fakat bazen psikolojik sıkıntılarımız, bazen sa Baş Ağrısı Titreme, Vücut aslında programlı bir makine gibidir. Siz vücudunuza ne kadar az yük yükler ve ne kadar dikkatli olursanız o kadar da hastalıktan uzak olursunuz. Fakat bazen psikolojik sıkıntılarımız, bazen sağlıksız beslenme bazen hava koşulları, aile yaşamındaki aksaklıklar, eğitim ve iş yaşamınızın bunalımlı dönemleri olumsuz şekilde karşınıza çıkabilmektedir. Böyle durumlarda ise vücudun savunma mekanizması dediğimiz bağışıklık sistemi de olumsuz etkilenir ve enerjiniz düşer. Düşen enerjiyle birlikte yorgunluk hissi, stres, çaresizlik, baş ağrısı, mide bulantısı ve titreme ortaya çıkmaktadır Genellikle baş ağrısı ve titreme migreni olan kişilerde oldukça sık rastlanmaktadır. Baş ağrısı ve titreme, genellikle sinirsel bir hastalıktır. Kişiler çok çaba sarf ettiği halde başarısız kaldığı durumlarda, stresli bir yaşamla karşı karşıya kaldıklarında sinirsel rahatsızlıklar ve sürekli düşünmekten baş ağrısı yaşayabilirler. 

Baş Ağrısı Titreme Nedenleri 
 • Stres
 • Psikolojik sıkıntılar ve bunalım 
 • Sosyal ortamdan uzak olma 
 • Başka bir hastalığın yan belirtileri de olabilir
 • Tansiyon düşmesi ya da tansiyon yükselmesi 
 • Sinir krizi geçirme
 • Panik atak 
 • Migren 
Baş Ağrısı TitremeBaş ağrısı ve tireme nasıl geçer

Öncelikle sakinleşmek için derin nefes alıp verin. Bir bardak su için ve açık havaya çıkın. Bir ağrı kesici ve sakinleştirici de kullanabilirsiniz. Fakat sürekli kullandığınız bir ilaç varsa bunu yapın. Kişinin en büyük ilacı ve doktoru kendisidir. Bu sıkıntıyı ortaya çıkaran asıl unsuru bulun ve ona göre bir önlem alın. Mutlaka ılık bir duş almalısınız. Saçları kurulayıp öyle dinlenmeye geçin. Fakat çok şiddetli ya da ağır bir durum ise, mutlaka acili arayın ve destek alarak hastaneye başvurun. 
]]>
Bebeklerde Titreme https://www.titreme.gen.tr/bebeklerde-titreme.html Wed, 21 Nov 2018 07:26:13 +0000 Bebeklerde Titreme: bebeklerdeki titremenin en belirgin nedenlerinden biri alt veya üst solunum yolu enfeksiyonları olmaktadır. Özellikle  mevsim dönüşlerinde yani sonbahar ve kış aylarında bebeklerde sıkça rastlanan soğuk algın Bebeklerde Titreme: bebeklerdeki titremenin en belirgin nedenlerinden biri alt veya üst solunum yolu enfeksiyonları olmaktadır. Özellikle  mevsim dönüşlerinde yani sonbahar ve kış aylarında bebeklerde sıkça rastlanan soğuk algınlığı, faranjit, grip, sinüzit, nezle, orta kulak enfeksiyonları gibi hastalıklar sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu hastalıkların sonucunda da bebeklerde üşüme ve titreme görülmektedir. Ayrıca   bebek ve çocuklardaki bu terlemeler vücudun kaybettiği ısı, ürettiği ısıdan daha  fazladır. Bunların arasındaki  düzen bozulduğunda ısı tehlikeli boyutlara ulaşır. Normal vücut ısısı 37 derecedir. Bu vücut ısısı  35 derece ve altına düştüğünde bebeklerde titreme, kalp, sinir ve diğer organlarında  çalışması tehlikeye girer  ve zamanında müdahale ve tedavi edilmez ise solunum yetmezliği hatta ölümle bile sonuçlanabilir.

Bebeklerde TitremeBebeklerde titreme nedenleri;

Alt ve üst  solunum yolu enfeksiyonlarında virüslerden kaynaklanan titremeler. Bu virüsler sonbahar ve kış aylarında daha çok görülür.Anne ve babalar bu aylarda daha çok dikkat etmeli, mevsimine uygun giydirmeliler. Çünkü virüs enfeksiyonlarına bağlı olarak zatüre ve bronşitte bu mevsimlerde daha çok görülür, çünkü bebeğin vücut direnci ve bağışıklık sistemi zayıftır.
Bebeklerdeki titreme sebeplerinden biride vitamin eksikliğidir, yani bebek ihtiyacı olan vitamini gereğinden daha az almıştır.
Bebeklerdeki titremeler soğuk algınlığıyla başlayıp hafif ateşle kendini belli eder, fakat  bu titreme ve ateş bir iki günden sonra yüksek ateşle birlikte solunum yetmezliğine de yol açabilir. Bu durumda sıkça rastlanılan bir durumdur. Bebeklerde iki titremeye yol açan virüsleri kuluçka dönemi 1-2 gündür. Ani terleme, baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik, öksürükte en çok rastlanan belirtilerdendir. 
Bebeklerdeki terleme vücudun ısı kaybı yaşandığında kendini otomatik olarak korumaya alır ve ilk tepki de terleme olarak verilir. Vücut ısısı düştüğünde ise bebeklerde titreme, baş dönmesi, bulantı, daha hızlı nefes alıp verme, kalp atışında düzensizlik, halsizlik görülmektedir. Bebeklerde titremenin bir çok sebebi olabilir. Bu konuda da uzman bir çocuk doktoruna muayene ettirip bu titremenin kaynağı araştırılmalı ve neden kaynaklandığı bulunmalıdır. Bu teşhis ve tanıdan sonra da gerekli tedavi uygulanmalıdır.
]]>
Göz Kapağı Titremesi https://www.titreme.gen.tr/goz-kapagi-titremesi.html Wed, 21 Nov 2018 12:52:54 +0000 Göz kapağı titremesi, göz kapağının elde olmadan titreşmesidir. Genellikle sadece birkaç saniye sürer fakat rahatsız edici olabilir ve gözlerinizde bir rahatsızlık olup olmadığı konusunda meraklanabilirsiniz. Göz kapağı titremesi, göz kapağının elde olmadan titreşmesidir. Genellikle sadece birkaç saniye sürer fakat rahatsız edici olabilir ve gözlerinizde bir rahatsızlık olup olmadığı konusunda meraklanabilirsiniz.

Genellikle endişe edici bir durum yoktur çünkü vücutta titreme hemen her zaman önemsiz bir rahatsızlıktır. Elde, kolda ve ayakta kas titremesi sık rastlanan bir olaydır. Göz kapağı titremeside sık olabilir ama süresi birkaç saniyedir.

Göz Kapağı TitremesiGöz kapağı titremesine neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat birçok insan bunların stres ve psikolojik bağlantılı olduğunu belirtmektedir. Göz kapağı titremesinin birçok nedeni olabilir, aşağıda nedenlerine bakacak olursak;
 • Yorgunluk-uykusuzluk,
 • Stres,
 • Kafein veya alkol,
 • Mineral ve vitamin eksiklikleri,
 • Göz kuruluğu,
 • Görme kusurları,
 • Göz alerjisi,
 • İlaçlar, bazı hastalıklar neden olmaktadır.
Yorgunluk veya uykusuzluk gibi faktörler göz kapağı titremesinin ortaya çıkmasında oldukça yaygın sebeplerdir. Bu düzensiz ve tek taraflı kasılmalar bazen birkaç saniye bazen de günlerce hatta aylarca sürdüğü olur. Ancak uzun süreli göz kapağı titremeleri ihmal edilmemeli, çünkü bu durumda bazı göz hastalıkları söz konusu olabilir.

Kafein ve strese bağlı göz kapağı titremeleri, çabuk sonlanan göz titremelerindeki başlıca şüphelilerdir.
Daha ciddi göz kapağı titremelerinde ise gözün kornea tabakasında yada göz kapağının iç yüzeyinde iltihap veya tahrişten şüphelenir ve bu tip titremeler sonrasında gözün kapağının kapanmasına yol açabilir.

Mineral ve vitamin eksiklikleri, göz titremesine neden olan en yaygın dengesiz beslenme belirtisi magnezyum eksikliği olarak belirtilir. Basit bir kan testiyle vücudunuzdaki magnezyum seviyesinin yeterli bir seviyede olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Magnezyum dışında vücutta kalsiyum emilimini olumsuz yönde etkileyen D vitamini eksikliği ve ayrıca B12 eksikliği de göz kapağı titremesine neden olmaktadır.

Göz kuruluğu, bilgisayar ekranına uzun süreli bakmak, lens kullanmak, yaşın ilerlemesi ve çeşitli hastalıklardan dolayı ilaçlar kullanmak göz kuruluğuna neden olabilir. Göz kuruluğu da göz kapağı titremesine sebep olan nedenler arasındadır.

Göz alerjisi, toz ve benzeri alerjik durumların gözleri etkilemesi ve bu sebeple göz kapağında titreme oluşması mümkündür.

Görme kusurları, astigmat, hipermetrop ve miyop gibi görme kusurları olanlarda gözlük numarasının değişmiş olması veya bir kişide bu kusurlardan birinin yeni ortaya çıkıyor olması göz kapağı titremesine neden olabilir.

İlaçlar, göz kapağı titremesi ilaç kullanmayla başlamanızla aynı döneme denk geliyorsa, kullandığınız ilaçlarla göz kapağı titremesi arasında bir ilişki olabilir.
]]>
Bebeklerde Göz Titremesi https://www.titreme.gen.tr/bebeklerde-goz-titremesi.html Thu, 22 Nov 2018 10:44:42 +0000 Bebeklerde göz titremesi, bebekler yapı itibariyle hassastırlar. Bu yüzden onların herhangi bir hastalığa yakalanma hızı daha yüksektir. Göz titremesi( nistagmus) nörolojik bir hastalığın belirtisi olabilir. Göz titremesi, göz Bebeklerde göz titremesi, bebekler yapı itibariyle hassastırlar. Bu yüzden onların herhangi bir hastalığa yakalanma hızı daha yüksektir. Göz titremesi( nistagmus) nörolojik bir hastalığın belirtisi olabilir. Göz titremesi, gözün istemsiz, ritmik biçimde ve daire şeklinde hareket etmesidir.  Genellikle bebeklerde; ışığa bakamama ve hassasiyet, gözlerde titreme, cilt ve göz renginin normalden daha açık olması gibi belirtiler rahatsızlığın habercisi olabilir. Yetişkinler de göz titremesi  genellikle doğuştan ve genetik olarak meydana gelmektedir. Bu yüzden bebeklerin iyi takip ve muayenesi yapılmalıdır. Bebeğiniz de nistagmus varsa bu uzun süren bir tedavi sürecidir ve bazı konuların iyi bilinmesi gereklidir. 
 • Doğuştan göz titremeleri, genellikle 3-4 aydan sonra başlar. 
 • Sensoriyel tip: katarak, iris yokluğu, albunizm, retina bozukluğu vs. gibi durumlarda görme yollarında bozukluk vardır. 
 • Motor tip: göz ve görme yolları dışında sorun oluşmasından kaynaklıdır. 
Bebeklerde Göz TitremesiBebekte göz neden titrer

Öncelikle fiksasyon bozukluğu diye adlandırılan bebeğin gözünü bir nokta da toplayamamasından kaynaklı titreme meydana gelebilmektedir. Başka bir neden ise, göz kaslarının gözü bir nokta da tutmada ve net görmeyi sağlama da beyinle yeteri kadar iletişime geçememektedir. Bir diğeri ise, bakışı devam ettirmedeki bozukluktur. Herhangi bir objeye bakıldığında görüntünün görüldüğü noktada tutma işlevi için gerekli göz kası gerginliğinin sağlanamamasından kaynaklıdır. Albino ve gözlerdeki titremenin fazla olduğu bebeklerde acilen bir hekime başvurulmalıdır. Titremenin az olduğu bebekler bu durumu atlatabilirler fakat giderek titremenin artmasıyla birlikte hemen hekime başvurulmalıdır. 
Göz titremesi(nistagmus) yaşam kalitesinin olumsuz etkilemektedir ve kişi de yaşam boyu mutsuzluğa neden olabilmektedir. Doğuştan gelen göz titremeleri bebeğin 3-4. ayından itibaren baş göstermektedir. Bebeklik ve çocukluk döneminde bu rahatsızlığın tedavisi iyi değerlendirilmelidir. 
Göz titremesi kişiye bir çok rahatsızlık vermektedir.
 • Bulanık görme, gün boyu değişen görmeler, görme azlığı gibi durumlar,
 • Işıktan rahatsızlık,
 • Hareket eden görüntülerden rahatsızlık, 
 • Derinlik hissi, 
 • Baş dönmesi ve buna bağlı olarak düşme korkusu yaşanması,
 • Normale göre daha fazla dikkat gerekliliği,  
 • Çok yakından okuma ve büyüteç kullanma mecburiyeti,
 • Okuma hızındaki yavaşlık vb. nedenler kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. 
]]>
Titreme https://www.titreme.gen.tr/titreme.html Fri, 23 Nov 2018 10:24:40 +0000 Titreme, vücutta birçok nedenden ötürü ve birçok zaman diliminde ortaya çıkabilmektedir. Titreme bir tür hastalıktır. Hatta hafife alınamayacak kadar ciddi derecelere ulaşabilen bir hastalıktır. İstirahat halindeyken oluşan ti Titreme, vücutta birçok nedenden ötürü ve birçok zaman diliminde ortaya çıkabilmektedir. Titreme bir tür hastalıktır. Hatta hafife alınamayacak kadar ciddi derecelere ulaşabilen bir hastalıktır. İstirahat halindeyken oluşan titreme, sıklıkla el titremesi şeklinde görülmektedir. Fakat bazen vücudun bir yarısında kol ve bacakta, bazı durumlarda tüm vücutta görülebilmektedir. Titreme ile ilgili hastalıklarda şikayetler sıklıkla istirahat halinde titreme halleri olarak gözlenmektedir. Bu tip titremelerin başını çeken hastalıkların biri Parkinson hastalığıdır. Parkinson hastalığına beynin özel bir bölgesindeki dopamin adı verilen maddenin eksikliği yol açmaktadır. Bu hastalık hiçbir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkabilir. Fakat geçirilmiş kafa travması, cıva-kurşun gibi metallerle uzun süre temas halinde kalınmış olması, bazı ilaçların uzun süre boyunca kullanılmış olması gibi etmenler de Parkinson hastalığına neden olabilmektedir. Bunun yanında Parkinson hastalığı ile birlikte ya da yalnız olarak istirahat halinde titremeye neden olan bir sürü hastalık çeşidi vardır. İstirahat halindeki titreme durumlarına gençlerden ziyade çoğunlukla ileri yaş kesimlerindeki insanlarda rastlanmaktadır.  

Çok sık görülmekte olan bir başka titreme durumu ise ellerin havaya kaldırılıp, havada tutulması sırasında olduğu gibi vücudun bir iş yapması sırasında ortaya çıkan titreme durumlarıdır. Bu grup titremelerin hemen hemen yarısı kalıtsal yolla taşınmaktadır. Bu kalıtsal yolla aynı şekilde çocuklara da iletilebilmektedir. Bu tip titreme şekli, istirahat sırasında oluşan titreme şeklinin tam tersine genç yaştaki yaş kesimlerinde görülen bir titremedir. Bu iki grupta oluşan titreme olgularının yanı sıra, birde hareket eylemi sırasında ortaya çıkan titreme yakınmaları mevcuttur. Bu tipteki titreme hareketlerine genellikle felç geçirme ya da şiddetli kafa travmaları sonrasında rastlanabilir. Bu problemlerin yanı sıra da multipl skleroz gibi sinir sistemini yaygın olarak tutan hastalıklar sonrasında da titreme yakınmalarına rastlanabilir.

Titremenin Ortaya Çıkması ve Belirtileri: Titreme hastalığı tipi ne olursa olsun günün erken saatlerinde saatlerinde ortaya çıkmaktadır. Günün erken saatlerinden kasıt olarak gündüzler anlaşılabilir. Hastanın endişeli veya düşünceli olma durumunda, sinirsel gerginliğin arttığı noktalarda titreme şiddetinin de arttığı görülmüştür. Uykuda titreme olayları gözlenmez. Parkinson hastalığının en belirgin bulgusu istirahat halinde ortaya çıkan titreme olmakla birlikte, hareketlerde yavaşlama, katılık, tutukluk, yürüme güçlüğü gibi belirtilerde ek olarak ortaya çıkabilir.

TitremeTitreme ile Ortaya Çıkan Hastalıkların Tedavisi: Başta Parkinson hastalığı gibi titreme ile ortaya çıkan hareket bozukluklarının başlangıç tedavisi, ilaç tedavisidir. Yüksek dozda uzun süreli ilaç kullanımına bağlı olarak yan etkilerin gelişmesi ya da titremenin her türlü ilaç tedavisine yanıtsız kalması cerrahi tedaviyi gerektirir. Modern cerrahi tedavi sırasında hastaların başına bir çerçeve takılmakta, ardından hastaların MRI tekniği ile beyin görüntüleri alınmaktadır. Sonra buradan elde edilen koordinatlarla hastaların bilgisayar yardımıyla beyin haritaları çıkartılıp ameliyata alınmaktadırlar. 

