El Titremesi İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
21 Temmuz 2024

El Titremesi İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

El Titremesi ve Tedavi Yöntemleri

El titremesi, günlük hayatta birçok işi yapmayı zorlaştıran ve engel olan bir rahatsızlıktır. Özellikle ellerde görülen bu durum, tremor olarak adlandırılır. Tremor, kasların istem dışı olarak ritmik bir biçimde kasılması ve gevşemesi sonucu ortaya çıkan hareketlerdir.

El Titremesinin Belirtileri ve Nedenleri

El titremesi, genellikle sağlıklı bireylerde bile görülebilir. Rahatsızlık belirgin hale gelmediği sürece fark edilmesi zordur. Bireyin ellerinde meydana gelen titreme belirgin hale geldiğinde, normal seviyeden çıkar ve el titremesi rahatsızlığını doğurur.

El titremesi, hareket ve duruşa göre farklı türlere ayrılır:

  • Dinlenme anında
  • Hareket esnasında
  • Yer çekimine yönelik duruşlarda (eller öne doğru uzatıldığında)
  • Belirli bir olay sırasında (örneğin yazı yazarken)

El titremesi hafif düzeyde olabileceği gibi kişisel ihtiyaçların giderilmesi, yeme, içme gibi zorlukların yaşanmasına neden olacak kadar şiddetli de olabilir. Sağlıklı bireylerde de görülebilir, ancak sistematik hastalıklar ya da nörolojik rahatsızlıklarda (örneğin diyabet, guatr) ilaçların yan etkilerine bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Esansiyel Tremor ve Diğer El Titremesi Türleri

El titremesi rahatsızlığı için başvuru yapan hastaların büyük çoğunluğu, esansiyel tremor adı verilen iyi huylu titremelerle karşılaşmaktadır. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genellikle ailesel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlık genellikle 20'li yaşlarda belirgin hale gelir, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Stres, kafein veya yorgunluk hali bu titremeyi artırırken, alkol alımı azalttığı gözlemlenmiştir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte titremenin genellikle arttığı görülmüştür.

El titremesi sadece ellerde değil, aynı zamanda dilde, kafada ve bacaklarda da görülebilir. Genellikle bireyin yaşamını engelleyici düzeyde değildir, ancak ince el becerisi gerektiren işleri yapmak konusunda büyük zorluklar yaşanmasına neden olabilir.

El Titremesi İçin Kullanılan İlaçlar

El titremelerinin giderilmesi için kullanılan en yaygın ilaç türü propranolol (Dideral) adlı beta blokerdir. Dideral, stres anında bireyin aşırı tepki göstermesini engelleyici etkisiyle bilinir. Özellikle sınav dönemlerinde çalışan öğrencilerin aşırı heyecanlanmasını önlemek amacıyla kullanılır. Bu ilaç bireyde rahatlama ve dinginlik meydana getirir ve metabolizmayı hızlandırarak kişiyi daha dinç tutar. Ayrıca heyecan, stres, korku, hüzün gibi durumlarda iyileştirici ve dinlendirici etkisi bulunur.

El titremesi tedavisi için beta blokerler, antikonvülsanlar ve botulinum toksini uygulamaları kullanılmaktadır. Parkinson hastalığı sonucu oluşan el titremeleri için ilaç tedavisi yeterli olmadığında, beyin pili ve cerrahi yöntemler kullanılmaktadır.

Sonuç olarak, el titremesi rahatsızlığı tedavi edilebilir bir durumdur. İlaç tedavisi, yaşam tarzı değişiklikleri ve gerektiğinde cerrahi yöntemlerle bu rahatsızlığın kontrol altına alınması mümkündür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kediler Neden Titrer?

Kediler Neden Titrer?

İç Titremesi Belirtileri ve Tedavisi

İç Titremesi Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Üşüme Titreme Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Üşüme Titreme Belirtileri ve Tedavisi

Titreme Belirtileri ve Tedavisi

Titreme Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Titreme Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Titreme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İshal Titreme Belirtileri ve Tedavisi

İshal Titreme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Titremesi Neden Olur?

El Titremesi Neden Olur?

Güncel

Sinirden Titremek Belirtileri ve Tedavisi

Sinirden Titremek Belirtileri ve Tedavisi