Ameliyatta hastanın kafatasına çok küçük bir delik açılarak o delikten hastanın beynine mikroelektrod sokulup gelişmiş teknolojik cihaz yardımı ile Parkinson hastalığı barındıran hücrelerin hepsi tek tek bulunabilmektedir. Böylelikle elde edilen sonuçlar ile hastanın fizyolojik beyin haritası çıkarılmaktadır. Bu teknik daha rahat bir şekilde planlama yapılmasına ve hata payı olmaksızın hücre gruplarının yerlerinin bulunabilmesine olanak sağlamıştır. Bu hücrelerin yerleri tam ve kesin olarak belirlendikten sonra, hücrelerin aşırı aktivitelerinin ortadan kaldırılması için bu bölge yakılabilir ya da beyin pili takılarak elektrik akımı verilmesi sağlanabilir. Y]]> Kusma Titreme https://www.titreme.gen.tr/kusma-titreme.html Sat, 24 Nov 2018 00:33:04 +0000 Kusma Titreme, kusma ile titreme çeşitli sebeplere bağlı olarak kendini gösteren olumsuz belirtilerdir. Bu her iki belirti genellikle uyuşturucu ya da alkol kullanımında, gastrenterit ile gıda zehirlenmelerinde ortaya Kusma Titreme, kusma ile titreme çeşitli sebeplere bağlı olarak kendini gösteren olumsuz belirtilerdir. Bu her iki belirti genellikle uyuşturucu ya da alkol kullanımında, gastrenterit ile gıda zehirlenmelerinde ortaya çıkmaktadır. Kusmaya ve titreme nöbetlerine ikincil sebepler olarak safra kesesi hastalığı, apandisit ya da sepsis yani kan zehirlenmeleri neden olur. Bu sebepten ötürü yukarıda belirtilen durumlar göz önüne alındığında problemin kaynağı ortaya çıkarılmalı ve bu duruma göre tedavi edilmesi gerekmelidir.

Şiddetli gıda zehirlenmesi kusma ya da titreme gibi belirtilere sebep olmaktadır. İshal ya da karın ağrısı da sıklıkla görülen belirtiler arasındadır. Genelde sıvı takviyeleri ile dinlenme sayesinde kolay bir şekilde tedavi edilmesi mümkündür. Sizde meydana gelen belirtileri çok şiddetli bir boyutta ise ve vücudunuz susuz kalıyor (dehidratasyon durumu) ise hastanede tedavi edilmesi gerekebilir. 

Gastroenterit toplumda çok sık rastlanılan bir mide rahatsızlığıdır. Mide gribi olarak da bilinmektedir. Viral enfeksiyon ya da bakteriyel enfeksiyon sebebi ile meydana gelen bu rahatsızlık türü yukarıda sıralamış olduğumuz gıda zehirlenmesi olaylarında görülen benzer belirtilere sebep olmaktadır. Yani karın ağrılarının görülmesinin yanı sıra ishalde olabilir. Vücut susuzluk çekebilir. 

Uyuşturucu, alkol ya da reçeteli ilaç kullanılması da kusma ve titremeye neden olmaktadır. Bu meydana gelen rahatsızlık durumları yalnızca birkaç gün kadar sürer ve sonrasında ise devam etmediği sürece kendiliğinden yok olur. Bu durumunu herhangi bir tıbbı rahatsızlık ile bağlantısı söz konusu değildir. Alkol, ilaç ve uyuşturucu kullanan bireylerin titreme ve kusma gibi şikayetleri olması halinde bir an önce doktora gitmesi oldukça önemli bir husustur. 

Kusma TitremeApandisit, insan vücudundan apandis adı verilen organdaki iltihabı tanımlamak amacıyla kullanılan bir hastalık terimidir. Apandisit iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilmesi mümkündür. Karnın sağ alt kısmında oluşabilecek ağrılar ve ateş yükselmesi ile beraber görülen kusma ve titreme olayı şeklinde belirtileri olmaktadır. Bir an önce tedavisinin yapılması şart olan apandisit olayında, eğer apandisit patlaması meydana gelmiş ise hastalık tehlikeli boyutlara gelmiş olabilir. 

Safra kesesi hastalığı ya da safra taşı kusma ya da titremeye sebep olan iki önemli durumdur. Safra kesesinde meydana gelen ağrılar genelde karın kısmının ortasında ve hafif bir şekilde sağ kısma doğru gerçekleşir. Safra kesesinin alınması cerrahi olarak mümkündür. Bu durum oldukça yaygın olmasına rağmen ameliyat yoluna gitmek pek de tavsiye edilen bir durum değildir. Bunun yerine yapılacak olan hafif düzeyde bir diyet sayesinde bu rahatsızlıktan kurtulabiliriz. Bunun yanı sıra artık kusma ve titreme gibi belirtilerin de ortadan kalktığını bu sayede görebiliriz.

Kusma durumu mide içerisinde ağız kısmından istemsiz ya da istemli kuvvet sonucu çıkarılması durumudur.

Titreme durumu ise aşırı stres, heyecan ve kaygıdan kaynaklanan ve bireyin bütün vücudunun kaslarının istemsiz biçimde sallanması durumudur.

Kusmanın sebepleri

 • Mide çıkışı yolunda oluşan sıkışıklıklar
 • İnce ve kalın bağırsak tıkanıklıkları
 • Bağırsakları besleyen damarlarda oluşan bozukluklar
 • Bağırsakta oluşan iltihaplanmaları
 • Karaciğerde oluşan rahatsızlıklar (hepatit)
 • Midede görülen hareket bozuklukları
 • Reflü rahatsızlığının oluşması
 • İç kulak rahatsızlıkları

İlaçların sebep olduğu kusmalar

 • Kanser ilaçlarının kullanılması
 • Antibiyotik kullanımı
 • Ameliyat Sonrası Titreme https://www.titreme.gen.tr/ameliyat-sonrasi-titreme.html Sat, 24 Nov 2018 20:20:29 +0000 Ameliyat Sonrası Titreme, anestezi uygulanarak ameliyat olan her hasta mutlaka uyanma ve dinlenme odasına alınmaktadır. Hastalar uyanma odasında beklerken uzman olan bir ekip bu süreçte hastanın yanında bulunmaktadır. Çünkü ameliy Ameliyat Sonrası Titreme, anestezi uygulanarak ameliyat olan her hasta mutlaka uyanma ve dinlenme odasına alınmaktadır. Hastalar uyanma odasında beklerken uzman olan bir ekip bu süreçte hastanın yanında bulunmaktadır. Çünkü ameliyat sonrasında hastaların nabzı, kan basınçları ve özellikle oksijen seviyesini büyük özenle takip edilmektedir. Genellikle hastalar bu dönemde iken titreme şeklinde tepki gösterirler. Ancak hastalar ameliyat esnasında aldıkları anesteziyi ameliyat sonrasında titreme olarak göstermiş olduğu tepki her ne kadar rahatsızlık yaratacak bir durum olsa da çoğunlukla tehlike arz etmeyen bir durumdur. Ameliyat sonrasında titreme durumu genellikle 20-30 dakika arasında kısa bir süre devam etmektedir. Titreme çoğunlukla vücudun herhangi bir bölgesinin etkilenmesi sonucunda istemsiz olarak meydana gelen durumdur. Hastaya uygulanan genel anestezi sonrasında olabildiği gibi bunun dışında rejyonel anesteziye bağlı olarak da sonrasında titreme durumları meydana gelebilmektedir.  

  Ameliyattan Sonra Hastalarda Titreme Nasıl Olur, ameliyat sonrasında yaşanan titreme durumları çoğunlukla ameliyat sırasında hastanın santral olan vücut ısısının düşüşüne bağlı olarak gelişmektedir. Bu duruma bağlı olarak gelişen titreme durumuna termoregülatuar titreme denilmektedir. Ameliyat esnasında hastalara verilen anestezi durumu uykunun devamlılığını sağlayan ilaçlar genellikle hastanın kendi vücut ısısında düşüşlere sebep olabilmektedir. Ayrıca anestezi dışında hasta ameliyat esnasında vücudunun herhangi bir bölgesi soğuk alan ile temas edebilmektedir. Bu soğuk temas özellikle hastanın vücut ısısının düşmesinde büyük rol oynamaktadır. Ameliyat sonrasında meydana gelen titreme durumu hastanın kendi vücut ısısının düşüşüne bağlı olarak gelişmez. Bu yaşanan duruma ise, non-termoregülatuar titreme denilmektedir. 

  Ameliyat Sonrası TitremeAmeliyat Sonrasında Titreme Durumunu Engellemek İçin Neler Yapılır, kişi ameliyat olduktan sonra titreme durumunun yaşanmaması için mutlaka sıcak tutulmasına özen gösterilmelidir. Özellikle ameliyattan çıktıktan sonra hasta elektrikli ısıtıcılı battaniyeler ve damar içerisinden verilen sıvı serumlar kanı ısınmasını sağlayarak vücudu ısıtmada oldukça yardımcı olmaktadır. Eğer ameliyattan sonra hastanın vücut ısısının korunması için uygulanan önlemler hiç bir işe yaramamış ise genel anestezi sonrasında yaklaşık olarak her dört hastadan birisi titreme durumuyla karşı karşıya kalmaktadır. Çoğunlukla titreme durumu rejyonel anestezi verildikten sonra ortaya çıkma durumu genel anesteziye oranla çok daha yüksek olmaktadır. Hatta yaşanan bu titreme durumu biraz uzun sürebilmektedir. Ameliyat sonrasında yaşanan titreme durumu erişkin olan kişiler diğer yaş grubunda olan hastalara oranla daha fazla yüksektir. Ameliyattan sonra ortaya çıkan titreme durumu kendiliğinden geçmesi beklense de bu durumu engellemek için kullanılan bazı ilaçlarda mevcuttur. Fakat bu kullanılan ilaçlar titreme için %100 etki göstermezler. Hatta bu ilaçları yan etkileri bile bulunmaktadır. Amel,yat sonrasında meydana gelen titreme kendiliğinden geçer ve tehlike arz eden bir durum değildir. 
  ]]>
  Aşırı Heyecan Ve Titreme Tedavisi https://www.titreme.gen.tr/asiri-heyecan-ve-titreme-tedavisi.html Sun, 25 Nov 2018 16:15:24 +0000 Aşırı heyecan ve titreme tedavisi, genellikle bu durum insanların içinde kendini gösteren ve toplum karşısında konuşamama, heyecanlanma ve kendini ifade edememe durumlarında meydana gelmektedir. Kişinin aşırı heyecanlanmas Aşırı heyecan ve titreme tedavisi, genellikle bu durum insanların içinde kendini gösteren ve toplum karşısında konuşamama, heyecanlanma ve kendini ifade edememe durumlarında meydana gelmektedir. Kişinin aşırı heyecanlanmasının hemen ardından tepkisiz kalma, ne yapacağını şaşırması sonucunda titreme durumu söz konusudur. Aşırı heyecan ve titreme tedavisi mümkün olan bir durumdur. Her insanın başından geçen heyecanlanma ve beraberinde titreme durumu siz korkutmasın. Bu durum gayet normaldir.

  Aşırı heyecan ve titremenin hasta üzerindeki etkileri

  Kişinin utanma gibi bir duygu durumunda istemsiz olarak yüzünün kızardığı görebiliriz. Bu durumun sebebi ise aşırı heyecanlanmasından kaynaklanmaktadır. Aşırı heyecan sonucu ne yapacağını bilemeyen bireyde yüz kızarması meydana gelmektedir. Yüz kızarıkları normal zamanlarda kendini gösteren bir durum değildir. Utanma durumu ve heyecanlanma bu durumu tetiklemektedir. Kişi heyecanlandığı esnada ses tellerinde titreme meydana gelir. Bu durum gayet doğaldır. Çünkü normal zamanda sağlıklı bir şekilde çıkan sesler heyecanlanmanın yaratmış olduğu etkiden ötürü aşırı heyecanlanma durumu meydana getirmektedir. Özellikle de toplum karşısında konuşmakta zorluk çeken bireylerde sık sık görülen bu durumun temel sebebi aşırı derecede heyecanlanmadır. Beraberinde görülen el ve ayak titremeleri de söz konusudur. Burada kişinin ses tellerinde titreme meydana gelebileceği gibi yüksek sesle konuşmasını da engelleyecektir. Yani normal zamanda çıkması gereken ses düzeyinin çok altında konuşur.

  Aşırı Heyecan Ve Titreme Tedavisi

  Aşırı heyecan ve titreme  tedavisi

  Aşırı heyecan durumunu yenmek için bir takım önlemler almak gerekmektedir. Aşırı heyecan, stres ve kaygı gibi durumlar anksiyete olarak adlandırılmaktadır. anksiyeteleri yenmek için de bir psikolog ya da psikiyatr tedavisi görmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra aşırı heyecan durumunu yani anksiyete durumunu yenmek için ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. İlaç tedavisiyle uygun çözümler bulunmaktadır.

  Titreme tedavileri için de benzer tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Çünkü aşırı heyecan beraberinde titreme meydana getirdiği için aynı etkileri yaratmaktadırlar. Bunun yanı sıra genetik olan titremelerde (özellikle el titremelerinde) farklı olarak bir takım özel ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu ilaçlardan birisine örnek verecek olursak dideral ilacını tavsiye edebiliriz. Ancak unutulmamalıdır ki bu ilaç tedavisini gelişigüzel bir şekilde alamayız. Kesinlikle uzman bir doktor tavsiyesi doğrultusunda almamız gerekir.

  Tüm bu bahsetmiş olduğumuz tedavi yöntemlerine rağmen hala aşırı heyecan ve titreme ile baş edememeniz halinde mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

  Birey aşırı derecede heyecanlanması ile birlikte vereceği tepkilerde de normal zaman ve normal durumlarda vereceği tepkiden farklı olacaktır. Kişide bir takım değişimlerin söz konusu olacağını söyleyebiliriz.

  Aşırı heyecan ve titreme sonucu yaşanan zorluklar ve bu zorlukları yenmenin yolları

  Aşırı heyecan, stres ve kaygının vermiş olduğu etkilerden ötürü kişi bazen konuşmak istediği şeyi söyleyemeyebilir. Bu durum hastanın paniklemesine ve bütün vücudunda titremelere neden olmaktadır. Böyle bir durumda kişi ne söyleyeceğini şaşırıp hiçbir kelime söyleyemez. Tabiri caiz ise donup kalır. Ne söyleyeceğini de unutma durumu söz konusudur. Aşırı heyecanlanmadan kaynaklanan bu durum aynı zamanda kişinin normal zamanda meydana gelmeyecek olan terlemelerini de tetikleyip birdenbire terlemesine neden olmaktadır. Vücut titremelerinden kasıt özellikle el ve ayak titremeleri olup bu durum daha da tehlikeli boyutlara ulaştığında tüm vücudun titremesine neden olmaktadır. Aşırı heyecan, korku, kaygı, stres bu durumu tetiklemektedir. Mesela sınava girecek olan bir öğrenci de aşırı heyecan, stres v]]> Titreme Hastalığı https://www.titreme.gen.tr/titreme-hastaligi.html Sun, 25 Nov 2018 22:57:39 +0000 Titreme Hastalığı, genellikle daha çok ellerde görülmekle birlikte vücudun herhangi bir yarısında kol ve bacakta, bazı hallerde ise tüm vücutta görülebilir ve tedavi edilmesi zordur. Başlarda çok rahatsızlık vermeyen tit Titreme Hastalığı, genellikle daha çok ellerde görülmekle birlikte vücudun herhangi bir yarısında kol ve bacakta, bazı hallerde ise tüm vücutta görülebilir ve tedavi edilmesi zordur. Başlarda çok rahatsızlık vermeyen titreme hastalığı, kişide yaşın ilerlemesi ile birlikte şiddetini daha da arttırabilir. Titreme ile ilgili hastalıklarda şikayetlerin çok sıklıkla istirahat halinde oluştuğu, bu tip titremelerin başında da Parkinson hastalığının geldiği gözlemleniyor.


  İstirahat Halinde Oluşan Titreme
  Titreme (Tremor) hastalığı kişilerde pek çok durumlarda görülebilir. Bu olay en çok olarak ellerde titreme şeklinde görülmekle birlikte, vücudun herhangi bir yarsında kol ve bacakta, bazı hallerde de tüm vücutta oluşabilir. Titreme gibi hastalıklarda şikayetler genellikle istirahat halinde iken titreme halleri olarak görülür. Bu titreme hastalığının başında ise parkinson hastalığı gelmektedir. Parkinson hastalığı ile birlikte veya yalnız olarak da istirahat halinde titremeye sebep olan birçok hastalık bulunmaktadır. İstirahat halinde meydana gelen titreme durumlarına, genellikle ileri yaşlardaki hastalarda rastlanır.

  İş Esnasında Oluşan Titreme
  Çok sık karşılaşılan farklı bir titreme durumu ise ellerin havaya kaldırılıp, havada bekletilmesi esnasında oluştuğu gibi vücudun bir iş yapması sırasında meydana gelen, fakat istirahat sırasında oluşmayan titremedir. bu tür titremelerin hemen hemen çoğu aileden kaynaklı özellik taşımakta olup kalıcı olarak çocuklara da geçebilmektedir. Bu gruptaki titreme durumları "Esansiyel Tremor" olarak da bilinir ve gözlemlenir. Bu tür titreme şikayetleri, daha genç yaştaki kişilerde görülmektedir.

  Titreme Durumu Ne Zaman Ortaya Çıkar
  Titreme şikayetleri, türü ne olursa olsun genelde gündüz vakitlerinde ortaya çıkar ve hastaların endişeli veya düşünceli olma esnalarında, sinirsel gerginliğin yükseldiği zamanlarda şiddetlenir. Uykuda ise titreme hastalığı durumu gözlenmez.

  Belirtileri Nelerdir
  Titreme hastalığının en belirgin özelliği istirahat halinde meydana gelen titreme olmakla beraber, hastaların vücut tablolarına hareketlerde yavaşlama, bacaklarda ve kollarda ağrı, katılık, tutukluk, ellerde kavrama kaybı, yürüme güçlüğü gibi durumlarda eklenir. Titreme hastalığı görülen kişiler hemen bir doktora başvurup tedaviye başlamalıdır. Çünkü bu hastalığın sonucunda kişilerde gün geçtikçe hafıza kaybı ve unutkanlık başlar.

  Titreme HastalığıTitreme Sonucunda Ortaya Çıkan Hastalıların Tedavisi
  Başta Parkinson hastalığı gibi titreme ile ortaya çıkan ayaklarda ve kollarda hareket bozukluklarının ilk tedavisi, ilaç tedavisidir. Fakat bu hastalıkların tedavisinde aradan uzun yıllar geçtikçe kullanılan ilaca tolerans gelişmesi veya yüksek dozda ve uzun süreli ilaç kullanımına bağlı olarak yan etkilerin ortaya çıkması gibi hallerde veya titreme hastalığı ilaç tedavisi ile önüne geçilemiyorsa tedavi cerrahi bir seviyededir. Modern cerrahi tedavi esnasında hastaların baş kısmına bir çerçeve takılmakta, sonrasında hastaların MRI tekniği ile beyin görüntüleri çekilmekte, buradan elde edilen koordinatlarla hastaların bilgisayar yardımı ile o hastaya özel beyin görüntüleri çıkarılmakta ve sonrasında hastalar ameliyat edilmek üzere ameliyathaneye alınmaktadır. Burada hastanın kafa tasına küçük bir delik açılarak o delikten hastanın beynine "mikroelktrot" sokularak son derece gelişmiş teknolojik makineler yardımı ile titreme hastalığı veya diğer hareket bozukluklarından sorumlu olan beyin hücreleri bulunabilir. Elde edilen veriler yardımıyla hastaların fizyolojik beyin haritaları görülebilmektedir. Bu tedavi yöntemi, hastalıktan sorumlu beyin hücrelerinin yerlerinin tespiti hata payı olmadan bulunabilmesine ve tedavinin olumlu ilerlemesini sağlamaktadır. Bu hücrelerin yerleri tam olarak tesp]]> Psikolojik Titreme https://www.titreme.gen.tr/psikolojik-titreme.html Mon, 26 Nov 2018 05:17:31 +0000 Psikolojik titreme, Bir çok insanın başına gelen bazen umursanmayan, fakat altında çok önemli nedenlerin yatabildiği bir rahatsızlık türüdür. Genelde strese dayalıdır. Hastanın önemli bir travma geçirmesi sonucu genellikle o Psikolojik titreme, Bir çok insanın başına gelen bazen umursanmayan, fakat altında çok önemli nedenlerin yatabildiği bir rahatsızlık türüdür. Genelde strese dayalıdır. Hastanın önemli bir travma geçirmesi sonucu genellikle ortaya çıkmaktadır. Bazı insanlarda sadece el titremesi ile ortaya çıkarken bazı durumlarda ise tüm vücudun titremesi olarak görülebilir. Genelde bu tip sorunları olan insanlar gece uyurken titreyerek ve baş dönmesi şeklinde sanki deprem oluyormuş gibi hissederler. Bu tip sorunların fazlalaşması ile birlikte sağlık kurumlarına başvururlar.

  Psikolojik titremenin nedenleri:
  • Aşırı sevinç, heyecan, korku, panik durumları
  • Kullanılan ilaçlar
  • Aşırı derecede kahve ve kafeinli ürünlerin tüketimi
  • Alkol bağımlığı
  • Sara epilepsi nöbetleri
  Psikolojik TitremePsikolojik titremenin tedavisi:

  İnsanın en iyi dostu yine kendisidir. Bakıldığı zaman hayat yaşam mücadelesi çoğu insanı bunalıma sürüklemektedir. Yaşanılan çevre, geçim sıkıntıları, yoğun şehir hayatı, Yoğun iş hayatı insana ne kadar zor gelmiş olsa bile bir şeklide kendini motive etmeyi bilmeli ve bulunduğu durumun keyfini çıkarmaya çalışmalıdır. Eğer ne yaparsa yapsın huzursuzluk ve titreme nöbetleri devam ediyorsa en yakın sağlık kuruluşuna nöroloji bölümüne müracaat etmesi gerekir. Doktorun vereceği sakinleştirici ilaçlar hastanın bir süre sonra normal hayatına dönmesine yardımcı olacaktır. Sara epilepsi nöbetleri de bir psikolojik titreme nöbetidir. Uzun süreçli tedavi gerektirir. Bu tip rahatsızlığı olan insanlarla karşılaşıldığında çene kitlenmesi gözükür. Hemen hastanın dişlerinin arasına dilini ısırmasını engellemek için pamuklu bir bez koymak gerekmektedir.
  ]]>
  Mide Bulantısı Ve Titreme https://www.titreme.gen.tr/mide-bulantisi-ve-titreme.html Mon, 26 Nov 2018 20:50:23 +0000 Mide Bulantısı ve Titreme, Her ne kadar bulantı rahatsızlığı, her zaman kusma durumuna yol açmasa da bulantı, kusmadan önce gelen baş dönmelerinin bir çeşidi olarak görülür. Titreme durumu da vücutta bulunan kasların, vücu Mide Bulantısı ve Titreme, Her ne kadar bulantı rahatsızlığı, her zaman kusma durumuna yol açmasa da bulantı, kusmadan önce gelen baş dönmelerinin bir çeşidi olarak görülür. Titreme durumu da vücutta bulunan kasların, vücut sıcaklığını arttırmak için kasılıp gevşemesi sonucu olarak meydana gelmektedir. Çoğu zaman, titreme ve ateş rahatsızlıkları birbirini tamamlayan bir şekilde görülür. Fakat bir kişi, titreme ve bulantı rahatsızlıklarını beraber görüyor ise bu durumun nedenlerinin en büyükleri mononükleoz ve grip rahatsızlıklarıdır.

  Neden olur

  Bakteriyel gastroenterit rahatsızlığı, mide ve bağırsaklarda oluşan bir gıda zehirlenmesi türüdür. Bu hastalık türü, E.coli, salmonella ve clostridium bakteri çeşitlerinin mide ve bağırsak içerisinde iltihap oluşumuna ve enfeksiyon kapılmasına yol açması ile meydana gelir. Bu türdeki bakteriler insanların vücuduna uygun olmayan şekillerde işlenmiş yumurtalar, süt ürünleri, deniz ürünleri ve et gibi gıdalardan geçer ve enfeksiyon oluşumuna sebep olur. Kirlenmeye yol açabilecek olan hatalı bir şekilde gıda işlenmesi yada bakterilerle kontamine olmuş olan eller ile yemek yenmesi veya hazırlanması ile bakteriler insandan insana taşınabilir.

  Titreme durumu ile birlikte bulantı hissine ek bir şekilde, bakteriyel gastroenterit hastalığı olan kişilerde kusma ve kanlı ishal rahatsızlıkları görülebilir. Oluşabilecek olan diğer belirtiler ise hastalığa neden olan bakterinin türüne  ve çeşidine göre değişkenlik gösterebilir. Öncelikli tedaviler sırasında vücudun sıvı ve elektolit dengesinin sağlanması tedavinin ilk basamağıdır.

  Mide Bulantısı Ve TitremeNeden olabilecek diğer hastalıklar

  Mononükleozis, yada öpüşme hastalığı isimi ile de bilinen bir viral enfeksiyonudur. Genel olarak 15-18 yaş arasında bulunan gençlerde ortaya çıkıyor olsa da yetişkinlerde de görülebilmektedir. Hapşırma sırasında  tükürüğün kişiden kişiye geçmesi yoluyla yada kirlenmiş olan bir tabak veya mutfak eşyalarının kullanılması ile kişiden kişiye geçebilir. Benzer bir şekilde birbirini tamamlayan bulantı ve titreme rahatsızlıklarını yaşatır. Bu rahatsızlıklara ek bir şekilde boğaz ağrısı, tükürük bezlerinin şişmesi ve yorgunluk da görülebilir. Mononükleozis hastalığının tedavisinde bol sıvı içme ve tedaviye ek olarak reçetesiz satılmakta olan ağrı kesiciler kullanılabilir. Bu hastalığın belirtilerinin 3 aya kadar devam ettiği görülmüştür.

  İnfluenza yada grip burun, akciğerler, bronş sistemi ve boğaz dahil olmak üzere bütün solunum sistemini etkileyen bir viral enfeksiyonu açıklamak için kullanılan bir terimdir. Grip olmuş olan kişilerde titreme ve bulantı hissine ek olarak kusma, kuru bir şekilde öksürük ve baş ağrısı da görülebilir. Çoğu kişiler genel olarak yatak istirahati ve yeterli miktarda sıvı tüketimi ile atlatmaktadır.
  ]]>
  Kafada Titreme https://www.titreme.gen.tr/kafada-titreme.html Tue, 27 Nov 2018 11:47:04 +0000 Kafada Titreme, Sinir sistemi insan vücudunda merkez vücut sistemidir. Herhangi bir hata veya aksama sonucunda büyük hatalar verir. Çünkü sinir sisteminin kilit organında yani beyinde meydana gelen hatalardır. Bu hatalar beyni de etk Kafada Titreme, Sinir sistemi insan vücudunda merkez vücut sistemidir. Herhangi bir hata veya aksama sonucunda büyük hatalar verir. Çünkü sinir sisteminin kilit organında yani beyinde meydana gelen hatalardır. Bu hatalar beyni de etkilemektedir. Sinir sistemi vücudumuzda koordinasyon hareketlerini sağlayan sistemlerden biridir. Kişi sinir sisteminde meydana gelen herhangi bir aksaklık sonucu kişi vücudunda bulunan hareket etkeninin hakimiyetini kaybedebilir. Bu durumun ortaya çıkarttığı rahatsızlıklardan biride Kafa titremesidir.

  Kafa Titremesi günlük yaşamamızı oldukça etkilemektedir. Kafa Titremesi aynı zamanda günlük yaşamda var olan bireysel faaliyetler nedeniyle oluşmaktadır. Çoğu hastalıkta olduğu gibi kişinin kendisine dikkat etmemesi sonucu oluşmaktadır. Kafa titremesinin nedenleri kişinin yorucu duygusal faaliyetler içinde olmasıdır. Bu duygusal faaliyetler genellikle stres, heyecan ve kafa karışıklığı gibi  yorucu hareketlerdir. Bir başka neden ise kişide bağımlılık yapıcı maddelerin bırakılması veya solunum ihtiyacının bırakılması gibi durumlarda meydana gelir.

  Kafada TitremeKafada Titreme Türleri:
  • Anormal Titremeler: Genellikle sıklıkla gerçekleşmektedir. Kafa Titremesinin en sık gerçekleşen türüdür.
  • İstirahat Titremeleri: Kafa Titremesinin hareket etmezken meydana gelen titremelerdir. Bu durum su içerken meydana gelmemektedir.
  • Pozisyona Bağlı Titreme: Pozisyon kollar yukarı olduğu zaman durdurulabilir. Genellikle guatr ilaçları nedenleri meydana gelmiştir.
  • Esansiyel Titreme: Bu duruma yakalanan birey yaş sınırı genellikle yetişkin kısımdır.
  Kafa Titremesinden rahatsız olan insanlar genellikle doktora başvurmayı tercih etmektedir. Bu durum kesinlikle ortadan kalkmamaktadır. Fakat kişi var olan ilaç tedavileriyle bu durumun üstesinden gelmektedir. Bu durum karşısında kişi genellikle nöroloji uzmanlarına başvurmaktadır. Kişi bu uzmanlar tarafından teşhis konulup tedavi edilmektedir
  ]]>
  El Ayak Titremesi https://www.titreme.gen.tr/el-ayak-titremesi.html Tue, 27 Nov 2018 18:56:25 +0000 El ayak titremesi çoğu insanda görülen bir huzursuzluk türüdür. El titremesinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Halk dilinde bu probleme sadece parkinson hastalığının neden olduğu sanılmaktadır. Ama el titremesi aileden gel El ayak titremesi çoğu insanda görülen bir huzursuzluk türüdür. El titremesinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Halk dilinde bu probleme sadece parkinson hastalığının neden olduğu sanılmaktadır. Ama el titremesi aileden gelen bir kalıtsal rahatsızlık türüdür. 

  El ve ayak titremelerinin sebepleri 
  Titreme meselelerinin en başında çok baskı, sinirsel yorgunluk gelir. El ve ayaklarda görülen titremeleri insanın içinde bulunduğu birtakım ruhsal problemlerden de kaynaklanabilmektedir.  Bu nedenle kişilerin hayatların da var olan baskı gelecekte onlar amaçlı önemli rahatsızlıklar meydana getirebilir. Bu nedendir ki hayatınızda karşılaştığınız can sıkıcı durumlarda sakin olabilmeli, durumu kişisel olarak kendi lehinize çeviremezseniz dahi o ortamdan uzaklaşmayı deneyiniz. Farklı hastalıkların en önemli nedeni baskı ve çok sinirden kasılan arterlerden oluşmaktadır. 

  El ve ayak titremelerinin çeşitleri şu şekildedir. 
   
  İstirahat tremoru: Titreme bireyin elleri hareketsiz haldeyken olmaktadır. Davranış anında bu titreme ortadan kaybolmaktadır. Parkinson hastalığında görülen bu titreme ilerledikçe davranış şeklinde el titremelerine de dönüşebilir. 
   
  Esansiyel tremor: Sık görülen bir titreme türüdür. Genellikle bir elde başlar ve her geçen gün öbür ele geçer. Davranış şeklinde başlayıp durduğunuzda geçtiğimiz bir titremedir. Yeme, içme ve düzgün yazı yazma düzenini bozar. 

  Intansiyon tremoru: Bu titreme iradeli davranış anında meydana gelir ve gidilmek istenen yere yaklaşırken titremede artmalar oluşmaktadır. Beynin çoğunluğu durumda olan cerebellum rahatsızlıklarında sıkça görülür. 

  Psikojenik tremor: Birdenbire başlayan titremedir. Bir ruhsal olaydan çok sonra ortaya çıkmaktadır. Tipik olan bir özelliği yoktur. Bayanlarda sık görülür. En çok fazla ailesel tremör ile karışır. 

  El Ayak TitremesiEl ayak titremeleri: Bunun haricinde bedende yaşanan pek çok titreme bulunur. Bu titremeler arasında en yaygın karşılan durum el titremelerindendir. Bunların rehabilitasyonu ihtisas gerektirir. Doktorlardan destek almanız mühimdir. Rehabilitasyonların bu titremelerde azaltma oluşturma olasıdır. İnsanların hayatlarında içinde bulunduğu bu titreme hastalıkları pek çok insanın aile ve iş yaşamına tesir etmektedir. Bunların en önemli nedeni bu titremeler neticesi yaşanan iş göremezlikten kaynaklanmaktadır. İnsanlar bu iş göremez hale geldiklerinde aile yapısında önemli ölçüde kayıp ve ruhsal çöküşler olmaktadır. Bu nedenle titremeler erken başlangıcında profesyonel bir doktora gidip bu titremeler ile ilgili destek almak mühimdir. 
  ]]>
  El Neden Titrer https://www.titreme.gen.tr/el-neden-titrer.html Wed, 28 Nov 2018 06:11:21 +0000 El neden titrer, el titremesi istemsiz şekilde tekrarlayan az şiddetteki ritmik sarsılmalar sonucunda ortaya çıkar. Bu sorun ilerleyen yaşlarda olabileceği gibi, bazen genetik faktörlerin etkisiyle daha erken yaşlarda ortaya çıkabil El neden titrer, el titremesi istemsiz şekilde tekrarlayan az şiddetteki ritmik sarsılmalar sonucunda ortaya çıkar. Bu sorun ilerleyen yaşlarda olabileceği gibi, bazen genetik faktörlerin etkisiyle daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Titreme sorunu vücutta her bölgede etkili olabilir, ancak el titremesi daha fazla görülür. Özellikle elle yapılan hareketlerde, eşyaları tutarken titremenin etkisi daha fazladır. Eller hareket halinde olmadığında, titremede belirgin olmaz. Bazen el titremesine ses ve baş titremesi eşlik eder. Bazen el titremesi genç yaşta herhangi bir sebep olmadan ortaya çıkabilir. Bu tür el titremesinin yani genç yaşta genetik açıdan ortaya çıkmamış el titremesinin bilinen bir tedavisi de yoktur. Sadece bazı önlemlerle el titremesinin şiddeti düşürülebilir.

  El titremesi türleri
  • Dinlenme sırasından olan el titremesi: Bu tür el titremesine parkinson hastalarında rastlanabilir.
  • Belirli bir amaç içeren hareketlerde oluşan el titremesi: Bu tür titremeler beyincik hastalarında görülebilir.
  • Yerçekimine karşı hareketlerden sonra oluşan el titremesi: Bu tür titremeler gergin şekilde öne uzatılan ellerde görülebilir.
  El titremesinde nasıl belirtiler olur

  El titremesi sorunu genellikle tek elde başlar. Uzun bir ilerleme sürecinden sonra her iki el öne uzatıldığında gözle görülecek kadar titreme oluşur. Yazı yazma yeteneği bozulur. Fakat Parkinson hastalarındaki gibi küçük yazı yazma olmaz. Bazen el titremesiyle bilikte başta titreme olur. Bunlar önde, arkada ya da yatak şekilde olabilir. Bazen de seste titreme olur. Vücudun ve bacakların titremesi nadire el titremesine eşlik eder.

  El titremesi neden olur

  El titremesi beyindeki beyin sapında, beyincikte, talamus gibi kısımlarda oluşan anormal iletişim sonucunda ortaya çıkar. Bu etki genellikle genetik yatkınlıktan dolayı oluşur. El titremesi olan hastaların hemen hemen yarısında, çocuklarında da el titremesi ortaya çıkar. Ancak el titremesinin yaşamı kısaltma ya da ölüme sebebiyet verme gibi bir etkisi olmaz. Sadece günlük işleri aksatacak derecede rahatsızlık verir. Toplumda genellikle 10 yaşından itibaren el titremesi görülmeye başlar. Erkek ve kadınları eşit oranda etkiler.

  El Neden TitrerEl titremesi tanısı ve tedavisi nasıl yapılır

  Öncelikle hastaların yakınmaları dinlenerek, fiziki muayenesi yapılır. El titremesi tanısında herhangi bir kan testine, idrar testine gerek kalmaz. Görüntüleme tetkiklerinin de yapılmasına gerek yoktur. Ancak başka bir hastalıktan şüphe edilirse, böyle tetkikler yapılabilir. El titremesi hafif derecede olduğunda, tedavi uygulanmayabilir. Çünkü erken aşamada el titremesi tedavisinin yapılmasının yavaşlatma ya da titremeyi durdurma gibi bir etkiye yol açmaz. El titremesi sorunu olan böyle hastalar böyle yaşamaya da uyum sağlar. Bazen ilaçlar nedeniyle el titremesi oluşabilir. Bu durumda hastanın bu ilaçları değiştirmesi yararlı olabilir. Tedavide hedef el titremesinin şiddetini azaltmak ve elleri işlevini yerine getirecek şekilde kullanabilmektir. Primidon ve propronolol içeren ilaçlarda faydalı etkiler yapar. Gerekirse cerrahi girişim uygulanabilir. Derin beyin uyarımı da el titremesi tedavisinde olumlu sonuçlar alınmasını sağlar. Günlük yaşamda stres azaltıcı uğraşlarda titremenin etkisini azaltabilir.
  ]]>
  Parmak Titremesi Neden Olur https://www.titreme.gen.tr/parmak-titremesi-neden-olur.html Wed, 28 Nov 2018 20:24:29 +0000 Parmak titremesi neden olur, Vücudun titreyen bölgesinde kasların kasılması ve ardından da gevşemesi üzerine oluşmaktadır. Parmak titremesi, Halk arasında sürekli olarak bir insanın parmaklarını çıtladığı için kireçlemen Parmak titremesi neden olur, Vücudun titreyen bölgesinde kasların kasılması ve ardından da gevşemesi üzerine oluşmaktadır. Parmak titremesi, Halk arasında sürekli olarak bir insanın parmaklarını çıtladığı için kireçlemenin olacağı yaygın bir inanış olmaktadır. Parmakları çıtlatmak eklemleri zorlamaktadır. Ama çıtlatmak kesinlikle parmaklarda titremeye neden olmayacaktır.

  Parmak titremesinin nedenleri:


  Genellikle psikolojik rahatsızlık yaşayan insanların, doktor tarafından verilmiş olan antidepresan ya da antipsikotik ilaçların yan etkisi olarak ellerde ve parmaklarda titreme meydana gelmektedir. Troid ilaçları kullanan insanlarda da sıklıkla yan etki olarak titreme görülmektedir. Ayrıca madde kullanan insanların da bir süre sonra ellerinde titreme gelmektedir.

  Parmak titremesi kimlerde görülür:


  Parmak ve ellerin titremesi yaşlılarda çok görüldüğü gibi, son yıllar da gençlerde de görülmektedir. Ellerin titremesinin yok olması için bir doktora giderek uygun teşhis konulup ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir. Bazı psikiyatri ilaçları yan etkisi titreme olmaktadır. Ellerde titreme sadece hastalarda olmaz. Normal bir insanın da zaman zaman ellerinde titreme olabilir. Erkeklerde daha çok görülmektedir.

  Stres parmak titremesi yapar:

  İlaç kullanmadığınız halde stresli bir hayatınız varsa ellerinizin titremesi normaldir. Bunun için sizlerde uzman bir doktora giderek tedavi olmalısınız. Sizlerde yaşadığınız stresten biraz uzaklaşırsanız, ellerdeki titreme de kolayca geçecektir.

  Parmak Titremesi Neden Olur
  İyi Huylu El Titremeleri:


  Ellerde titreme olduğu için uzmana başvuran hastaların, yapılan bütün incelemeler sonucunda bir nedeni anlaşılmadıysa esansiyel tremor adı verilen bir durum ortaya çıkacaktır. Herhangi bir ilaç kullanmadan ya da madde tüketmediğiniz halde herhangi bir stresi yaşamadığınız halde durduk yere elleriniz titriyorsa, sebebi bilinmeyen bu titreme 20'li yaşlarda başlamaktadır. Yaş ilerlemesi durumunda sadece ellerde değil, basınızın istemsizce sallanması ya da diliniin titremesi meydana gelir

  Parkinson Hastalığı:


  Titremeye neden olan nörolojik hastalıklar içinde en sıklıkla görülen bir rahatsızlık parkinson olmaktadır. Çok sigara içen ve çok alkol tüketen insanlarda daha sıklıkla görülmektedir. Parkinson, ilk başta tek bir elin titremesiyle oluşur ve daha sonradan bütün vücuda yayılır
  ]]>
  Dudak Titremesi Neden Olur https://www.titreme.gen.tr/dudak-titremesi-neden-olur.html Wed, 28 Nov 2018 21:41:32 +0000 Dudak Titremesi Neden Olur, Dudaklarda titreme genelde stres kaynaklı, aşırı kafein tüketimi, aşırı yorgunluk, potasyum yada duygu eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Titreme genelde birkaç dakikada geçse bile bazen Dudak Titremesi Neden Olur, Dudaklarda titreme genelde stres kaynaklı, aşırı kafein tüketimi, aşırı yorgunluk, potasyum yada duygu eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Titreme genelde birkaç dakikada geçse bile bazende birkaç gün dudak titremesi devam eder. Dudak titremesinin altında yatan hastalık yada çok ciddi bir sebep yoktur. Ancak üst dudak veya alt dudak titremesi hangisi olur ise olsun son derece rahatsız edici ve can sıkıcı bir durumdur. Dudak titremesinin yanında eğer başka belirtiler ile kalıcı dudak titremesi sorunu yaşamakta iseniz durumun altında yatan hastalıklara bakılması ve teşhis konması için doktora başvurmalısınız. Dudakların etrafında bulunan kaslar ani bir şekilde kasıldığında dudak titremesi olur. Bazen dudaklarda titreme o kadar hızlı olarak belirir ki diğer insanlar tarafından anlaşılamaz. Kasılmalar eğer hızlı ise diğer insanlar dudak titremesini fark ederler. Ara sıra görüle bilen dudaklarda titreme durumu: uyuşturucu kullanımı, alkol kullanımı ve sigara kullanımından sonra dudak titremesi problemi ile karşılaşırsınız. Aşırı derecede çikolata yada kafein hapı tüketimi, aşırı kahve tüketimi ve gazlı içecek tüketmekte iseniz dudaklarınızın kasıldığını hissedersiniz. Ara sıra olan dudak titremelerinin yaygın sebepleri arasında şiddetli kaygı, yorgunluk hissi, korku hali ve devamlı stres hali olmaktadır. Esansiyel titreme gibi histerik oluşan titremelerin arkasında olan sebep olabilir. Aşırı ilaç kullanımı histerik titremeye yol açarken streste esansiyel titremeyi tetiklemektedir. Dudak titremesine sebep olan husus titreme belirtisi ise vücudunuzun başka yerlerinde de kas kasılmaları olabilir.

Dudak Titremesi Nedenleri

Parkinson Hastalığı Dudak Titremesi
Dopamin salgılamakta olan hücrelerin işlevsel hale geldiği anlarda üst dudakta kalıcı titreme parkinson hastalığı nedeni ile olur. Bu hastalık türünde sinir dejenerasyonuna bağlı olarak gelişmekte olan dudak titremelerinin yanında bacak, el ve kollarda titremeye ve konuşma bozukluğuna yol açar.

Hipoparatiroidizm Dudak Titremesi
Parat hormonun yetersizliği olarak bilinen hipoparatiroidizm hastalığı üst dudakta titremeye yol açar. Parathormonun eksikliği durumunda vücuttaki kalsiyum oranının aşırı azalması ile fosforun artış göstermesine sebep olmaktadır.

Tiklere Bağlı Dudak Titremesi
Titreme oluşurken göz, yüz yada dudak kaslarında görülen bir tik nedeni ile oluşur. Tikler ile eğer sorununuz var ise sürekli spazmlar yaşanır. Bu durum genelde yaş ile beraber iyileşme gösterebilir. Ancak stres ile birlikte daha da kötüleşir.

Yüz Spazmı Dudak Titremesi
Bazen spazm yada tik oluşumundan kaynaklanan devamlı olarak dudak titremesi yaşanır. Eğer yorgunluk yada anksiyete den dolayı yarı yüz spazmı yaşanırsa kasılmayı fark edersiniz.

Yüz Felci Dudak Titremesi
Herhangi bir nedenle hasar gören yüz sinirleri yüz felcine yol açar. Devamlı dudak titremesi yüz felci gibi tıbbi bir durumun sonucunda oluşum göstermektedir. Eğer yüz felci nedeni ile devamlı olarak dudak titremesi var ise yüzde sarkma, şişme ve zor konuşma gibi başka belirtileri de meydana getirir.

Dudak Titremesi Neden OlurDudak Titremesi İle Nasıl Başa Çıkılır
Dudak titremesi belirtisinde en iyi tedaviyi uygulaya bilmek için dudak titremesinin altında yatan sebebi bilmek oldukça önemli bit faktördür. Mesela tik bozukluğu problemi yaşamakta iseniz bu durum herhangi bir tedavi yöntemi gerektirmez. Çünkü endişe edecek çok ciddi bir durum değildir. Zamanla kendiliğinden düzelir. Dudak titremesinin sık görülmesini engellemek için bazı adımlar atılabilir. Alkollü veya kafeinli içeceklerin kullanımı azaltılmalı hatta tamamen bıra]]> Bacak Titremesi https://www.titreme.gen.tr/bacak-titremesi.html Thu, 29 Nov 2018 16:06:11 +0000 Bacak titremesi: herkeste görülebileceği gibi birçok sebebi de olabilir. Altında yatan bir hastalığa bağlı olarak nüksedebileceği gibi psikolojik sebepleri de olabilmektedir. Heyecanlanma ve duygulanma gibi durumlarda bacaklarının Bacak titremesi: herkeste görülebileceği gibi birçok sebebi de olabilir. Altında yatan bir hastalığa bağlı olarak nüksedebileceği gibi psikolojik sebepleri de olabilmektedir. Heyecanlanma ve duygulanma gibi durumlarda bacaklarının titrediği de görülmektedir. Eğer kişide bacak titremesi süreklilik gösteriyor ise doktora gözükmesi gerekmektedir. Bazı kalıtsal veya geçici hastalıklarda bacak bölgesinde titremeye yol açtığı gibi huzursuz bacak sendromunda bacaklarını hareket ettirme gibi belirtilerde gösterir. Bacak titremesine neden olan faktörlerin tespit edilip tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kendiliğinden geçmesi güç olacaktır. Kişinin sağlığı için kısa zaman da tetkiklerini yaptırıp tedaviye başlaması sağlığı için önemlidir. Bacakta titreme sorunu olanların şikayetleri, bacakta uyuşma, karıncalanma, yanma, bacaklarda üşüme, gıdıklanma,ağrı belirtileri olarak görünür. Bazen ara ara gelen bir bacak titremesinin sebebi kişide kasların zayıflığı veya vitamin eksikliği belirtisi de olabilir. Bacak titremesiyle karşılaşan kişilerin kendilerini takip edip buna neyin sebebiyet verdiğini kontrol etmelerinde fayda vardır. Sinir bozukluğu, depresif durumlar, huysuz bacak hastalığı kas hastalıklarının belirtileri sonucunda da bacak ta titreme görülebilir. Haftada 3 kereden çok birkaç saatten fazla titriyorsa vakit kaybetmeden bir hekime görünün, tetkiklerinizi yaptırınız.

Bacak TitremesiBacak titremesinin nedenleri, aşırı heyecanlanma veya duygulanma, huysuz bacak sendromu, parkinson hastalığı, sinir sistemi bozukluğu ve kas hastalıkları sebep olabilmektedir. Bu durumlardan kaynaklanabileceği gibi akut olarak görülebilir. Kişinin titremeyi göz altında bulundurması ve gözlemlemesi gerekir. Titreme geçmiyor ve sürekli devam edebiliyor ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurun ve tedavinizi yaptırın. 

Bacak titremesine ne iyi gelir
Son zamanlarda hastalıkların ve yaşanan sağlık sorunlarının önüne geçmek ve tedavisine yardımcı olmak için bitkisel yöntemler sıkça kullanılmaktadır. Bacak titremesine iyi gelen birkaç tarifi sizinle paylaşalım umuyoruz ki faydasını görebilirsiniz.
 • Bir su bardağı kaynar suya küçük bir parça zencefil kökü koyduktan sonra 5 dakika kaynatın bu karışımdan günde 2 bardak içebilirsiniz.
 • Bir su bardağı kaynar suya 2-10 gram ada çayı koyduktan sonra 10 dakika demlendirin. Bu çaydan 2-3 bardak içebilirsiniz.
 • Sarımsak, sedef otu ve incirle beraber yenilir. Yalnız sedef otu zehirli olduğu 1 gramdan fazla tüketmeniz zararlıdır.
]]>
Kas Titremesi https://www.titreme.gen.tr/kas-titremesi.html Fri, 30 Nov 2018 04:41:59 +0000 Kas Titremesi, İnsanlarda kas titremesi genellikle vücudumuzda bulunan kas gruplarından filamentler ya da sinir liflerinin kasılmaları sonucunda istemsiz olarak gelişen küçük kasılmalardan oluşan bir durumdur. İnsan hayatını ço Kas Titremesi, İnsanlarda kas titremesi genellikle vücudumuzda bulunan kas gruplarından filamentler ya da sinir liflerinin kasılmaları sonucunda istemsiz olarak gelişen küçük kasılmalardan oluşan bir durumdur. İnsan hayatını çok tehdit eden bir durum olarak görülmeyen kas titremeleri şayet insan yaşantısını ters yönde etkileyen bir durum haline gelmiş ise doktora başvurulmasında yararlı olacağı bilinmektedir. Kas titremesi kas fasikülasyonu adı altında da bilinmektedir. Kas titremeleri ne kadar önemsiz de olsa mutlaka doktora görünerek kasa titremesi altında yatan sebep araştırılmalı ve uygun tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınmalıdır. Genellikle kas titremeleri tek bir sinirin bağlı olduğu tek kas grubunda meydana gelen olaydır. Kas titremesi vücudun herhangi bir yerinde ve herhangi bir iskelet kasından oluşabilecek bir durum olarak bilinmektedir. Kas titremeleri özellikle sinir sistemi bozuklukları nedeni ile oluşan ve çoğu zamanda vücutta oluşan normal bir tepki olarak bilinmektedir. Kas titremeleri genellikle insanların çok aşırı stres altında olmaları kas titremelerini tetiklediği de bilinenler arasındadır. Çok nadir de olsa olma ihtimali çok zayıfta olsa kas titremeleri insan hayatını tehdit eden nedenlerden olma ihtimalinin olabileceği de unutulmamalıdır.

Kas Titremesi Belirtileri

Kas titremesi çok değişik belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Bunların yanı sıra kaslarda oluşan yorgunluk, kas krampları ve çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak yaşanan vücut ağrıları karşılaşılacak diğer belirtiler arasında yer almaktadır. Ayrıca bunların dışında kas titremeleri ile birlikte ortaya çıkacak bir takım belirtilere de hayati önem taşıyacağından dikkat edilmesi ve hafife alınmaması gereken durumlardandır. Örnek verecek olursak kişilerin bilinçlerinde yaşanan değişiklikler, uyartıların olmaması veya azalması, insan vücudunun etkilere karşı tepkisiz olmaları, konuşma bozukluğu, felç olma durumu, yüksek ateş, konuşamama, vücudu hareket ettirememe, vücutta uyuşma olması ve güçsüzlük olarak görülen belirtiler görülmektedir.

Kas Titremesi Nedenleri

Kas titremeleri genellikle halk arasında da insanın vücutta oluşan doğal zararsız bir olay olarak bilinmektedir. Fakat bilinenlerin aksine çoğu zamanda bu kadar masum olmama gibi durumlarda söz konusu olduğu bilinmelidir. Şimdi kas titremesine nelerin neden olduğunu bakalım

 • Öncelikli neden olarak vücudun susuz kalması
 • Vitamin eksiklikleri
 • Spor ve egzersiz yapılmaması 
 • Kas sinirlerinin zedelenmesi
 • Benzodiazepin çekilmesi
 • Alınan amfataminler
 • Aşırı dozda kafein alınması

Kas TitremesiKas Titremesi Nasıl Geçer

Kas titremelerinin geçmesine yardımcı olmak için insanların yapması gererken öncelikle kas titremesinin nedenlerini iyi bilmektir. Kaslarda oluşan titremeler beslenme kaynaklı mı strese bağlı bir durum mu yoksa aşırı derecede alınan kafeine bağlı bir durum mu olup olmadığını anlamak çok önemlidir. Titreyen kas bölgesine masaj yapılması uygun olacaktır. Kas titremelerini önlemek için yine egzersiz yapılması ve çalışmaya başlanmadan önce mutlaka yürünmesi gerekmektedir. Kas titremelerinde çok etkili olan strestir stresi kontrol etmek ve sabahları derin nefesler alarak meditasyon ya da yoga yapmak önemlidir. Kafein tüketimini azaltın çay, kahve ve asitli içeceklerden uzak durmak kas titremesinin geçmesinde önemli rol oynayacaktır. Kullanılan ilaçlara dikkat edilmelidir. Özellikle B vitamini eksikliği ve demir eksikliği de kaslarda titremeye neden olacağından dikkat edilmeli dengeli beslenmeyle günlük alınması gereken vitaminin alınmasına dikkat edilmelidir. Kas titremesini ve kas titreme şiddetini azaltmak için en önemli olaylardan birisi vücudu asla susuz bırakmamaktır. Ayrıca kas titremesinin geçmesi için kişinin bol dinlenmesi gerekmektedir. Son olarak kas titremesi problemi yaşayan kişinin günlük hayatında mutlaka bol]]> Sol Elde Titreme https://www.titreme.gen.tr/sol-elde-titreme.html Fri, 30 Nov 2018 13:26:11 +0000 Sol el titremesi, tıbbi olarak "tremor" adı verilmiş bir rahatsızlıktır. Özellikle ileri yaşlardaki insanlarda karşılaşılan bu rahatsızlık, birçok zaman gençlerde de ortaya çıkabilmektedir. Sol el titremesi, aslında insanlar Sol el titremesi, tıbbi olarak "tremor" adı verilmiş bir rahatsızlıktır. Özellikle ileri yaşlardaki insanlarda karşılaşılan bu rahatsızlık, birçok zaman gençlerde de ortaya çıkabilmektedir. Sol el titremesi, aslında insanlarda bölgesel olarak kasların istem dışı çalışmasından kaynaklanmaktadır. Elbette ki bu kasların istem dışı çalışmasına neden olan birçokta durum bulunmaktadır. Sol el titremesi, insanlarda ritmik olarak elin hareket etmesi şeklinde meydana gelmektedir. Bu durum birçok kişide ve özellikle gençlerde sosyal yaşamın ciddi bir şekilde olumsuzluklara uğramasına neden olmaktadır. Bu nedenle sol el titremesi olan insanlar çok büyük problemler yaşarlar. Sosyal yaşamın yanı sıra bu durum kişinin gündelik işlerini yapmasında da büyük bir sorun olmaktadır. Özellikle çalışma hayatında olumsuzluklara neden olan bu durum bir ailenin maddi olarak bile etkilenmesine neden olabilir. Bu el titremesi, kişide dışarıdan da fark edileceği için birçok kişi hastaya bu durumun nedenini soracaktır. Aslında bu durum ise kişide psikolojik olarak da olumsuzlukların meydana gelmesine neden olacaktır. Sol el titremesi olan insanlarda bu problem, kişinin heyecanlanması, korkması ve aşırı gülmesi durumunda daha da artabilmektedir. Bu nedenle sınavlarda sol el kullanan insanlar için çok büyük bir problem olarak görülebilir. Sol el titremesi, birçok farklı nedenden kaynaklanarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle aşırı kafein insanlarda bölgesel ya da tamamen titremeye neden olabilir. Bu durum gençlerde çok sık karşılaşılır. Günlük olarak belli bir seviyede tüketilmesi gereken besinlerin fazlası tüketildiğinde insanlarda bu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. 


Sol Elde TitremeSol el titremesinin nedenleri nelerdir

Yaş: Sol el titremesi yaşlı olan insanlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde bu rahatsızlığın bulunduğu yaşlı insanlarda sol el titremesi bazen sağ elle birlikte de görülebilir. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkmış olan sol el titremesi rahatsızlıklarında  kişi su içemeyecek bir hale bile gelebilir. Bu nedenle zamanında önlem alınması, bu gibi problemlerin oluşmasını önleyecektir. 

Psikolojik rahatsızlıklar: İnsanlarda daha önceden de belirttiğimiz gibi aşırı heyecan durumunda sol elde titreme meydana gelebilir. Bunun yanı sıra aşırı öfkelenen insanlarda da sol el ya da sağ el titremesi meydana gelebilir. Özellikle sol elin kalbe biraz daha yakın olması bu gibi durumların ilk olarak sol elde meydana gelmesine neden olur. 

Aşırı kafein: Günlük olarak belli bir miktar kafeinden daha fazla kafeinin vücuda alınması durumunda sol el titremesi meydana gelebilmektedir. Bu nedenle insan vücudunun günlük kafein oranını geçmemesi gerekmektedir. 

Alkol ve diğer madde bağımlılıkları: Sürekli olarak alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanan insanlarda bu maddelerin kanda azalması durumunda sol el ve diğer bölgesel yerlerin titremesi meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda madde bağımlılarının tedavi görmesi sorunu çözecektir. 

Genetik faktörler: Bazı insanlarda aile içerisinde bulunan el titremesi problemi, aile içerisinde hatalı bir gen sorununun olmasıdır. Bu genler anne ya da babadan çocuklara da geçerek sol el titremesi sorununa neden olabilir. 

Sol el titremesi, yaşlı insanlara göre gençlerde ve çocuklarda çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Bu gibi durumlar yukarıda belirtilen nedenlerin yanı sıra bazen kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanabilir. Bu hastalıklar ise insanlarda ciddi hasarlara neden olabilir. Sizlerde ya da çocuklarınızda bu gibi rahatsızlıkların olması durumunda gerekli olan tedaviler kesinlikle yapılmalıdır. Aksi durumlarda ileri ki zamanlarda istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. 
]]> Ateş Titreme Üşüme https://www.titreme.gen.tr/ates-titreme-usume.html Sat, 01 Dec 2018 12:13:32 +0000 Ateş Titreme Üşüme, genellikle kış aylarında ortaya çıkar. Ateşlenme ve yüksek ateş durumlarında doktora gitmek gerekir. Ufaktan büyüğe her kesin ateşlenme, üşüme ve titreme nöbetleri halinde oluşur, genelli Ateş Titreme Üşüme, genellikle kış aylarında ortaya çıkar. Ateşlenme ve yüksek ateş durumlarında doktora gitmek gerekir. Ufaktan büyüğe her kesin ateşlenme, üşüme ve titreme nöbetleri halinde oluşur, genellikle çocuklarda ateşlenme ve üşüme daha çok görülür. Ateşlenme, titreme, üşüme genele havaların soğuk olması ve kış aylarının başlamasıyla oluşur. Bunların oluşturan durumlar nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan ötürü meydana gelir. Ayrıca gribal enfeksiyonlarda ateşlenme ve titreme nöbetlerine daha çok neden olur. Ateşlenmede, titremede, üşümede genelde bademcik iltihabın dan daha çok meydana gelir. Soğuk algınlığında yada diğer enfeksiyon durumlarında daha temkinli davranarak kendimizi hemen bırakmayarak doktor gözetim altında ilaç tedavisine başlamamız gerekir. Bazen de bu durumlar ameliyat sonrası kişilerde de oluşarak antibiyotik tedavisine başlayabiliriz. Ateşlenme ve titreme sebepleri arasında farenjit ile larenjit hastalıkları da bu durum da yer alır. Sinüzit ve orta kulak iltihabı da bu problemlerin başımıza gelmesinde nemli rol oynamaktadır. Ateş vücudumuzun normal olan değerinden üzerine çıkmasıyla oluşur. Ateş, titreme, üşüme vücudumuzun bir enfeksiyonla savaştığımızı gösterir. Ateş eğer 72 saati aşan zaman zarfında yüksek ateş devam ederse mutlaka bir hastaneye gidilmesi gerekir

Ateş Titreme ÜşümeNeler yapabiliriz 

 • Ateş meydan geldiğinde, eğer acil bir durumumuz bulunmuyorsa dinlenmemiz ve ılık bir duş alarak rahatlamamız gerekir 
 • Bu durumlarda ince giyinmeliyiz ve uyurken üstümüze kalın örtüler örtmemeliyiz
 • Rahatsız edici bir durumda oturduğumuz odanın sıcaklığını düşürmeliyiz
 • Daha çok kumaş türü ve erin tutacak kıyafetler giymemiz gerekir
 • Bileğimize, anlımıza, ensemize, kollarımıza, bacaklarımıza soğuk su ile kompres uygulayabiliriz
 • Yeterli düzeyde sıvı alımına da dikkat etmemiz gerekir
 • Nane çayı, zencefil, ıhlamur gibi bitki çayları da tüketmeliyiz
]]>
El Titremesi İlaç https://www.titreme.gen.tr/el-titremesi-ilac.html Sat, 01 Dec 2018 13:34:31 +0000 El titremesi ilaç, titreme rahatsızlığı günlük hayatta kolay olarak adlandırılan pek çok iş için yapılmasını zorlaştıran ve engel olan bir rahatsızlık türüdür. Özellikle titreme durumu ellerde görülmektedir. El t El titremesi ilaç, titreme rahatsızlığı günlük hayatta kolay olarak adlandırılan pek çok iş için yapılmasını zorlaştıran ve engel olan bir rahatsızlık türüdür. Özellikle titreme durumu ellerde görülmektedir. El titremesi ilaç tedavisiyle yok edilmesi oldukça kolaydır. Titreme rahatsızlığının tıp literatüründeki adı tremordur. El titremesi rahatsızlığı bedenin belli bir kısmında yer alan kasların istem dışı olarak ritmik bir biçimde gevşemesi ve kasılması neticesinde ortaya çıkan hareketler  olarak tanımlanabilir.

Genellikle ellerde oluşan bu durum sağlıklı olarak nitelendirebileceğimiz normal bireylerde görülmesi mümkündür. Rahatsızlık belirgin hale gelmediği sürece fark edilmesi zordur. Bireyin ellerinde meydana gelen titreme belirgin hale geldiği zaman normal seviyeden çıkar. El titremesi rahatsızlığını doğurur.

İlaçların yan etkisinden kaynaklanan el titremeleri

El titremelerin hareket ve duruşa göre farklı türleri bulunmaktadır. el titremesi dinlenme anında, hareket esnasında, yer çekimine yönelik halde olan duruşlarda (eller öne doğru uzatılmış durumda) ya da bir olaya özel bir şekilde ( mesela yazı yazmak gibi) meydana gelmektedir. Ellerde oluşan titremenin derecesi hafif düzeyde olabileceği gibi kişisel ihtiyaçların giderilmesi, yeme, içme gibi güçlüklerin yaşanması gibi çok şiddetli düzeyde olabilmektedir. Ellerde meydana gelen titreme sağlıklı bireylerde olabileceği gibi, sistematik hastalıklar ya da nörolojik rahatsızlıklarda (mesela diyabet,guatr gibi) ilaçların yan etkilerine bağlı olarak da meydana gelmektedir.

El titremesi rahatsızlığı için başvuru yapan hastaların büyük bir çoğunluğu esansiyel tremor adı verilen iyi huylu titremeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmese de genellikle aileden kaynaklanan yani irsi olan problemlerden ötürü meydan gelmektedir. Bu rahatsızlığın altında yatan önemli sorunlar söz konusu değildir. Genelde 20’li yaşlara gelindiğinde belirgin hale gelir ya da titreme meydana gelmeye başlar. Ancak her yaşta da meydana gelebileceğini söyleyebiliriz. Stres, kafein ya da yorgunluk hali bu titreme durumunu çok fazla arttırırken alkol alımı ise azalttığı görülmüştür. Yaşın ilerlemesi ile birlikte genellikle artış gösterdiği görülmüştür.

Titreme durumu yalnızca ellerde değil aynı zamanda dilde, kafada ve bacaklarda da görülme ihtimali söz konusudur. Genellikle bireyin yaşamını engelleyici bir düzeyde olmaz. Fakat ince el beceresi gerekli olduğu işleri yapmak konusunda büyük sıkıntı yaşadıkları görülmüştür.

El Titremesi İlaç

El Titremesi için Dideral ilacı

El titremelerinin giderilmesi için kullanılan en yaygın ilaç türü dideraldir. Hatta el titremesi denildiği zaman ilk akla gelen ilaç yine dideraldir. Bunun yanı sıra dideral ilacı stres anında bireyin aşırı tepki göstermesini engelleyici etkisi bulunduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sınav döneminde çalışan öğrencilerin sınav esnasında aşırı heyecanlanması durumunda sınavı yarıda bıraktığını görmüşüzdür. Bu ve benzeri vakaların önlemek amacıyla sıklıkla kullanılan dideral ilacı bireyde rahatlama, dinginlik meydana getirmesinin yanı sıra metabolizmayı hızlandırdığı için kişiyi daha dinç tutar. Dideral ilacı heyecanlanma, stres, korku, hüzün, kederlenme gibi durumlarında iyileştirici ve dinlendirici etkisi bulunmaktadır.

El titremesi ilaç tedavisi için beta bloker adı veriline kalp ritimlerini düzenleyici başta olmak üzere sara için kullanılan ilaçları ve son dönemlerde de botulinum toksinini uygulaması kullanılmaktadır. Aynı zamanda Parkinson rahatsızlığı sonucu oluşan el titremeleri sonucunda ilaç ile tedavisi mümkün olmayan hastalar için beyin ve cerrahi pili takılması ve benzeri yöntemler kullanmaktadır. 

]]>
Göz Titremesi https://www.titreme.gen.tr/goz-titremesi.html Sun, 02 Dec 2018 10:29:24 +0000 Göz Titremesi, İnsanların bir ve ya iki gözünde oluşan istemsiz olarak gelişen ritmik hareketler göz titremesi denilmektedir. Göz titremesi kişinin göz hareketinin her hangi bir evresinde olabilir örneğin düz bakışta, yukarı Göz Titremesi, İnsanların bir ve ya iki gözünde oluşan istemsiz olarak gelişen ritmik hareketler göz titremesi denilmektedir. Göz titremesi kişinin göz hareketinin her hangi bir evresinde olabilir örneğin düz bakışta, yukarı veya aşağı bakışta sağa ve sola bakışlarda kısacası herhangi bir bakış pozisyonunda olmaktadır. Göz titremesinde oluşan göz hareketleri sarkaç biçimli eşit hızla gidip gelen veya yavaş sıçrayıcı şekillerde görülebilir. Ayrıca göz titremesi sonucunda gözde oluşan hareketler dairesel, çapraz, dikey veya yatay yada bunların birkaçın birleşmesi ile oluşabilmektedir. Göz titremesinde hareketler ne şekilde olursa olsun kişinin görme durumunu azaltan bir durum oluşur. Göz kaymasının altında çeşitli hastalık nedenleri olabilmektedir. Sonradan hastalık sonucunda oluşan göz kayması hastalığın tedavisi ile iyileşebilmektedir. fakat doğumsal olarak kazanılan göz kayması kişilerde ömür boyu sürmektedir. Göz titremesi gözlerin istemsiz olarak dairesel şekilde hareket etmesi anlamına gelmektedir. Göz titremesi genellikle doğuştan meydana gelmektedir. Göz titremesinin ilk evresi olarak gözlerin bir cisme bakması esnasında gözlerde kayma olarak gerçekleşmektedir. Hızlı evresi olarak ise gözlerin çok ani ve hızlı bir şekilde kayarak tekrar yerine gelmesi ile oluşmaktadır. Göz titremesi hastanın görüş gücünü etkilemektedir. Göz titremesinin herhangi bir sebepten dolayı olmayıp birden ortay çıkan bir durum olarak değerlendirilir. Ayrıca göz titremesi herhangi bir hastalığında belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle göz titremesi kafanın arka tarafında bulunan beyinciğin hasar görmesi ve iç kulakta bulunan labirent bölgenin zarar görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeplerden dolayı göz titremesi yaşayan kişilerin doktora başvurmaları son derece önemlidir. Göz titremesi doğuştan yada çocukluk döneminde ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinmektedir. Göz titremesi yetişkinlerde ise kaza sonucunda ortaya çıkan bir durum olarak bilinmektedir. Horizontal denilen gözlerin yan titremesi olarak bilinen bir durumdur. Göz titremesinde hastaların tam anlamında okuyamama ve odaklanamama gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Göz titremesinde mutlaka gözle ilgili bir sıkıntı ve organik bir faktör olduğu bilinmelidir. Göz titremesinin teşhisi çok kolay bir şekilde uzman doktor tarafından konulabilmektedir.

Göz TitremesiGöz Titremesi Tedavisi

Göz titremesinin altında yatan faktörler araştırılarak çok çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Göz titremesi olan kişilere verilecek bir gözlük soruna çözüm olabilmektedir. Daha ilerlemiş vakalarda ise cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Yüksek derecede göz titremesi durumu söz konusu ise o yöndeki göz kaslarının zayıflatılması ile tedavi uygulanmaktadır. Ancak bu operasyon bütün kasların zayıflatma işlemi yapılacağından çok ağır bir ameliyat olacaktır. Kısacası hastaya kas cerrahisi uygulanmaktadır. Birde göz titremesine botoks tedavisi uygulanmaktadır fakat bu uygulama çok sağlıklı olmamakla birlikte göz titremesi tekrarlamaktadır. Botoks uygulaması en az 6 ay sonra tekrar yapılması gerekmektedir. Göz titremesi ameliyatı genel anestezi, olarak yapılmaktadır. Ameliyattan sonra göz kapatılmamalıdır. Göz titremesi ameliyatında frekans azaltıcı sistemde başarı oranı yüzde 50'dir. Baş pozisyonu olan uygulamalarda ise başarı oranı yüzde 80'lere ulaşmaktadır. Ayrıca göz titremesi ameliyatı istenilen düzeyde olmama ihtimalide yüksektir ameliyat sonrasında gözde kanama, enfeksiyon ve ayrıca gözün delinmesi de söz konusudur. Göz titremesi tedavisinde kontak lens, gözlük takılmalıdır. Göz titremesi ameliyatı da şaşılık ve lasik ameliyatı gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tür operasyonlarda hasta şikayetleri azaltılmaktadır ancak tamamen çözüm olmamaktadır. Göz titremesi ameliyatında gözün hareketini sağlayan kaslara operasyon yapılacağından göz titremesi azaltılsa da hastanın görme düzeyinde artış olmayacaktır. Son olarak göz t]]> Üşüme Titreme https://www.titreme.gen.tr/usume-titreme.html Mon, 03 Dec 2018 09:34:37 +0000 Üşüme Titreme, insan vücudu çok soğuğu veya çok sıcağı sevmemektedir. Aşırı soğuğu sevmemesinin temel nedeni insan vücudunda donma tehlikesine sahip olacak uzuvların geri eski haline dönmeyecek koşulda işlevini kaybetmesid Üşüme Titreme, insan vücudu çok soğuğu veya çok sıcağı sevmemektedir. Aşırı soğuğu sevmemesinin temel nedeni insan vücudunda donma tehlikesine sahip olacak uzuvların geri eski haline dönmeyecek koşulda işlevini kaybetmesidir. Aşırı sıcakların sevilmemesinin temel nedeni ise beyin hücrelerinin yanması sonucu geri dönüşsüz bir şekilde kişi engelli olmaktadır. Bu durum genellikle küçük yaşlarda olmaktadır. Ve bu durumun genel ismi ise menenjit durumudur.

Üşüme Titreme az önce bahsettiğim durumlar gibi kalıcı olmayacak şekilde insan vücudunun kimyasının bozulmasıdır. Burada var olan durum genellikle soğuk algınlık olarak anılmaktadır. Üşüme Titreme olayları ile karşılaşan kişi vücut sıcaklığında ani değişim meydana gelmektedir. Kişinin vücut sıcaklığı bir anda artmaktadır bu durumda kişinin vücudu sıcaklık oranına göre kan basıncı artmaktadır ve kişinin vücut ısısı bir anda artmaktadır. Bu durum bir anda değişirse yani kişinin kan basıncı düşmesi sonucu kişi Üşüme Titreme durumuna geçer. 

Üşüme Titreme yaşayan kişinin bu gibi vücut kan basıncında meydana gelen değişimin meydana gelmesinde kişinin büyük sorumluluğu vardır. Çünkü kişi vücuduna iyi bakmazsa bu durumla karşı karşıya kalmaktadır. Kişi kendini ani hava değişikliklerine karşı korumazsa yada sert soğuklara karşı yeterince korunmazsa bu durumla karşılaşır. Kişinin kendini yeterli bir şekilde korumaması sonucu kişinin bağışıklık sisteminde çeşitli aksamalar meydana gelebilir.

Üşüme TitremeÜşüme Titreme Tedavi Yöntemleri:
 • Kişi ilk baş fazla zaman harcamadan bir hekime başvurmalı
 • Hekim eğer uygun buldu ise kişi verilen ilaçları zamanında ve düzenli bir şekilde tüketmelidir
 • Kişi yeterli miktarda dinlenmelidir
 • Kişi bol bol sıvı tüketmelidir.
]]>
Kalpte Titreme Hissi https://www.titreme.gen.tr/kalpte-titreme-hissi.html Mon, 03 Dec 2018 18:32:30 +0000 Kalpte Titreme Hissi, Kanı vücuda pompalamada görevli olan kalbin kimi zaman güçlü, düzensiz ve hızlı bir şekilde attığı hissedilir. Kalbin düzensiz ve hızlı atması çarpıntı olarak adlandırılır. Kalpte çarpıntı probl Kalpte Titreme Hissi, Kanı vücuda pompalamada görevli olan kalbin kimi zaman güçlü, düzensiz ve hızlı bir şekilde attığı hissedilir. Kalbin düzensiz ve hızlı atması çarpıntı olarak adlandırılır. Kalpte çarpıntı problemi halk arasında kalpte titreme sorunu ile ifade edilir. Kalpte titreme çarpıntı sorunu bireyin paniğe kapılmasına sebep olur. Ancak unutulmamalıdır ki kalpte çarpıntı her zaman ciddi sağlık problemlerine işaret etmemektedir. Kalp çarpıntısı yani kalpte titreme şikayeti daha çok psikolojik etkenler ve yenilen gıdalardan kaynaklanmaktadır. En önemli ve en temel görevi vücuda kan pompala bilen kalpte kimi zaman ritmik olmayan ve düzensiz atışlar far edilir. Kalbin güçlü, düzensiz ve hızlı atması durumu; çarpıntı olarak bilinir. Halk arasında çarpıntı problemi daha çok ''kalpte titreme'' şikayeti olarak tabir edilir. Gün içinde aşırı kahve tüketimi aşırı stres ve endişe gibi yoğun duyguların altında kalınması gibi durumlar kalpte çarpıntıyı tetikleyen unsurlardır. Kalpte çarpıntı kimiz zaman bu sebeplerin dışında kalp hastalıklarının belirtisi olarak da görülür. Çarpıntı ise  tek başına kalp hastalığı bulgusu şeklinde değerlendirilmemektedir. Bu belirtilerin beraberinde getirmiş olduğu belirtilerinde incelenmesi gerekir. Eğer çarpıntı ile beraber baş dönmesi, halsizlik, göz kararması ve göğüste sıkışma hissi gibi başka belirtilerde görülmekte ise geciktirmeden uzman bir doktora gidilmelidir.

Kalpte Titreme HissiKalpte Titreme Neden Olur

Kullanılan İlaçlar: Herhangi bir rahatsızlığın tedavisinde kullanılmakta olan bir takım ilaçlarda kalpte çarpıntıya yol açar. Alerji, grip ve tansiyon gibi bir takım kullanılan ilaçların etkisi olarak çarpıntı oluşur. Kullanılan bu ilaçların dışında kullanılan bazı bitkisel ilaçların kullanımı da kalpte çarpıntıya neden olur.

Psikolojik Etkenler: Kaygı, panik atak, endişe, stres ve sinirlilik gibi psikolojik kaynaklı etkenlerde çarpıntıya neden olur. Özellikle de sinirilik hali ve panik atak problemi olan kişiler de bu durum oldukça fazla görülür. Endişe ve stres gibi duyguların beyin tarafından psikolojik mi yoksa fiziksel mi olduğu net bir şekilde anlaşılamaz. Beyin kalp atışını hızlandırır vücudu fiziksel tehlikelere karşı hazırlama gereği duymaktadır. Bu neden ile endişe ve aşırı stres içinde olan kişilerde kalpte titreme olarak adlandırılan çarpıntı problemine sık, sık rastlanılır.

Kalp Hastalıkları: Hissedilmekte olan titreme çeşitli birçok hastalıkların belirtisi olabilir. Tek başına kalp hastalıklarının belirtisi olarak değerlendirilmez. Çarpıntının yanı sıra çabuk yorulma, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi diğer belirtiler görünmekte ise kalp hastalıklarından şüphe edilir. Aynı zamanda çarpıntı kalp krizinin de belirtisi olabilir. Problem ciddi sağlık sorunlarının işaretçisi olabileceğinden dolayı kesinlikle göz ardı edilmemeli doktora gidilmelidir.

Fiziksel Aktivite-Uğraşlar: Aşırı efor sar edilmesine sebep olan fiziksel aktiviteler kalpte çarpıntı yani titreme sorununa yol açar. Özellikle de hareketsiz bir yaşam şekli olan kişilerin ağır fiziksel aktiviteler yapması durumunda bu problem daha fazla görülür.

Kansızlık-Anemi: Kansızlık durumunda kırmızı kan hücreleri olan alyuvarlar dokulara yeterli oranda oksijen taşıyamazlar. Hücre ile dokulara yeterli miktarda oksijen taşınamaz ise kalp daha fazla alyuvar pompalamak için mecburen hızlanmaya başlayacaktır. Kalbin hızlanması ise çarpıntı yani kalpte titremeye neden olur. B12 vitamini eksikliği, demir ve folik asit eksikliği durumlarında kansızlık problemi de sık, sık yaşanır.

Kalpte titreme olarak tanımlanan çarpıntı problemi pek çok sorunla alakalı olabilir. Özellikle de kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olabileceği]]> Gece Titreme https://www.titreme.gen.tr/gece-titreme.html Tue, 04 Dec 2018 13:30:48 +0000 Gece Titreme: Bazı insanlar geceleri uykularında titrerler. Bu titreme  her cinsten ve her yaş grubundan insanda görülebilir. Genelde kişi uyku sırasında olduğu için bu durumu fark etmez fakat ellerde ve kollarda titreme meydana Gece Titreme: Bazı insanlar geceleri uykularında titrerler. Bu titreme  her cinsten ve her yaş grubundan insanda görülebilir. Genelde kişi uyku sırasında olduğu için bu durumu fark etmez fakat ellerde ve kollarda titreme meydana gelir. Bu titremenin neden uyurken pencerenin açık kalması veya klimanın açık kalması ile meydana gelebilir. Uykuda titremenin nedeni sadece üşüme olarak düşünülmemelidir. Bunun dışında da titremenin bir çok nedeni vardır.

Gece Titreme Nedenleri

Sinir sistemi alakalı sorunlar olabilir. Sinir sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar kişinin titremesine neden  olabilir. Titremenin bir diğer nedeni de kas yorgunluğu olabilir. Aşırı heyecan endişelenme stres olma gibi durumlarda da titreme meydana gelebilir. Duygusal olan kişilerde  bu duruma çok sık rastlanır. Sinir ve kas atması olarak bilinen etkenler uykuda titremenin en belirgin nedenleridir. Çok yorgun geçen günün sonucunda yorgunluktan kaynaklanan titreme genelde kısa sürer ve kendiliğinden geçer. Yoğun korku ve endişenin bir araya gelmesi sonucu oluşan psikolojik bozukluklarda da titreme görülebilir. Eğer uykuda titreme işlemi sık sık devam ediyorsa bi uzmana başvurulmalıdır.

Gece TitremeGece Titreme Tedavisi

Tireme durumunu kontrol etmek için öncelikle titremenin nedeni bulunmalıdır. Eğer gece titremeleri üşümeden kaynaklanıyorsa bulunduğunuz ortamın normal bir sıcaklığa gelmesini sağlamalısınız. Veya aşırı yorgunluktan dolayı titreme yaşıyorsanız yorucu geçen günün sonrasın da küçük gevşeme hareketleri yapabilirsiniz. Titremenizin nedeni psikolojik bir durum ise bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Tüm bu yöntemleri denediyseniz ve geceleri hala sık sık titriyorsanız bir hekime başvurmalısınız.

]]>
Titreme Krizi https://www.titreme.gen.tr/titreme-krizi.html Wed, 05 Dec 2018 10:12:58 +0000 Titreme krizi,  birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Gelen titreme krizinin psikolojik kaynaklı mı, bir hastalıktan ötürü mü yada gerçekten kişinin üşümekten titriyor olabileceği  bilinmelidir. Titreme krizi,  birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Gelen titreme krizinin psikolojik kaynaklı mı, bir hastalıktan ötürü mü yada gerçekten kişinin üşümekten titriyor olabileceği  bilinmelidir.

Titreme krizine neden olan durumlar

Panik atak: Panik atak ülkemizde her 100 kişiden ikisinde görülebilen psikolojik bir bozukluktur. Panik atak geçiren bir kişi kalp krizi geçiriyormuş hissi, tansiyonun yükseldiği duygusu vb. duygular oluşur. Bunlara istinaden ellerde ve vücutta titreme krizi oluşmaktadır. Ve kişi bunu çok şiddetli hissetmektedir. Acil yardım isteği oluşur.

Dinlenirken titreme: Bu titreme daha çok sabit kaldığımızda ortaya çıkar. Parkinson hastalarında görülen bir rahatsızlıktır. Parkinson beyindeki dopamin hücrelerinin azalması ile ortaya çıkmaktadır.Titreme krizi aniden başlamaktadır. 

Uyuşturucu krizi: Madde bağımlılarının yaşadığı bu durum, kullanılan uyuşturucu yeteri kadar alınmadığında ortaya çıkar. Beyin gereken hazza ulaşamamıştır. Yine dopamin hormonu ile ilintili bir durumdur. Çok şiddetli titreme krizi, kasılma, kusma ve halüsinasyon görülür.

Epilepsi: Epilepsi beynin elektrik sinyalleri ile ilgili bir durumdur. Epilepsi krizinde beyin hücrelerinde bulunan elektrokimyasallar hareket, davranışlar ve duyguların işleyişini bozar.. Birkaç dakika süren bu nöbet esnasında titreme krizi, kasılma ve ağızdan köpük gelmesi görülür.

Grip: Titreme krizi ve ateşe neden olan sağlık sorunlarından biridir. Ateş yükseldiğinde hasta kişinin üstüne birkaç örtü bile örtseniz titreme krizi bir süre devam eder.

Sıtma: Dişi anofel türü sivrisineklerde bulunan parazitlerin, insanları ısırması sonucu meydana gelen, nöbetler halinde ateş ve titreme krizine neden olan yaygın bir hastalıktır. Kriz iki saat kadar sürebilmektedir.

Titreme KriziHipoglisemi: Kan şekeri düştüğü zaman ortaya çıkan tüm belirtileri kapsayan tıbbi bir durumdur.Kaygı hissi, çarpıntı, gerginlik ve sinirlilik, titreme krizi, terleme, nörojenik/otonomik, açlık, görme bulanıklığı, baş dönmesi ve sersemlik görülmektedir.
Görüldüğü gibi titreme krizi birbirinden bağımsız birçok etkenle ortaya çıkar. Yapılan muayeneler ve klinik testler sonucunda titreme krizinin esas nedeni ortaya çıkmaktadır.
]]>
Mide Bulantısı Titreme https://www.titreme.gen.tr/mide-bulantisi-titreme.html Wed, 05 Dec 2018 20:09:10 +0000 Mide Bulantısı Titreme, Kişilerde bazı dönemlerde mide bulantısı ve bunun yanı sıra titreme görülebilir. Bunun tekrarlanma aralığından tutun da kişilerde hastalığının şiddetine göre pek çok sebebi bulunmaktadır.  Mide Bulantısı Titreme, Kişilerde bazı dönemlerde mide bulantısı ve bunun yanı sıra titreme görülebilir. Bunun tekrarlanma aralığından tutun da kişilerde hastalığının şiddetine göre pek çok sebebi bulunmaktadır. 

Mide Bulantısı ve Titremenin Nedenleri 
 • Eğer enfeksiyon kaptıysanız enfeksiyonlar sindirim sisteminize zarar verir ve mide bulantısına neden olur. Aynı zamanda mide bulantısı halsizlik ve titreme olmasına da neden olur. Doktorunuzun önereceği antibiyotik ve dinlenme sayesinde kısa sürede iyileşebilirsiniz. 
 • Bazen yediklerimizde midemize zarar verir ve mide bulantısına yol açar. Mide bulantısının şiddeti arttıkça da titremeye yol açmaktadır. 
 • Grip, nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarında mide bulantısı titreme ve terleme gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. İyi beslenip, istirahat ederek ılık bir duşla kendinizi rahatlatabilirsiniz. 
 • Anksiyete bozuklukları da kişilerde titremeye yol açmaktadır. Aşırı endişe, kaygı, üzüntü ve stres yaşayan kişilerde çok sık rastlanır. Kişi sürekli etraftan zar işiteceğini, rezil olacağını ve küçük düşürüleceğini zanneder ve çekimser, korkak davranır. Bu korkak tavırlar ise, vücudun kasılmasına ve titremelere yol açar. 
 • Kısa dönemlerde  olanların çoğu psikolojik sıkıntılarla birlikte geçer. Fakat sürekli bir mide bulantısı hissi taşıyorsanız ya da sık sık tiremeleriniz oluyor ve kendinizi durduramıyor, kontrol edemiyorsanız farklı bir hastalık olabilir. Özellikle parkinson hastalarında dopamin eksikliği ya da yıkımı olduğunda kişilerde sık sık işlev bozuklukları ve titremeler görülmektedir. 
Mide Bulantısı TitremeMide Bulantısı ve Titreme Tedavi 

Öncelikle mide bulantısı ve titremenin asıl sebebini bulmalısınız. Anlık bir durum ise hava değişiminde uzak bir ortamda bir kaç saat uyumanız faydalı olacaktır. Sinirsel bir durum ise, bir bardak su için ve biraz sakinleşin. Derin derin nefes alarak sakinleşin. Sık sık böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız bir hekime giderek gerekli önlemleri alın. Unutmayın ki hastalık ilerledikçe iyileşmek de daha uzun bir süreç gerektirmektedir. 
]]>
İshal Titreme https://www.titreme.gen.tr/ishal-titreme.html Wed, 05 Dec 2018 21:14:29 +0000 İshal titreme: Günümüzde çoğu insanın başına gelen ishal titreme vücutta oluşan bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkmaktadır. İshal ve titremenin çok sebepleri olacağı gibi bazen de hiç bir sebep olmadan da ortaya İshal titreme: Günümüzde çoğu insanın başına gelen ishal titreme vücutta oluşan bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkmaktadır. İshal ve titremenin çok sebepleri olacağı gibi bazen de hiç bir sebep olmadan da ortaya çıkabilmektedir. Genelde viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun belirtisi olabilmektedir. Viral enfeksiyonlar mide kaynaklı olup bakteriyel enfeksiyonlar da bağırsak kaynaklı olabilmektedir. Günümüzde hızla değişen grip virüslerin de de hastanın bünyesine bağlı olarak  ishal ve titremeye rastlanabilmektedir. Genellikte çiğ balık olarak tüketilen yiyeceklerde bu tip rahatsızlıklara rastlanma olasılığı oldukça yüksektir.

İshal titreme nedenleri:
 • Aşırı sıcaklara maruz kalma
 • Çeşitli enfeksiyon hastalıkları
 • Yenilen yiyecek ve içeceklerin bozuk olması veya çiğ et ve bunun gibi yiyeceklerin tam pişirilmemesi sonucu bağırsaklarda oluşan enfeksiyonlar.
 • Safra kesesi taşları da İshal ve mide bulantısına neden olabilmektedir.
İshal Titremeİshal ve Titremede tedavi yöntemleri:
Bu tip durumlarla karşılaşmamamız için temizliğe ve hijyene önem verilmelidir. Yemeklerden önce yemek hazırlarken muhakkak eller bir güzel yıkanmalı kesme tahtası ve bıçakların temiz olmasına dikkat edilmedir. Çiğ kıyma, çiğ et ve çiğ balığa elimizi sürdükten sonra elimizi kesinlikle ağzımıza sürmemeliyiz. Besin zehirlenmelerinde genellikle ishal, titreme ve kusma görülmektedir. Hasta eğer kusuyorsa bu da iyi bir şey sayılabilir vücuttaki zararlı bakterilerin dışarı atılması sağlanmış olur. Kimyasal besin zehirlenmelerinde ise mide ve bağırsakların yıkanması gerekebilir. Hasta ishalden dolayı su kaybettiği için bol miktarda su tüketmesi gerekmektedir. Çok acil durumlarda Hastaya serum verilerek hem vücutta kaybedilen sıvının takviyesi yapılır hemde titremeden dolayı yükselen ateşin içindeki antibiyotiklerle düşürülmesi sağlanmış olur. Eğer yüksek ateş yoksa evde birkaç gün dinlenme sağlanır. Evde tercih edilen tedavi şekillerinde ise haşlanmış patates, karanfil tüketmek, kahve telvesi tüketmek, bol su tüketmek gibi yöntemler kullanılır.
]]>
Yüksek Ateş Titreme https://www.titreme.gen.tr/yuksek-ates-titreme.html Thu, 06 Dec 2018 14:15:30 +0000 Yüksek ateş titreme, üşüme şikayetleri ile hemen hemen herkes karşılaşmaktadır. Özellikle çocuklarda titreme nöbetleri ve üşüme ile şikayetlerle daha fazla karşılaşılmaktadır. Yüksek ate Yüksek ateş titreme, üşüme şikayetleri ile hemen hemen herkes karşılaşmaktadır. Özellikle çocuklarda titreme nöbetleri ve üşüme ile şikayetlerle daha fazla karşılaşılmaktadır.

Yüksek ateş titreme ve üşüme sebepleri çoğunlukla kış mevsiminde nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan ötürü meydana gelmektedir. Ayrıca gribal enfeksiyonlarda yüksek ateş ve titreme nöbetlerine neden olur. Kış aylarında rastlanılan hastalıklardan biride bademcik iltihabıdır. Bademcik iltihabı da yüksek ateş ve titremeye neden olmaktadır. Ayrıca güneş çarpmaları sonucunda da vücut ısısı yükselebilir ve ateş yapabilir.

Vücut sıcaklığının normal değerinden daha üstüne çıkması ve vücudun bağışıklık sisteminin bir enfeksiyona karşı mücadele etmesini gösterir. Birdenbire üşüme ve titreme hissetmek ateşli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu durumda yatmak şart olmasa bile mutlaka dinlenmelidir. Ilık bir banyo hastanın kendisini iyi hissetmesine neden olacaktır. Fakat bu durumda hasta kesinlikle üşütülmemelidir.

Yüksek ateş titreme esnasında neler yapılabilir
 • Ateş ve titreme meydana geldiğinde eğer acil bir durum bulunmuyorsa dinlenmeli ve hasta ılık bir duş almalıdır.
 • Oda sıcaklığı düşürülmelidir.
 • Hasta mutlaka ince giydirilmeli ve uyurken mümkün olduğunca kalın örtülmemelidir.
 • Bilhassa kumaşı doğal maddelerden olan örtü, giysiler seçilmelidir. Bu tür örtüler ve giysiler terin buharlaşmasını sağlayarak hastaya serinlik verir.
 • Bilek, alın, ense, kol, bacak ve benzeri eklem yerlerine soğuk su ile kompres uygulanmalıdır. Bu işlem yapılırken aynı zamanda üşütmemeye de dikkat edilmelidir. Ateş düşünceye kadar soğuk su ile kompres yapılması tavsiye edilir.
 • Yeterli düzeyde sıvı alımı da yapılmalıdır. Bol su ve C vitamini açısından zengin meyve suları tüketilmelidir.
 • Vücudun bütünü ıslak bir çarşaf ile sarılabilir. Ancak 15 dakikalık periyotlarla bu çarşafları değiştiriniz. Bu yöntem oldukça etkili bir yöntemdir fakat kararında yapmanız tavsiye edilir. Aksi takdirde vücut ısısı çok fazla düşebilir, hastanın rahatsızlığı daha da artabilir.
Yüksek Ateş TitremeYüksek ateş titreme sebepleri arasında farenjit ve larenjit hastalıkları da yer almaktadır. Ayrıca orta kulak iltihabı da yüksek ateş ve titremeye sebebiyet vermektedir. Eğer ateş 39,5 dereceyi aşıyorsa, karın ağrısı, baş ağrısı, bilinç kaybı ve nefes darlığı varsa mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Kalp ve şeker hastalığı olanlarda, yüksek ateş titreme rahatsızlığı 72 saati geçmişse hemen uzman bir doktora gidilmelidir. Evde beslenmeye dikkat edilmeli ve uygulanan tedavi C vitamini açısından zengin sıvılarla desteklenmelidir.
]]>
Ayak Titremesi https://www.titreme.gen.tr/ayak-titremesi.html Fri, 07 Dec 2018 09:48:22 +0000 Ayak titremesi, çok sık karşılaşılan bir durum olmasa bile bazı insanlarda görülen bir durumdur. Ayak titremesinin tıbbı olarak çok ciddi nedenleri bulunmamaktadır. Fakat bazı etkenler insanlarda ayak titremesi rahatsızlığın Ayak titremesi, çok sık karşılaşılan bir durum olmasa bile bazı insanlarda görülen bir durumdur. Ayak titremesinin tıbbı olarak çok ciddi nedenleri bulunmamaktadır. Fakat bazı etkenler insanlarda ayak titremesi rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayak titremesi günlük hayatta kişide çok büyük sorunlara neden olmaz. Özellikle ayaktaki titreme derecesinin düşük olması, ayak titremesinin bir problem olmasının önüne geçmektedir. Ayak titremesinde dikkat edilecek en önemli şey ise titremenin her iki ayakta mı yoksa bu titremenin sadece bir ayakta mı görüldüğüdür. Çünkü insanlarda iki ayakta görülen titreme sorunları çok büyük bir ihtimalle sinirsel olarak beyinde meydana gelen problemlerden kaynaklanmaktadır. Günümüzde ayak titremesi probleminden kaynaklanabilecek en ciddi rahatsızlık beyinde ortaya çıkan hastalıklardır. Bu durumun haricinde ayak titremesinin kişinin yaşamını tehdit edecek nedenleri bulunmamaktadır. Ayak titremesi, yaşı ilerlemiş olan insanlarda biraz da normal karşılanan bir durumdur. Fakat ayak titremeleri bazen çocuklarda da karşılaşılabilir. Bu durumlarda kesinlikle çocuğun uzman bir doktora götürülerek muayene ettirilmesi gerekmektedir. Çünkü çocuklarda görülen ayak titremesi rahatsızlıkları, ileri ki zamanlarda daha önemli sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Ayak TitremesiAyak titremesi nedenleri nelerdir
 • Ayak titremesi, gün içerisinde sürekli olarak çalışmış olan ve ayak kaslarını çok yormuş olan insanlarda meydana gelen bir sorundur. İnsanlarda yaygın bir şekilde görülen bu durum, günümüzde artmış olan iş yükü nedeniyle sürekli olarak insanlarda karşılaşılmaktadır. Ayak titremesi, yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıkmışsa kesinlikle kişi bol bol istirahat etmelidir. 
 • Ayak titremesi sorununun bir diğer nedeni ise insanlarda sinir sisteminin zarar görmesidir. Bu durum bazen bel fıtığı, bel kayması, eklem kırılması, kemik kırılması gibi sinirlere zarar verebilecek hallerde meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda sinir sisteminin kontrol ve muayenesi doktor tarafından yapılacağı için doktorunuzla görüşmelisiniz. 
 • İnsanlarda sık karşılaşılan bir hastalık olan "Nevrasteni" adındaki bu hastalık, direk olarak insanlarda sinir sisteminin çalışmasını engelleyerek kişilerde zayıflığın ve bitkinliğin meydana gelmesine neden olur. Bu hastalıktan etkilenen insanlarda sürekli olarak yorgunluk hali meydana gelir. Eğer sizlerde nedenini bilmediğiniz bir ayak titremesi rahatsızlığı yaşıyorsanız bu hastalıktan şüphe duyabilirsiniz.
Bu nedenlerden dolayı ayak titremeleri çok sık karşılaşılmaktadır. Bu nedenlerin haricinde ise meydana gelen ayak titremeleri için teşhis biraz daha zorlaşmıştır. Bu nedenler kontrol edildikten sonra genellikle doktorlar insanlarda psikolojik nedenlere bakarlar. Çünkü insanların psikolojik olarak aşırı stres, sinir, aşırı korku ve aşırı bir heyecan yaşamaları durumunda ayak titremesi sorunu oluşur. Fakat bu nedene bağlı olarak oluşan ayak titremesi, son derece kısa süreli olduğu için bir hastalık gibi karşınıza çıkmaz.

Tedavi nasıl yapılır
Ayak titremesi rahatsızlığında yapılacak olan tedaviler öncelikle hastalığın nedenine bağlı yapılmaktadır. bu nedenle öncelikle hastalığın net olarak nedeni ortaya çıkarılır. Ortaya çıkan neden göre tedavi yapılacağı için tedavi şekli de yine nedene bağlı olarak yapılır. Ayak titremesi rahatsızlığında yapılacak iki tedavi vardır. Bunlardan biri ilaç tedavisi, ikincisi ise cerrahi tedavilerdir. Özellikle nedeni bilinmeyen ve teşhis konulamayan ayak titremesi rahatsızlıklarında yapılacak tek tedavi titremenin ortadan kaldırılması için ilaç tedavisidir. 
]]>
Sağ El Titremesi Neden Olur https://www.titreme.gen.tr/sag-el-titremesi-neden-olur.html Sat, 08 Dec 2018 04:03:48 +0000 Sağ el titremesi neden olur, tıp dilinde kasların kişinin istemi dışında kasılması ve ritmik olan hareketlerin azalmasına yol açmaktadır. Kişinin sosyal yaşamını bile etkilemektedir. Sağ elin titremesinin birçok nedeni olmakt Sağ el titremesi neden olur, tıp dilinde kasların kişinin istemi dışında kasılması ve ritmik olan hareketlerin azalmasına yol açmaktadır. Kişinin sosyal yaşamını bile etkilemektedir. Sağ elin titremesinin birçok nedeni olmaktadır. Yaşlılarda sağ el titremesini yaşlılarda daha çok görülmekte olup çeşitli rahatsızlıkların da habercisidir.  Bu rahatsızlıklar arasında kafein, ilaç kullanım sonrası yan etkiler, kaygı, kan şekerinin düşüklüğü yer almaktadır. Bunlara kişide stres, öfke, korku ve yorgunluk olması da nedenler arasında yerini almaktadır. 

Sağ el titremesi, sağ elimizi daha çok kullandığımız için hareketler sonucunda görülen titremelere kinetik (hareket) titreme adı verilmektedir. Sağ el titremesi dinlenme esnasında bile oluşmaktadır. Çoğu zaman da kişinin endişe duyması bile el titremesine neden olmaktadır. Uzman doktora başvurduğunuz zaman titremenin nasıl oluştuğu ve şikayetin belirgin şekilde anlatılması teşhis ve tedavinin daha kolay sürdürülmesine yol açmaktadır. 

Sağ El Titremesinin Nedenleri:
 • Psikolojik Nedenler: Kişide dışarıdan gelen tehlikeyi algılamasıyla tehlikeye karşı adrenalin denilen hormon salgılamakta ve vücudun savunması ile  sağ elde titreme meydana gelmektedir. Sağ elin psikolojik nedenlerle titrediği düşünüldüğünü zaman öncelikle psikolojik nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Gerekirse uzman bir psikologdan destek alınmalıdır.
 • Kişide Bulunan Kafein Hassasiyeti: Kişide kafein çoğunlukla çarpıntı yaptığı gibi sağ elde titremede yapmaktadır. Kafeine oluşan hassasiyetlik sinir sisteminde uyarıcı etkene sahiptir. Kafeinin hassasiyeti kişiden kişiye değişmekte olup kişi bu hassasiyeti kendi belirlemelidir. 
 • Bağımlılık Oluşturan Madde Alımı: Bağımlılık oluşturan maddeler içerisinde alkol, uyuşturucu ve ilaçlarda vücutta bağımlılık yapmakta ve sağ elde titreme meydana getirmektedir. Bu maddelerin alımı merkezi sinir sisteminin ayarlarını bozar ve eksikliğinde kimyasal dengesizlik ortaya çıkmaktadır. Kimyasal dengesizlikte vücutta yoksunluğa karşı tepki göstermektedir. Yoksunluk belirtileri olarak sağ el titremesi oluşmaktadır.
 • Genetik Faktörler: Sağ el titremesini şikayetleri arasında aileden gelen genetik faktörlerde sorumlu olarak görülmektedir. Bu sağ el titremesi %50 oranla anne yada babadan gelen bir hastalıktır. 
 • Kan Şekerinin Düşmesi (Hipoglisemi): Kan şekerinin düşmesi vücutta oluşan enerji kaynağının bozulmasına neden olmaktadır. Sağ el titremesini kan şekerinin düştüğüne işaret etmektedir. Kan şekerinin düşmesi ile şeker hastası olduğunun anlamına gelmemektedir. Kan şekerinin düşmesi kişinin uzun süre aç kalmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumdan karşılaşıldığı zaman ağzımıza küp şeker alınması kan şekerinizi yükseltecektir. Kan şekerinin sürekli düşmesi halinde uzman bir doktora gidilmesi gerekmektedir.
 • Tiroid Hastalığı: Kişide bulunan tiroid hastalığı vücudun dengesini bozmakla beraber vücutta bazı tepkilere de yol açmaktadır. Sağ elde oluşan titremede bu tepkiler arasındadır.
 • Parkinson Hastalığı: Parkinson hastalığı beynimizde üretilen dopamin hormonunu oluşturan hücrelerin yavaş yavaş yok olması sonucuortaya çıkmaktadır. Parkinson hastalığının belirtisi olarak  sağ elde titremeyle ortaya çıkmaktadır.
Sağ El Titremesi Neden OlurSağ El Titremesinin Tedavisi Nasıl Olmalıdır
Sağ el titremesinde tedavi nedene bağlı olarak uygulanmaktadır. Kişinin sağ el titremesinin neden olduğunu bilmelidir. Herhangi bir hastalık varsa tedavi edilmeli. Strese bağlı ise psikolojik destek alınmalıdır. Sağ elde titremede seçilen vakalarda ise cerrahi yöntemlerde uygulanmaktadır.
]]>
Korku Ve Titreme https://www.titreme.gen.tr/korku-ve-titreme.html Sat, 08 Dec 2018 04:23:59 +0000 Korku ve Titreme, Korku fiziksel olarak bizde kendini hissettirmeyen ama kendini düşsel olarak hissettiren bir bilinç altında oluşan bir duygudur. Bu durum bazı kişiyi gerçekten derin hissettirse de bazı kişilerde bu durum çok yık Korku ve Titreme, Korku fiziksel olarak bizde kendini hissettirmeyen ama kendini düşsel olarak hissettiren bir bilinç altında oluşan bir duygudur. Bu durum bazı kişiyi gerçekten derin hissettirse de bazı kişilerde bu durum çok yıkıcı bir durum değildir. Ama şu durum bütün psikologlar tarafından kesin kanıdır. Bu durum hiç bir birey kesinlikle korkusuz değildir.  

Korku ve Titremeye gelirsek titreme durumu korkunun insan vücudunda oluşturduğu bir reaksiyonudur. Korku ve Titreme durumuna örnek vermek gerekirse korku veya gerilim filimindeki baş karakterlerden bahset istiyorum. Baş karakter kurban katili peşinden koşarken korkarak koşar ve yanı zamanda titrer. Kişi gerçekten korkar ise titreme gerçekleşir.

Korku Ve TitremeKorku ve Titreme bazı insanlar için bağlantı bakımından mantıksız gelmektedir. Fakat bu durum oldukça bağlantılıdır. Biz insanların vücudu kimyası olarak bezler kontrol edilmektedir. İnsanların korku bezlerini kontrol eden böbrek üstü bezleridir. Korktuğumuz zaman böbreklerimizin bulunduğu yerlerde garip bir his hissederiz. Bu durum bilinç altımızın oluşturduğu korku hissi sonucu kişinin nefes alış verişi artar. Bunun sonucunda nabzı ve kan basıncı artar. Bu olağan üstü duruma karşı vücut olağanüstü sinyaller verir. Bu sinyallere karşı börek üstü bezleri belirli enzimleri salgılar ve vücut korkuya karşı kendini korur. Bu salgılanan enzimler sonucu vücut titremeye başlar.
]]>
Çene Titremesi Neden Olur https://www.titreme.gen.tr/cene-titremesi-neden-olur.html Sat, 08 Dec 2018 22:59:37 +0000 Çene titremesi neden olur, Çene titremesi, istemsiz kasılma ve titremelerin altında yatan birçok fazla önemli hastalıklar olabiliyor. Bilhassa yaşlılarda bu tip sıkıntılara sık rastlanmaktadır. Çene titremesi de i Çene titremesi neden olur, Çene titremesi, istemsiz kasılma ve titremelerin altında yatan birçok fazla önemli hastalıklar olabiliyor. Bilhassa yaşlılarda bu tip sıkıntılara sık rastlanmaktadır. Çene titremesi de istemsiz kasılmalardan bir tanesidir. 
 
Çene Titremesi Neden OlurÇene titremesi nedenleri 

İnsanlarda rastlanan titremelerin nedenlerinin en başında beyin hastalıkları geliyor. Bilhassa da beyin hareketini denetim eden merkezde rastlanan sıkıntılar bu tür rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Çene titremesi nedenleri de bu tip problemlerin varlığından kaynaklıdır. Parkinson, esansiyal tremor ve distoni benzeri birçok fazla hastalıklar istem dışı kasılma ve titremeler yaratmaktadır. Vücudun bazı bölgelerine etki eden bu hastalıklar istem dışı kasılmaların başlıca nedenleri içerisindedir. Ek olarak birçok beyin rahatsızlıkları bu tip problemlerin oluşması için gerekli şartların meydana gelmesinde rol oynuyor. Yaşlılık çağında meydana çıkan çene titremesinin sebebi kesinlikle bir uzmana danışmalı gereken tetkiklerden geçilmelidir. Fakat o vakit kesinlikle olarak çene titremesinin sebebi anlaşılabilir. Titreme, istem dışı hareketler veya hareketlerde yavaşlıkla kendini gösteren bu hastalıkların rehabilitasyonunun öncelikle ilaçlarla yapılmaktadır ancak kullanılan ilaçlar yeterli görülmediğinde cerrahi yollara başvurulabiliyor. 

Davranış bozukluklarının, beyindeki merkezlerin hastalıklarına ilişkili olarak meydana gelen ve yavaşlık veya istem dışı hareketlerle kendini gösteren kapsamlı bir grup hastalığı kapsadığını belirten uzmanlar, bu hastalıklardan en yaygın görüleni, genelde yavaşlık ve titremeyle görülen Parkinson hastalığıdır". Bir öbür davranış bozukluğu da, çocuk erişkinlik çağında başlayan ve yaşla beraber yükselen bir titreme bozukluğu şeklinde isimlendirilen esansiyel tremor hastalığı. Vücudun farklı bölgelerini etki eden istem dışı kasılmalarla kendini gösteren davranış bozuklukları içinde da en yaygın rastlanan distonidi. İstemsiz hareketler çok fazla heterojen bir grup oluştururlar. Bir çoğunluğu santral sinirsel sisteminin birbirinden çok fazla değişik yapının hastalığı sonucudur. Çene titremesi bu nedenlerle ortaya çıkabilir.
]]>
Sol Göz Titremesi https://www.titreme.gen.tr/sol-goz-titremesi.html Sun, 09 Dec 2018 06:14:25 +0000 Sol göz titremesi, göz kapağı tikleri ve kasılmaları epeyce yaygındır. Genellikle gözlerden birinin aşağı kapağında görülebilir, ama üst göz kapağı da titreyebilir. Pek çok kez göz seğirmesi anlıktır. Az bir zaman Sol göz titremesi, göz kapağı tikleri ve kasılmaları epeyce yaygındır. Genellikle gözlerden birinin aşağı kapağında görülebilir, ama üst göz kapağı da titreyebilir. Pek çok kez göz seğirmesi anlıktır. Az bir zaman olabilir ve biter, fakat haftalarca, üstelik aylarca sürenleri dahi bulunur. 

Pek çoğumuz göz titremesi şikayeti yaşamışızdır. Göz titremesi, göz adalelerinin istemsiz kasılmalarıdır. Genellikle üst gözün kapaklarından birinde titreme hissedilebilir.Tıp dilinde göz titremesine miyokimi denir ve sinir bozucu meydana gelmesine karşın neyse ki bu titremelerin genellikle kaygı veren bir sebebi yoktur. Yorgunluk nedeniyle oluşan göz titremesi veya mevsimsel alerji türü etmenler göz titremesinin meydana çıkmasında epeyce yaygın sebeplerdir.  Bu düzensiz ve tek taraflı olan kasılmalar bazen uzun süre içinde kendi kendine geçer fakat bazen de günlerce sürebilir yada aylarca sürdüğü olabilir. Fakat uzunca devam eden titremeler ihmal edilmemelidir nedeniyse bu vaziyette birtakım göz hastalıkları durumun nedeni olabilmektedir. 
Yorgunluk, kafein ve baskı hızlı sonlanan göz titremelerindeki başlıca şüphelilerdir. Ek olarak daha önemli titremelerde ise gözün kornea tabakasında veya göz kapağının iç taraftaki yüzeyinde tahriş şüphesi vardır ve bu tip titremeler her geçen gün göz kapağının kapanmasına neden olabilir. Her ne civarı burada birtakım göz titremesi sebeplerini sıralıyor olsak da, göz titremesi vakalarının bir bölümünde bilinen bir nedene bağlanamadığını da bilmelisiniz. Çoğu kez huzursuzluk veren ve uzunca da devam eden bu sebebi bilinemeyen titremelerde, göz kapağının kapanmasına neden olabilmektedir. 

Sol Göz TitremesiSol Göz Titremesinin Nedenleri 

Halk arasında göz titremesi batıl inançlar neticesi birçok defa çeşitli biçimde açıklanabilir. Sağ göz titremesi sağlık, sol göz titremesi ise varlık işareti sayılır kimi vakit. Bazen de sağ göz titremesi hayır sol göz titremesi şer getirir. Fakat tıbbi açıdan bakıldığında  görüyoruz ki göz titremesinin bu batıl inançlardan çok farklı ve çeşitli nedenleri var. 
Stres: Stresin vücudumuzda etkilemediği bir yer bulmak çok zor bir işlemdir. Ağır bir iş veya imtihan benzeri dönemlerdeki baskı sebebiyle göz titremesi görülebilir. Bu tip göz titremeleri bir hafta süreli bir zaman sizi rahatsız edebilir. Stresle baş etmeyi öğrenmek göz titremesi benzeri stresin sıhhat üzerindeki negatif tesirlerini hafifletmekte işe yarayabilir. Yoga veya meditasyon yerine getirmek, dinlenmeye çalışmak, kafanızı serinletecek çeşitli aktivitelerle ilgilenmek çözüm olabilmektedir. 
Kafein veya alkol: İçkili veya kafein içerikli kahve ve çay benzeri içecekleri çokça tüketmek merkezi sinirsel sistemi negatif etkileyerek farklı belirtilerin yanında göz titremesine de neden olabilmektedir. Bu vaziyette kafein içeren veya içkili içecekleri azaltmak ve bolca su içmek titremeyi durdurmakta işe yarayabilir. 
Mineral ve vitamin eksiklikleri: Göz titremesine neden olan en sık sebep dengesiz beslenme belirtisi magnezyum eksikliği olarak belirtilmektedir. kolay bir kan testiyle vücudunuzdaki magnezyum düzeyinin yeterli düzeyde olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Şayet magnezyum eksikliği varsa ıspanak veya badem benzeri magnezyum açısından zengin yiyecekleri beslenmenize katabilir veya doktorunuzdan magnezyum ile ilgili bilgi ve öneri alabilirsiniz. 
Göz kuruluğu: Uzunca zaman PC ekranına bakmak, lens kullanılması, ilerleyen yaş veya çeşitli ilaçların yan etkileri sebebinden göz kuruluğu şikayeti meydana çıkabilir. Göz kuruluğu da göz titremesine sebep olarak anlatılan nedenler içerisindedir. Göz kuruluğunu gidermek amacıyla göz doktorunuzdan çeşitli iyileştirme yardım önerileri alabilirsiniz.
]]>
Hamilelikte Titreme https://www.titreme.gen.tr/hamilelikte-titreme.html Sun, 09 Dec 2018 13:11:23 +0000 Hamilelikte titreme: Hamilelikte titreme olması normal değildir. Titreme, vücudumuzda belli dönemlerde yaşadığımız istemsiz olarak meydana gelen bir reflexstir. Zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı yaşadığımız ve vücud Hamilelikte titreme: Hamilelikte titreme olması normal değildir. Titreme, vücudumuzda belli dönemlerde yaşadığımız istemsiz olarak meydana gelen bir reflexstir. Zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı yaşadığımız ve vücudumuzda hissettiğimiz titreme vücudun aniden ve isteksiz olarak hareket etmesi ve bu hareketi sık aralıklarla tekrarlaması şeklinde olur. Titreme vücudun olaylara tepki göstermesi olarak da adlandırılabilir. Hamilelikte titreme bazen psikolojik gerginliklerden bazende çeşitli hastalık sebeplerinden kendini baş gösterebilmektedir. Hamile olan birey hem duygusal yönden hemde vücudun sağlığı açısından hem zayıf hemde hassastır.
Hamilelikte TitremeHamilelikte titremeye sebep olan hastalıklardan bazıları:
 • Bağırsak enfeksiyonu: Hamilelikte vücudun bağışıklık sistemi zayıflar ve bu durum hamilelik yaşayan bireyin pek çok hastalığa yakalanmasında sebep olabilir. Bu hastalıklardan biride hamilelik döneminde sıkça yakalanılan bağırsak enfeksiyonudur. Eğer titremenin beraberinde ateş ve ishal varsa ciddi bir durum olabilir. Hamile bir kadında ateş derecesi 38 i aşmamalıdır. Bu durum ciddi bir duruma dönüşebileceği için hemen doktora başvurulmalıdır. Hamilelikte titreme, ateş ve ishal doğru bir tedavi uygulandığı takdirde fazla bir sorun teşkil etmez. Fakat yinede ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Doktorunuzun uygulayacağı en uygun tedavi şekli ile endişelenecek durumlar ortadan kalkar. 
 • İdrar yolu enfeksiyonu: İdrar yolu enfeksiyonu hamilelikte titremeye sebep olabilecek faktörlerden biridir. Hamile kadınların % 10 u hamilelik esnasında idrar yolu enfeksiyonu geçirir. Vücudumuzda idrar sistemi mesane yani idrar torbası, idrar deliği ve böbreklerden oluşur. İdrar yollarındaki enfeksiyon idrar sistemini etkiler. Antibiyotik ve bol su tüketimi ile tedavi edilebilen bir hastalıktır fakat hamilelikte antibiyotik kullanımı pek tavsiye edilmediği için doktorunuzun uygun gördüğü tedavi şeklini denemelisiniz. İdrar yolu enfeksiyonu vücutta enfeksiyon olduğu için gebe olan kadının vücudunda titremeler görülmesine sebep olabilir. Titremeye idrar renginde bulanıklık, idrar yapmada güçlük, kanlı idrar, alt karın ağrısı eşlik eder. 
 • Grip: Grip olan hamile kadında titremeler görülebilir. Ayrıca ateş, öksürük, vücutta ağrılar, midede bulantı ve kusma titremenin beraberinde görülebilecek grip belirtilerindendir. Gebe olan kadınlarda immun sistemleri baskılandığı için hamile kadın grip riski altındadır.Hamile kadınlarda bağışıklık sistemi zayıf olduğu için grip hastalığını ciddi bir şekilde geçirme ihtimalleri vardır. Grip soğuk algınlığından çok daha tehlikelidir. Hamile kadınların grip aşısı yapmaları doktorlar tarafından önerilmektedir. 
 • Gastrointestinal enfeksiyon: Hamilelikte titremeye sebep olabilecek hastalıklardan biride gastrointestinel virüs hastalığıdır. Hamile kadınlardan gastrointestinal enfeksiyon nedeniyle vücutta ishal ve kusma oluşur. Bu belirtiler beraberinde titremeler gelebilir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi durumlara yol açabilir. Vücudun kusmadan dolayı susuz kalması ve kasılması sonucunda erken doğum riski oluşabilir. Kanlı kusma, ağız kuruluğu, hiç idrar ihtiyacı hissetmeme, susuzluk hissiyatı, baş dönmesi, ateş ve titreme vücutta gözlemleniyorsa mutlaka doktora başvurup şikayetlerini dile getirmelidir.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu: Bir diğer rahatsızlık üst solunum yolu enfeksiyonu yani soğuk algınlıkları dır. Üst solunum yolları burun kanalları sinüs farenks ve larenksten den oluşur. Soğuk algınlığı belirtileri grip belirtilerinin hemen hemen aynıdır. Gripteki gibi burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, vücutta titremeler görülebilir.Üst solunum yolu enfeksiyonu ciddi bir hastalık değildir. 3 ile 15 gün arasında yavaş yavaş vücuttaki etkisini yitirir.Fakat hastalık süresi 15 günü aşarsa mutlaka doktor kontrolünden geçmeniz tavsiye edilir.
 • Psikolojik durumlar ve hastalıklar: Hamile]]> Kaş Titremesi Neden Olur https://www.titreme.gen.tr/kas-titremesi-neden-olur.html Mon, 10 Dec 2018 03:05:54 +0000 Kaş titremesi neden olur, Kaşlar gözlerimizin koruyucu perdeleridir. Kıllardan oluşan kaşların olduğu bölgede bu çok kas bulunur. Bu kaslar yorgunluk stres, sinir, sıkıntı gibi durumlarda titremeye neden olur. Kas titremesi yada s Kaş titremesi neden olur, Kaşlar gözlerimizin koruyucu perdeleridir. Kıllardan oluşan kaşların olduğu bölgede bu çok kas bulunur. Bu kaslar yorgunluk stres, sinir, sıkıntı gibi durumlarda titremeye neden olur. Kas titremesi yada seyirmesi olarak bildiğimiz bu kas grubu sinir lifleri yada flamentlerinin küçük kasılmalar yaşaması veya etkilenen kaslardaki istemsiz küçük kasılmalar meydana gelmesidir. Kas fasikülasyonu olarak bilinen bu durum genellikle zararsızdır. Fakat bazen gündelik yaşantınıza müdahale edecek ve olumsuz etkiler gösterecek kadar ilerlemiş olması, doktorlar tarafından değerlendirilmeye alınarak araştırılabilir. Kas titremelerinden kurtulmak için doktorunuz gördükten ve teşhisi konduktan sonra gereken tedavi uygulanmalıdır. 

  Kaş titremeleri genellikle tek bir sinir motorunun bağlı olduğu ve tek bir küçük kas grubunda meydana gelir. Bu durum kas titremelerini kas kramplarından ayıran en önemli unsurdur. Kaş titremeleri, genellikle kaş etrafında olan kasların gerilmesi ve işlevselliğini düzgün bir şekilde yerine getirememesinde ötürü meydana gelir bazen de kaş titremeleri istem dışı gerçekleştiği için bunun kökeninde başka bir rahatsızlık var mı yok mu diye hekim tarafından mutlaka muayene edilmelidir. Bazı durumlarda ise bu titreşim tamamen psikolojik bir vakıadır. Burada önemli olan eğer psikolojik bir durum ise nedeni ve sebebinin araştırılması gerekir. Buna sebep olan durumun aslında hastada tedavi edilmesi gerekir. 

  Aslında hiç bir kaş titremesi kişinin net bir rahatsızlığından değildir ya psikolojik bir etkileşim, yada o bölgede bulunan kasların istem dışı çalışmasıdır. Bazen çok nadiren de olsa kaşa giden sinirlerin zedelenmesinden kaynaklanabilir.

  Kaş Titremesi Neden OlurKaş titremelerine neden olan sebepler;
  • Sinir zedelenmesi,
  • Orada bulunan kasların işlevselliğini yitirmesi,
  • Tamamen psikolojik olması, gibi nedenlere bağlı titreşmeler görülebilir.
  Kaş titreşimleri neden olur hakkında sizlere birazda olsa bilgi vermeye çalıştık. Burada önemli olan nedeninin araştırılması ve ona göre tedavi uygulanmasıdır.

  Tedavisi;

  Kaş titreşimlerinin tedavisi için öncelikle tanı konulması gerekir. Tanısı konduktan sonra eğer kasların işlevselliğini yitirmesinden oluyorsa bu kasların yeniden düzenli çalışmasını sağlamak için ilaç tedavisi uygulanabilir. Eğer ki sinir zedelenmesi ise, gerek fizik tedavi gerekse ilaç kullanımı yapılarak gereken çalışma düzeni için sinirler tedavi edilerek kaş titremeleri giderilebilir. En son olarak da tamamen psikolojik bir rahatsızlık ise buna neden olan manevi sorunların analizi yapılarak kişinin rahatlamaları gerçekleştirilir. Kişi bu psikolojik sorununu çözdüğü takdirde bu kaş titremelerinden kurtulabilir.
  ]]>
  Sağ Göz Titremesi https://www.titreme.gen.tr/sag-goz-titremesi.html Mon, 10 Dec 2018 15:54:02 +0000 Sağ Göz Titremesi, Kas seğirmesi veya göz titremesi (miyokimi) olarakta bilinir.  Sağ göz kapağının titremesi ve tikleri toplumumuzda oldukça yaygındır. Genel olarak gözlerin birinin alt kapağında görülür. Sağ göz al Sağ Göz Titremesi, Kas seğirmesi veya göz titremesi (miyokimi) olarakta bilinir.  Sağ göz kapağının titremesi ve tikleri toplumumuzda oldukça yaygındır. Genel olarak gözlerin birinin alt kapağında görülür. Sağ göz alt kapağında görülen titreme de bu şekilde ortaya çıkar. Fakat sağ üst göz kapağı da titreyebilir. Sağ gözde titreme çoğu zaman anlıktır. Kısa bir zaman diliminde olur ve biter, bu titremeler önemli değildir. Fakat haftalar hatta aylar süren titremeler için tedavi görmek gerekir. 
Sağ göz titremesine engel olabilmek için nedenini bilmek gerekir. Sağ göz titremesi halk arasında uğur olarak bilinse de kişiden kişiye değişen sonuçları olduğu yorumlanır. Sağ göz titremesinin nadiren nörolojik durumlardan kaynaklandığı bilinir. Bu durumda doktorunuzdan randevu almanızda fayda vardır. Doktor tarafından yapılan tedavi yaşlılığa bağlı olanlar hariç genel olarak tedavi edilebilmektedir.

Sağ Göz Titremesinin Nedenleri nelerdir

Yorgunluk, sağ göz alt veya üst kapağının titremesine neden olabilir. Yeterli uyuma ve istirahati ile bu sorun aşılabilir. Sağ gözde meydana gelen görme sorunları da sağ göz titremesine neden olur. Bunun için göz doktoruna giderek göz derecenizi kontrol ettirmenizde fayda bulunmaktadır. Sağ gözde stresten kaynaklanan göz titremeleri özellikle çok sinirli olan kişilerin gözlerinde görülür. Bu durum kişinin psikolojik durumundan kaynaklanır. Asabiyet geçtiğinde sağ gözde normale döner.

Gözde pınarlarının kuruması, göz pınarlarının tıkanması ile oluşan göz kuruluğu, bir çok kişi tarafından bildirilmiştir. Özellikle yaşlı kişilerde daha fazla görülen bu durum ilaç tedavisi ile giderilmektedir. Fakat bu durum kronik olarak devam edebilir. Böylece sağ gözde titreme meydana gelebilir. Göz kuruluğu, bilgisayar kullanan kişiler, çok kitap okuyan kişiler ve uykusuz kişiler de sık rastlanan bir durumdur. Durumun meydana getirdiği sağ gözde titreme tedavi edilebilir mahiyettedir.

Cep telefonu, bilgisayar ve tablet gibi ürünlerin yoğun olarak kullanıyor ve çok fazla vakit geçiriyorsanız, sağ gözde titremenin oluşmasına zemin hazırlıyor olabilirsiniz. Esasen sağ gözün bu makinalara bakmaları ile titreme olmaz, titreme bu cihazların kullanımında oluşan stresten kaynaklanır. Bilgisayar kullanırken gözlük takmanın gözler için özel bir anlamı vardır. Gözlerinizi seviyorsanız bu tür cihazları yoğun olarak kullananlar mutlaka dinlendirici diye tabir edilen 0,25 derecelik organik özellikli gözlük kullanmalıdır.

Beslenme alışkanlıklarına göz atmak gerekir ise; kalbin ritmik sisteminin sağlıklı çalışması, sinir sisteminin sağlıklı çalışması için gerekli magnezyum alınmadığında göz kapaklarında titreme meydana gelebilir. Bu durumda kuru yemiş grubundan olan fındık, badem, ceviz vs. ürünlerle her gün bir avuç kuru üzün yeterince magnezyum temini sağlayacaktır.

Alkol ve Kafein kullanımı, merkezi sinir sistemini etkileyerek antikontrol oluşturmaktadır. Sağ göz kapağı sinirleri de bu durumdan nasibini alır. Özellikle başta sağ göz kapağı olmak üzere hassas bölgeler de bulunan sinirler titremenin sorumlusu olabilir. Birçok uzman alkol ve kafeinin sağ göz titremesini tetikleyebileceğini bildirmektedir. Çay, kahve vb. diğer içecekleri azaltarak çözüm yolunu deneyebilirsiniz.

Sağ Göz TitremesiSağ göz seğirmesi nasıl tedavi edilir

Göz kapağı titremeleri genel olarak sinirlerle ilgilidir. Kısa süreli sağ göz titremeleri kendiliğinden geçer. Fakat uzun süreli göz titremeleri için beyin ve sinir hastalıkları uzmanına görünmenizde fayda vardır. Sağ göz kapağı titremeleri botoks enjeksiyonu ile giderilebilmektedir. Fakat göz kapağı titremesi, göz kapağından ilerilere geçiyor ise durum ciddi olabilir. Bu durum da nörolojik bulgular araştırılır ve hekim tarafından genel tedavi şekilleri benimseni]]>